YABAN KURUMSAL

“Bir kişiye bir hobi edindirirseniz hayatını değiştirir

Ve O’nun için hep özel olursunuz”

 

Yaban Grubu,  

Yaban, bir doğa hobisi edinmek ve onu yaşamak için gerekli her şeyi sağlayan Türkiye’nin en güçlü outdoor network’üdür.

Doğada macerasının peşinde koşan tutkulu insanlar için, 360 derece bir ekosistem sunar.

Yaban TV,  İzleyiciler için gerçek outdoor adventure programları yayınlar.

Yaban Akademi Meraklılar için doğa sporları eğitim ve deneyimleri sunar.

 Yaban store, Fanlar için Yaban Markalı outdoor ürünler üretir.

 

Grubun ilk girişimi olan Yaban TV, 2016 yılında kendisi de bir doğa sporcusu Gazeteci Ufuk Güldemir ve Gazeteci Melih Meriç ortaklığı ile kuruldu. Zafer Türkoğlu, ortak olarak şirkete girdikten sonra Yabanstore ve Yaban Akademi iştirakleri kurarak, Yaban’ın bir outdoor ağına dönüşmesine öncülük etti.

 

 

 

 

Yaban TV,

Fanlarıyla birlikte Türkiye ve dışarıda 2000 saatin üzerinde içerik üreterek, doğa ve macera tutkunlarının hayranlıkla izledikleri bir kanal.

Okçuluk, amatör balıkçılık, kampçılık, survival, etik avcılık, atıcılık, dalış okçuluk, offroad, yelken, havacılık, dağcılık, binicilik, rafting, yamaç paraşütü ve benzeri tüm doğa sporlarına odaklanmış Türkiye’deki tek televizyon kanalı.

Doğa hobileri için kurulmuş 1500’ü aşkın dernek ve federasyonla sıkı işbirlikleri kuran Yaban TV, ülkedeki tüm doğa aktivitelerinin en çok talep edilen partneri konumunda.

 

 Yaban Akademi

“Herkese en az bir doğa hobisi kazandırmak”

Herkese en az bir doğa hobisi edindirmeyi amaçlayan yaban akademi, insanların doğa ve deniz sporlarına en kolay biçimde erişmesini sağlıyor.

Akatlardaki merkezinde ve Seyrantepedeki Turkcell Platinum Park’ında, en yetkin ekiplerle eğitimler ve deneyimler sunuyor.

Organize ettiği kurumsal outdoor temalı aktivitelerle, şirket etkinliklerini sıradışı bir deneyime dönüştürerek, maksimum verim almalarını sağlıyor.

Çocuklar için, yaşam boyu sürdürebilecekleri doğa yetenekleri kazandıran yeni jenerasyon yaz kampları düzenliyor.

 

Yaban Store

 (100.000 Yaban Markalı Ürün Satıldı)

Yabanstore, insanların doğa ve macera tutkularını günboyu sürdürmelerini sağlamak için, Yaban Markalı outdoor ürünler üretiyor.

 

Yaban Network

Yaban, yayıncılığı merkeze almakla birlikte aynı zamanda büyük bir outdoor ağına sahiptir. Türkiye ve çevresinde 1500’ü aşkın konfederasyon, federasyon, kulüp ve dernekle işbirliği içinde, yarışma, etkinlik ve sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir. Yaban, 150 Bin üyesiyle birlikte hareket edebilme olanağına sahiptir.

 

Sosyal Sorumluluk

Yaban, yayınladığı Yüzde Yüz Doğa Vizyonu Belgesi doğrultusunda sosyal sorumluluk çalışmalarına destek vermektedir.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı başta olmak üzere federasyon, konfederasyon, off-road kulüpleri, yelken kulüpleri, çevre kuruluşları gibi yüzlerce sivil toplum örgütü ve üniversiteler ile işbirliği protokolleri imzalayarak, “doğayı koruma ve sürdürülebilirlik” çalışmaları yapmaktadır.

Avrupa Birliği’nin desteği ile yürütülen, “1’nci Türkiye Rekreasyonel Olta Balıkçılığı Çalıştayı”, “İstilacı Türlerle Mücadele Programı”, “Tatlı Sularda Doğal Yaşamda Kalıcı Hasarlar Bırakan Avlanma Yöntemleri İle Mücadele” gibi birçok projenin non-profit partneridir.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile işbirliği içinde yapılan Kınalı Keklik Yemleme Kampanyası’na 200.000’in üzerinde kişinin yanı sıra önde gelen tüm doğa ve çevre kuruluşları katılmıştır.

Yaban, Türkiye’nin ilk yaban hayatı müzesinin kuruluşuna destek vermektedir. Kurucusunun adını taşıyan İTÜ Ufuk Güldemir Doğa Tarihi Müzesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Yerleşkesi’nde inşa edilmektedir.

Yaban, Türkiye’de köpek ırk standartlarının korunması, yerli köpek ırklarının dünyaya tanıtılması için çalışmalar yapan Uluslararası FCI’ın Türkiye’deki tek yetkili temsilcisi olan “Türkiye Köpek Irkları Federasyonu”nun ana sponsorluğunu sürdürmektedir.

 

% Yüz Doğa Vizyonu

Yaban Grubu, yayıncılık ve sivil toplumla işbirliği konusundaki ilkelerini 2011 yılında yayınladığı % Yüz Doğa Vizyonu belgesi ile duyurmuştur. Bu belge Yaban Grubu’nun anayasası olarak nitelendirilmektedir.

 

%100 Doğa Vizyonu Belgesi

* Yaban insan ve doğayı, tüm fauna ve florayla bir bütün olarak görür.

* İnsanların refahı ile doğanın bütünlüğü ve türlerin çeşitliliğinin korunması arasında sürdürülebilir bir dengenin gözetilmesi gerektiğine inanır.

* Bu çerçevede insanla doğayı bütünleştiren her türlü faaliyeti ve doğa sporlarını destekler.

* Bu dengenin korunmasında doğa sporcularının sorumluluk almalarını teşvik eder.

* %100 Doğa vizyonunu paylaşan tüm taraflarla ırk, dil, din ve politik görüş farklılığı gözetmeden işbirliği yapar.

İlkeler:

·         Doğa sporlarını etik ilkelere ve evrensel ölçütlere bağlı kalarak yapmak

·         Doğa sporcularını, doğaya yararlı çalışmalar için teşvik etmek

·         Yaşamın her türüne kendi ekosistemi içinde saygı duymak

·         Tehlike altındaki türlerin korunmasına öncülük etmek, biyolojik çeşitliliğin kaybolmasını önlemek

·         Doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımının sosyal ve ekonomik önemini bilerek korunmaları için çalışmak

·         Bu ilkeler çerçevesinde yaban hayatı yönetimini geliştirmek

·         Bilimsel araştırmaları ve halkın bilgilendirilmesini teşvik etmek, resmi mercilere, ulusal ve uluslararası organizasyonlara tavsiyelerde bulunmak

·         Yukarıdaki amaçlar doğrultusunda işbirliğine öncelik tanımak, sivil toplum örgütleri kurmak, bu örgütler içinde etkin görev almak

·         Yapıcı olmak