%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Yeni Skoda Rapid Spaceback

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

Bu hafta misafirim 2014 yılında Türkiye’de yollara çıkan Skoda Rapid Spaceback. Otomobilimin tasarımı çok şık, kırmızıya çok yakışan köşeli hatlara sahip. Öndeki büyük ızgaraya bakınca sanki dişlerini gösteren kocaman gülümseme görebilirsiniz. Otomobilin özellikle arka kısmını çok sevdim siyah ve kırmızıyla oluşturulan kontrast otomobile asil bir hava katmış. Karartılmış arka camla birlikte gençlere yönelik görünen B segmenti hatcback otomobil, oldukça gözalıcı.

Otomobilin iç kısmı oldukça sade ihtiyacınız olan herşey elinizin altında ve kullanımı çok kolay. Direksiyon üzerindeki tuşlarla yol bilgisayarı,telefon ve multimedya gibi sürüş esnasında çok sık kullandığınız özellikleri kolayca kontrol edebiliyorusunuz. Koltuklar çok rahat ve rahat sürüş pozisyonuna hemen ulaşılabiliyor. Benim için boyum kısa olduğundan sürücü koltuklarında her zaman rahat sürüş pozisyonunu bulmak kolay olmuyor. Rapid sadece sürücüyü düşünmemiş yolcular içinde rahat koltuklar yanında çok geniş diz ve baş mesafesine sunuyor.Kol dayama ünitesi sürücü için çok rahatlatıcı çünkü kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Zaten ferah olan otomobil panaromik cam tavan eklenince B segment otomobilde olduğunuzu unutabilirsiniz. Ancak panaromik cam tavan perdesi elektrikli değil , elle açıp kapatıyorsunuz. Bolca saklama gözüne sahip , soğutmalı ve ışıklı torpido gözü kesinlikle görevini yapıyor. 384 litre hacimle bagaj sınıfında çok iddialı, arka koltuklar yatınca 1349 litre gibi oldukça geniş bir alana sahip oluyorsunuz.

Otomobilimde 1.6 litrelik 90 beygir güç üreten TDI motor ve bu motora eşlik eden 7 ileri DSG şanzıman bulunuyor. Bu şekilde 100 km/saat şehir içi 5.6 şehirlerarası 3.9 ve ortalama 4.5 litrelik yakıt tüketimine sahip. Kullanıma göre değişeceğini her zaman belirtiyorum ancak bu otomobilde ben bu rakamların çok dışına çıkamadım dolayısıyla yakıt tüketiminde çok iyi değerlere sahip. Çeyrek depoyla 350 km gitmek oldukça cazip.

Direksiyon tepkilerine oldukça hızlı cevap veren otomobil orta sertlikteki süspansiyonlara sahip. İnce profilli lastiklerden dolayı zemini hissediyorsunuz ancak oldukça konforlu ve seri bir otomobil. Özellikle uzun yolda çok rahat edebileceğiniz otomobil bende iz bırakanlar arasında. 

Skoda Rapid görsellerini incelemek için tıklayınız


Gönder