%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Ford'dan İddialı Mpv C-Max

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

Aile otomobillerinden beklentiler yükseldikçe firmalarda otomobilleri bu beklentiler doğrultusunda geliştirmeye devam ediyor. Gerek performans gerek tasarım anlamında rekabetin çok sıkı olduğu bu segmentte, C-max rakiplerine fark atma konusunda oldukça ısrarlı. Ford’un bu modelinde Trend ve Titanium olmak üzere iki donanım seviyesi bulunmakta. 7 kişilik oturma kapasitesi isterseniz de Grand C-max alternatifiniz var. Benim test ettiğim C-max Titanium donanım seviyesine sahip 5 kişilik spor görünümlü bir aile otomobili.

Spor görünümlü diyorum çünkü eskiden aile otomobili denince akla biraz daha hantal otomobiller gelirdi ve öylelerdi de. Ancak yeni jenerasyon birçok aile otomobili gibi C-max de dinamik ve her an harekete hazır dış görünümüyle aile otomobili olmanın yanında bireysel olarak da tercih edebileceğiniz tasarıma sahip.

İç tasarım için söz bayağı uzun, önce hoşlanmadığım kısımlardan bahsetmek istiyorum. Öncelikle direksiyon simidi üzerindeki tuşları kullanmak istediğimde, direksiyonu tutuş şeklimi bozmam gerekiyor. Yani bence tuşların bir kısmı iyi konumlandırılmamış. Kol dayama biraz geride olmakla birlikte çok sert malzemeden yapılmış. Biraz daha yumuşak bir malzemeden yapılması benim için çok daha rahat kullanılmasını sağlayabilirdi. Gelelim çok beğendiğim taraflarına. Tüm panoramik tavanlar gibi C-max de sahip olduğu panoramik tavanla oldukça ferah ve iç açıcı bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Sony müzik sistemi ilk koltuğa oturduğunuzda size kendinizi ayrıcalıklı bir otomobilde oturduğunuz hissini veriyor. Birçok ışık ve düğme ilk etapta karışık gibi görünse de korkutmasın, biraz kullanmayla kısa sürede adapte olup keyfini çıkarabiliyorsunuz.

Koltuklar kesinlikle çok rahat, uzun süreli kullanımda koltuğun rahat kalması çok önemli. C-max bu konuda başarılı otomobillerden. Ön tarafta saklama gözleri çok değil ama arka kısımlar çocuklar ve çocuklu aileler için çok kullanışlı ve bolca saklama gözüne sahip. Özellikle ön koltukların arkasındaki açılır seyyar masacıklar çocukları uzun yolda oyalamak için birebir.

Yol bilgisayarı, çift yönlü otomatik klima,yağmur sensörü , navigasyon sistemi,Led iç ortam aydınlatma gibi özellikler rahat kullanıma destek oluyor. Anahtarsız çalışma sisteminin yanında bagajı da uzaktan kumanda ile açabiliyorsunuz, elleriniz doluyken bagaj açmaya çalışmanın zorluğunu birçoğumuz deneyimlemişizdir. 627 lt lik bagaj hacmi arka koltuklar yatınca 1684 oluyor oldukça başarılı üstelik koltuklar neredeyse istediğiniz şekilde katlanıyor ve bunu yapmak oldukça kolay.

Euro Ncap’den aldığı beş yıldızın yanında birçok güvenlik donanımı mevcut, başlıca kör nokta uyarı sistemi, ABS, EBD (elektronik fren gücü dağılımı) ESP (elektronik denge programı) EBA (acil durum fren desteği), yokuş kalkış desteği, otomatik park desteği, geri görüş kamerası ki oldukça net görüntüye sahip, Aktif şehir içi güvenlik sistemi (bu sistemde trafikte 30 km altında giderken eğer gereken zamanda fren yapmazsanız mesafeyi ölçerek otomobil kendisi fren yapıyor ve böylelikle küçük dalgınlıklarla öndeki araca çarpmanızı engelliyor).

Kullanıma gelirsek, 115 beygirlik 1.6 TDCI motor 6 ileri manuel şanzımana sahip, şehir dışında çok ekonomik olan otomobil şehir içinde de oldukça cimri. Fabrika verilerine göre şehir içi 5,3 , şehir dışı 4,0 karma 4,5 ancak bu oranlar kullanıma göre mutlaka değişkenlik gösterecektir benim elde ettiğim değerlerde bu rakamlardan çok uzak değildi. Oldukça rahat kullanımı olan otomobil beklediğimden daha seri çıktı diyebilirim. Sürüşüm süresince sert virajlarda ve bozuk zeminlerde otomobile güvenerek seyahat edebildim. Bence şehirde kullanım dışında özellikle sık seyahat ediyorsanız alınabilecek ekonomik bir aile otomobili 

Ford C-Max modelini inceleyin

Gönder