%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Fiesta 1.0 Ecoboost Powershift

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

Sınıfının iddialı modellerinden makyajlı Fiesta sahip olduğu düşük hacimli turbo beslemeli ecoboost motoru ve çift kavramalı otomatik şanzımanıyla büyük bir avantaja sahip.

Makyajlanarak değişen otomobilin tasarımında, ilk göze çarpan ve en belirgin değişiklik büyüyen panjurla otomobilin değişen ifadesi.arka tarafta ise yeni stop lambaları dışında büyük bir değişiklik yok. Ön yüzü neredeyse tamamen değiştiren tasarım markanın ilerideki Focus ve Mondeo modellerinde de görünecek. Eskisinden daha yakışıklı görünen otomobil içeride her zaman ki gibi oldukça enerjik.

Ne zaman Fiestanın direksiyonuna geçsem kendimi çok keyifli hissederim. Bunun pistlerdeki başarısının etkisi dışında sahip olduğu enerjiden kaynaklandığına inanıyorum. İçeride ilk göze çarpan Sony müzik sistemi.İlk anda karışık gelsede kısa sürede alışıyorsunuz. Vitesin arkasına konumlandırılan bardaklıklar ve usb girişi çok daha rahat kullanım sağlıyor. Sınıfına göre yeterli kaliteye sahip otomobilde kullanılan parlak yüzey,krom ayrıntılar ve kırmızı ambiyans aydınlatma, otomobildeyken kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlıyor. Konfor diyince Fiesta sizi şımartmak için birçok özellikle donatılmış, bunlar arasında anahtarsız tek tuşla çalıştırma, Ford SNYC sistemi ile Türkçe sesli komut kullanarak arama yapabilir, çalan parçaları değiştirebilirsiniz, sistem bluetooth uyumlu telefonunuza gelen mesajları size sesli okuyabiliyor. 5 inç renkli ekranda navigasyon ve geri görüş kamerasına sahip.Elektrik destekli direksiyon sistemi (EPAS) düşük hızlarda manevrayı kolaylaştırmak için hafifler, uzun yolda ise kontrolü rahat sağlamak için sertleşir.

Ön tarafta oldukça keyifli olan fiesta arka taraftaki yolcular için o kadar keyifli değil. Arkaya doğru alçalan tavan ve yüksek omuz çizgisi yeterli diz mesafesine rağmen biraz basık bir yolculuğa sebep oluyor. Sahip olduğu sert süspansiyonlarında etkisiyle arka yolcuların öndekiler kadar rahat edemediğini söyleyebilirim.276 litrelik bagaj hacmi ile sınıfında çok iddialı olmasa da yeterli bir alan.

Kullanıma gelirsek küçük hacimli 1.litrelik ecoboost turbo beslemeli motor, 6 ileri çift kavramalı powershift şanzımana sahip. Bu birliktelik beklediğimden çok daha uyumlu. 100 beygirlik güç ve 170 Nm/dd torku olan otomobil daha gaza ilk dokunuşta kendisini gösteriyor. Tepkiyi hemen veren otomobil direksiyon yardımıyla heyecan veren bir sürüşe olanak sağlıyor. Üstelik kapatabildiğiniz çekiş kontrolü ile biraz daha hareketli bir sürüş seçeneğiniz var. Çift kavramalı şanzıman çok daha hızlı ve düşük sarsıntıyla vites geçişi sağlıyor ve sonucunda daha ekonomik kullanım elde ediyorsunuz. Fiesta otomatik benzinli bu versiyonuyla ben yoğun trafikte 8.2 litrelik yakıt tüketimi gördüm. Ancak kullanıma göre biraz daha değişecektir.

Ford Fiesta 1.0 Ecoboost

Gönder