%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Makyajlı Hyundai Elantra

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

1990 yılında yollara çıkan Güney Koreli otomobil için söylenebilecek ilk şeyler çok şık ve sportif görünümlü bir aile otomobili olduğu. Makyajlı Elantra’nın tasarımından etkilenmemek mümkün değil. Geriye doğru uzanan far modasının belki en iyi taşıyıcısı Elantra diyebilirim. Üstelik Led entegre projeksiyon tipi farlar dikkat çekmekten fazlasını yapıyor. Krom detaylarla birlikte yine uzayan sis farları otomobile bakınca insana enerji veren bir yapıya sahip. Elantra’nın arka farları da ön taraftaki kadar şık ve dikkat çekici. Bir aile otomobiline göre iddialı tasarımı bence otomobili daha sempatik yapıyor.

Krom kapı eşiği ile karşılama yapan otomobil, beklentileri de o oranda artırıyor. Anahtarsız giriş sistemi ile akıllı anahtarınız sizi tanıyor. Böylelikle anahtarı cebinizden çıkarmadan otomobiliniz tek düğmeyle harekete hazır hale geliyor. Direksiyon oldukça rahat ne büyük ne küçük, kullanım kolaylığı özellikle bayan sürücüleri çok mutlu edebilecek durumda. Eğer sürüşü biraz daha yoğun hissetmek istiyorsanız, direksiyon üzerinden direksiyon modunu değiştirebiliyorsunuz. Flex steer denilen bu sistemle direksiyonu 3 farklı modda kullanabilirsiniz. Yine direksiyon üzerinden kolayca hız sabitleyiciyi kullanarak dada güvenli sürüş sağlamanız mümkün.Yenilenen Elantra’nın sahip olduğu 8” lik dokunmatik ekranla birçok özelliğe ulaşabiliyorsunuz.  Bunlardan özellikle en kullanışlısı Navigasyon ve trafik monitör sistemi. Kablosuz bağlantıyla trafik yoğunluğu bilgisine ulaşmanız mümkün. Ayrıca mirror link özelliği ile akıllı telefonunuzun ekranını otomobilinizde görmeniz ve kullanmanız mümkün.

Sd kart,usb,aux girişleri elinizin altında orta konsolda. Hemen el freni yanında iki bardaklık ve eşya gözü oldukça rahat kullanım alanı sunuyor. Rahat koltuklar ferah iç mekan arkaya gittikçe doğru biraz uzun boylu yolcularda sıkıntı olabiliyor. Arka koltuklarda bulunan isofix çocuk koltuğu bağlantıları küçük yolcularınızın güvenliğini düşünüyor.Park asistanı ,geri görüş kamerası, ABS,ESP(Elektronik Stabilite programı) VSM( Araç stabilite yönetimi) gibi özellikler ise tüm yolcuları.

Elantra’yı bu yıl itibariyle dizel ve isterseniz otomatik olarak ta alabilirsiniz. Benim test otomobilim 1.6 lt’lik benzinli motora eşlik eden 6 ileri otomatik şanzımana sahip. Otomobil 6300 d/d da 132 beygirlik güç üretiyor.Maksimum torku olan 158 Nm ise 4850 d/d da ortaya çıkıyor. Fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi 7.1 gösteriliyor. Ancak öyle ki ben şehirler arası yolda dahi en düşük 8.2 görebildim. Yakıt tüketimi oldukça yüksek olan otomobilin kullanım keyfine diyecek yok. Direksiyona ve sürüşüne çok hızlı adapte olunabilen otomobil oldukça seri ve konforlu. 

Hyundai Elantra'yı incelemek için tıklayınız

Gönder