%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Yeni Peugeot 3008 Crossover

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

Yeni Peugeot 3008 Türkiye pazarına 2014 Mart ayından itibaren 1,6 e-HDi 115 hp motor seçeneği ile sunuldu. Bu yerden yüksek, şehir içinde oldukça seri ve de hafif arazi özellikleri olan otomobil, hedeflenen satışların çok üzerinde bir rakama ulaştı. Makyajlanan son haliyle sevilen özelliklerini korumanın yanında, beğenilecek yeni özelliklere de sahip oldu.

3008’in ledlerle aydınlatılan koyu maskeli yeni farları, yüksek konumlandırılmış krom ızgara ve geniş çamurlukları otomobilin güçlü ve karakteristik görünmesini sağlamış. Dış görünüşü oldukça etkileyici ancak bu otomobil beni dış görünüşünden ziyade içerideki tasarım ve sürüş özellikleriyle etkiledi.
İçerde yükseltilmiş sürüş pozisyonu sayesinde görüş alanınızdaki rahatlık daha ilk anda kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor. Üstelik koyu renkli 5 metrekarelik cam tavan ile donatılan otomobil gerçek anlamda ferah. Uçak kokpitinden esinlenilen özel düğmeler otomobili çok karizmatik gösteriyor. 3008 ön konsolda açılıp kapanabilen head-up bilgi ekranına sahip. Polikarbondan üretilen bu ekrana sürüş esnasında ihtiyacınız olan tüm bilgiler yansıyarak, gözünüzü yoldan ayırmadan güvenle seyahat etmenize destek oluyor. Bu ekranda hızınız, hız sabitleyiciniz, güvenli takip mesafesi kontrol sistemi gibi bilgiler yer alıyor, bu bilgilerin her biri farklı renklerde gösterilerek daha anlaşılır olmasını sağlanmış. Bu ekrana alıştıktan sonra başka bir otomobil kullandığınızda aslında ne kadar rahat bir sistem olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

Orta konsoldaki açılır kapanır ekranda ise radyo,navigasyon,yol bilgisayarı, ön ve arka park yardımlarının ara yüzleri ile geri görüş kamerasının görüntüleri izlenebiliyor.

Bir diğer kolaylık benim gibi sağ kolu sürekli kolçakta seyahat edenler için , hemen elinizin altında otomobilinizin orta konsolunda bulunan düğmeler ve vites kolunuzu hareket ettirmeden kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bunlar vites kolu , elektronik park sistemi ve en önemlisi grip kontrol sistemi. Ayrıca orta konsolun altında oldukça geniş soğutmalı bir bölüm var çok işinize yarayacağı kesin. Aux ve usb bu bölümde bulunuyor. 3 adet çakmak girişinin yanında bagajda birde portatif el feneri var.
Hareketli bagaj zemini sayesinde 3008 in bagajını 2 bölmeli olarak kullanabiliyorsunuz.3 ayrı pozisyonda kullanılabilen bagaj 432 lt ile 1241 arasında değişebiliyor. Bunun dışında otomobilde bolca saklama gözü bulunmakta.

Kullanıma gelirsek , otomobil grip kontrol sistemi ile oldukça ayrıcalıklı hale geliyor. Grip kontrol sistemi ile tek tuşla 5 farklı kullanım şeklinden birini seçebiliyorsunuz. Kar, kum, çamur ve ya asfalt her türlü koşula ayak uydurabilecek şekilde hazırlanan bu sistemle otomobili gerçek anlamda güvenle kullanabiliyorsunuz. Üstelik grip kontrol sistemi ile Mud&Snow (kar ve çamur) tipi lastikler sunuluyor bu lastiklerin kış homologasyonu olduğundan kar lastiği kullanım zorunluluğu ortadan kalkmış oluyor. Otomobil hafif arazide zarafetini geride bırakarak oldukça sağlam ve inatçı hareket ediyor.
Otomobilde 1.6 Lt 115 hp gücünde e-Hdi stop&start teknolojisine sahip motor ve yeni nesil ETG 6 ileri otomatik şanzıman bulunuyor. 

Görselleri incelemek için tıklayınız

Gönder