%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Rakip Tanımayan SUV, Tiguan

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

Gün geçtikçe neredeyse şehirden bile hiç çıkmayan birçok kişi, büyük ve arazi yetenekleri olan otomobilleri kullanmayı tercih ediyor. Muhtemelen öncelikli sebep arazi yeteneklerinden ziyade büyük ve sağlam görüntünün vermiş olduğu güven duygusu.

Bayanların daha çok tercih ettiği Suv segmenti sahip olduğu özellikler ve konforuyla da çekişmeli ve büyük bir rekabetin içinde. Bayanlar daha çok tercih ediyor ama bayanlar tercih ederken ön planda daha çok nasıl göründükleri ve konforu varken diğer taraftan da şehir dışı veya hafif arazi şartlarındaki yeteneklerine göre de tercih ediliyorlar. Bunların hepsi göz önüne alındığında Tiguan en çok tercih edilen Suv lar arasında.

Peki nedir Tiguan’i rakiplerinden ayıran? Birçok kişi iddialı görünmeyen dış tasarımını hafife alabilir fakat bence ilk izlenim her zaman çok ama çok önemli. Tiguan bu sade görüntüsünün arkasında zaten kazanılmış olan Volkswagen ağırlığını izleyenine vermekte gecikmiyor. Ağırbaşlı ama yine her an harekete hazır bir duruşu var. Bu duruşu tavan rayları ve krom detaylarla göze batmadan derinleştirmeyi de başarmışlar.

Uzun zamandır yollarda görmeye alışık olduğumuz Tiguan, dışında olduğu gibi iç tasarımında da oldukça sade ve bir o kadar da rahat kullanıma sahip. Klasik Volkswagen tarzı Tiguan da değişmiyor benim en sevdiğim kısmı ise direksiyon üzerine konumlandırılan tuşların rahat kullanımı. Bu konuda Volkswagen bence çok başarılı. Otomobili kullanırken direksiyon tuşlarına basmak istediğinizde elinizin bulunduğu konumu değiştirmenize gerek kalmıyor. Panoramik cam tavanla zaten yüksek ve görüş açısı geniş olan otomobil, daha da ferah hale geliyor. Özellikle uzun süreli seyahatlerde cam tavanın sürücünün enerjisini daha yüksek tuttuğuna inanıyorum. Hiç benlik değil ama el freni elektromekanik, bolca saklama gözü bulunmakta, otomobilde çok zaman geçirenler ve benim gibi eşyalarını otomobilin her köşesinde dağıtanlar için oldukça ideal.

Koltuk arkasındaki masalar ve isofix çocuk koltuğu bağlantıları çocuklu kullanıcılar için kısa bile olsa rahat yolculuk demek. Çift bölmeli tam otomatik klima sürücü ve misafir için iki farklı ısı ayarlayabiliyor ki bu durum bazen o kadar gerekli oluyor ki. 6,5 “ renkli dokunmatik ekrana sahip aux, sd kart girişi var ancak maalesef usb yok ki bu çok büyük bir eksik. Sürücü koltuğu dışındaki tüm koltukları yatırabiliyorsunuz.

Bu şekilde 1510 litreye varan bir hacim elde edebiliyorsunuz. Bu otomobiller yalnızca seyahat için değil tabi ki, aynı zamanda elle ayarlanabilir çeki demiri ile 2,5 tona kadar olan ağırlıkları çekebilir.
Güvenlikten ödün vermeyen Tiguan yorgunluk tespit ve fren destek gibi yenilikçi özelliklerin yanında Anti blokaj fren sistemi (ABS)Elektronik fren basıncı dağıtıcısı (EBD) Elektronik diferansiyel kilidi (EDL) Elektronik motor çekiş kontrolü (MSR) Elektronik patinaj önleme sistemi (ASR) Elektronik stabilizasyon programı (ESP) Dinamik direksiyon önerisi (DSR) Gelişmiş ön aydınlatma sistemi (AFL) gibi özelliklere de sahip.

Gelelim motor ve sürüşe Test otomobilim 1,4 lt TSI 160 PS BMT Tiptronic DSG.

DSG şanzıman hayranlarından biri olarak Tiguan’ı kullandığım her an çok keyif aldım, düz şanzımanın sportif karakteri ve otomatik şanzımanın rahatlığı birleşiyor. Vites milisaniyeler içinde değişirken siz bunu fark etmiyorsunuz bile özellikle uzun yolda çok rahat olan otomobil ses yalıtımı konusunda biraz hayal kırıklığı yaratabilir. Aktif süspansiyon sistemi çok bozuk zeminde değilseniz yada kasislere çok hızlı girmezseniz sarsıntısız bir sürüş sağlıyor. Benzinli bir otomobil başlangıçta göz korkutuyor ancak Tiguan doğru kullanımda sizi üzmeyecek seviyede, test sürüşüm esnasında şehir içi 8.9 ve şehir dışı 6.0 olan değerlerin altına düştüğüm zamanlar oldu. Fabrika verilerinin altında yakıt değeri her zaman görülmez. Tiguan verilen bedeli sonuna kadar hak ettiğine inandığım bir otomobil, bir bayan olarak özellikle bayanların çok rahat ve severek kullanabileceğine inandığım bir otomobil. 

Volkswagen Tiguan Modelini İnceleyiniz

Gönder