%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Toyota Auris Premium Multidrive

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

Ne zaman Auris görsem hemen aklıma “Bekle hayat geliyoruz biz” cümlesi ve müziği gelir. Otomobili kullandığım sürece bu cümleyi çok fazla mırıldandım. O kadar zaman geçmesine rağmen hala aklımda kalmış olması da reklamın ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Neredeyse reklamı kendi ününü geçen otomobili yeni test etme şansı bulabildim.

Auris’in en güçlü yanı tasarımı değil belki ama arka kısmının farklılığı göze batmıyor değil. Önden bakınca özellikli bir yanını göremediğim otomobile yandan ve arkadan bakmak biraz daha karakter verebiliyor. Geriye doğru uzaman akıcı çizgiler arkada birden durarak daha keskin hatları olan bir hal alıyor. Yani ön tarafla arka taraf arasında ki farklılık, benim gözümde ilginç bir albeni oluşturuyor.

Otomobilin içi sınıfına göre kalitede konusunda eksik bir his bırakmıyor, görünende o zaten. Ancak koltuğa oturduğunuzda konsolun yere doğru dik bir şekilde uzanıyor olması biraz demode bir hava oluşturuyor. Eski bir otomobildeymişsiniz hissi kaçınılmaz. Ön konsolun yere doğru dik bir açıyla uzanan tasarımı biraz alışkanlık gerektirecek. Anahtarsız giriş size fazladan konfor sağlıyor. Ama cebinizde değil de gözünüzün önünde olsun diyorsanız koltuğun hemen yanındaki bardaklıklar, kolayca anahtarlık olabilecek şekilde konumlandırılmış. Sürücünün çok rahat kullanabileceği şekilde konumlandırılmış 6” Toyota Touch dokunmatik ekran gerçekten dokunmatik. Üstüne ısrarla basmanız gerekmeden kullanabilirsiniz. Üstelik geri görüş kamerasını buradan çok net takip edebiliyorsunuz. Koltuklar oldukça rahat çok uzun yol yapamadım ama kendisini belli ediyor zaten. Uzun yolda da sorun çıkaracağını zannetmiyorum. Torpido gözüne küçük bir çanta dahi koyabilirsiniz yani gerçek anlamda işlevi var. Kapı içlerinde şişe koyabileceğiniz ve küçük eşyalarınızı saklayabileceğiniz yeterinde yer var. Ben her zaman küçük direksiyonları daha çok seviyorum Auris’in oldukça büyük bir direksiyonu var ama üzerindeki tuşların konumlandırılması ve kullanılan deri direksiyonla yola odaklı bir sürüş yapmanızı sağlıyor. Skyview panoramik cam tavanla oldukça ferah olan iç mekan daha da ferah hale geliyor. Tüm yolcular için yeterli baş ve diz mesafesinin yanında 360 litrelik bagaj hacmi sınıfı için çok iyi.
Otomatik yanan farlar, ısıtmalı ön koltuklar, aux-usb girişi, yağmur sensörü, akıllı park sistemi, follow me gibi sizi şımartan özelliklerin yanında EDB ile desteklenmiş ABS, Fren destek sistemi, yokuş kalkış desteği, araç denge kontrol sistemi, çekiş kontrol sistemi gibi özellikleriyle de güvenliğinizi üst seviyede tutan özelliklere sahip.

Kullanıma gelirsek Auris Life, Active ,Advance ve Premium olmak üzere 4 farklı donanıma sahip. Motor seçenekleri ise 1.33 lt 99 Hp , 1.4 lt Dizel 90 HP Turbo Dizel ve 1.6 lt 132 Hp benzinli olarak alabilirsiniz. Benim test otomobilim 1.6 lt lik motora 7 ileri şanzımana sahip. Konforlu ve seri kullanımının yanında ekonomik olmayan yakıt tüketimine sahip. Sert olmayan süspansiyon ve geçişlerini hissettirmeyen şanzıman otomobilde kendinizi daha rahat hissetmenizi yol tutuşundaki kararlılık ise güvende hissetmenizi sağlıyor. Şehir içi 8.4 litrelik yakıt tüketiminin çok altına düşemedim.Yakıt tüketimi dışında küçük aile otomobili olmak için çok iyi bir aday. 

Toyota Auris modelini incelemek için tıklayınız

Gönder