Kurucumuz UFUK GÜLDEMİR

10 Eylül 1956’da Elazığ’da doğan gazeteci Ufuk Güldemir, Ankara Sarar İlkokulu, TED Kayseri Koleji ve A.Ü. Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunudur.

Gazeteciliğe 1974 yılında Başkent ve Son Havadis gazetelerinde foto muhabiri olarak başladı. Daha sonra Dünya Gazetesi’ne geçen Ufuk Güldemir, parlamento muhabirliği yaptı. Siyasi haberlere getirdiği insani boyut, mesleğinin daha başlarında politika dünyasını yakından tanımasına dayanır.

Türk Haberler Ajansı Ankara temsilciliği görevinden sonra Cumhuriyet Gazetesi’ne geçen Ufuk Güldemir, burada diplomasi muhabirliği yaptı.

1987 yılında Cumhuriyet Gazetesi Washington Temsilciliğine atanan Ufuk Güldemir, 5 yıl kaldığı Washington’da çok sayıda büyük habere imza attı. Ufuk Güldemir ve Sedat Ergin’in rekabet ettiği o yıllar, gazetecilik mesleğinin büyükleri tarafından hala Washington’daki Türk Gazeteciliğinin en başarılı yılları olarak değerlendiriliyor.

1992 yılında Amerika’dan döndükten sonra özel televizyonların açılması üzerine Star Televizyonu’nda haber müdürlüğüne getirildi.  

Güldemir, Türkiye’nin televizyon haberlerinde yıllardan beri TRT’den gördüğü resmi üslubu değiştirdi. “Analitik haberciliği” televizyona taşıdı, yeni bir habercilik ekolü yarattı.

Star televizyonundan Show TV’ye haber genel yayın yönetmeni olarak geçen Güldemir, haber yöneticiliğinin yanı sıra bu yıllarda yaptığı analizlerle de tabuları yıktı.

1995 yılında aldığı teklif üzerine Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü görevini kabul eden Ufuk Güldemir, böylece yeniden yazılı medyaya geçti.  Daha sonra Sabah Gazetesi genel yayın müdürlüğü görevinde bulunan Ufuk Güldemir, Sabah’tan ayrıldığında profesyonel çalışma hayatına nokta koydu.  Girişimciliğe geçişini şöyle açıklamıştı: “ Ben artık başarılı olduğumda işten atılmak istemiyorum !” 

Türk medyasında belli başlı büyük gazete ve televizyonları yöneten Ufuk Güldemir, 1999 yılı Kasım ayında bir ilke imza atarak, Türkiye’nin ilk internet haber portali olan www.haberturk.com’u  kurdu. 2001 yılında Gazete Habertürk, HABERTÜRK TV ve HABERTÜRK RADYO’yu kuran Ufuk Güldemir,  gazetecilik dışında bir iş yapmadı.

Bülent Dikmener Gazetecilik Ödülü başta olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası ödülün sahibi olan Ufuk Güldemir, Kanat Operasyonu, Teksas Malatya ve Çevik Kuvvetin Gölgesinde kitaplarını yazdı. “Beyaz Türk, Analitik Habercilik, Avcı-Bohçacı ” başta olmak üzere çok sayıda kavram üretti. Güldemir’in av anılarını kalemi aldığı Gecenin Yüreği kitabı vasiyeti doğrultusunda vefatından sonra yayınlandı.

2006 yılı Aralık ayında, ortağı Melih Meriç’le birlikte Türkiye’nin ilk “ve Tek Outdoor Yaşam Kanalı” olan YABAN TV’yi kurdu. Doğaya tutkusunu, avcılık ve balıkçılığını gazetecilik hayatı boyunca sürdürdü. Cumhuriyet Gazetesi’nde çalıştığı yıllarda diplomasi ve politika yazılarının yanı sıra av safari yazıları da yazdı. Kariyerinin en değerli eserlerinden biri olan “Kanat Operasyonu” kitabına “Sibirya Kazları Avı” öyküsüyle başlar.

2006 Mayıs’ında pankreas kanseri teşhisi konan Ufuk Güldemir, 10 Haziran 2007 günü yaşama veda etti.

O’nun yaşam felsefesinin özeti, kurduğu müesseselere kazandırdığı slogandır:

“Gücü Özgürlüğünde…”

Copyright 2019 Yaban TV | Tüm Hakları Saklıdır.