%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Her Yola Gelen Pick-up! Volkswagen Amarok

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

Şehirde otomobil sayısı ve trafik arttıkça A sınıfı pratik otomobillere yönelik talep ve ihtiyaç artıyor gibi görünüyor. Ancak büyük otomobil tutkusu bu durumu reddediyor. Pick-upların sadece arazi ve ya sadece yük taşımak için var olduğunu düşünenler çok yanılmış olurlar. Yük taşımak ve arazi koşulları için uyarlanmış olsalar da şehir koşullarına olan uyumları ve sahip oldukları konfor onları hem şehir, hem de arazi için oldukça tercih edilir yapıyor.

Amarok güven veren sağlam duruşunun yanında sahip olduğu otomobil konforu ile Pick-uplar arasında hatırı sayılır bir yere sahip. Dışarıdan bakıldığında çok hareketli olmayan dış görünüş gereksiz çizgi ve hatlarla derinleştirilmeye çalışılmadığı için oldukça ağırbaşlı görünüyor. Kullanılan krom detaylar, bu ağırbaşlı görünüşe başarılı bir şekilde abartmadan sportif bir görünümde katmış.

İçeriye girer girmez klasik Volkswagen görüntüsüyle karşılaşıyorum hatta bir çok modelle birebir aynı diyebilirim. Kullanılan sert plastik malzeme bir Pick-up kullandığınızı düşünürseniz, beklentinin dışında kalmayacaktır. İlk dikkatimi çeken rahat oturma pozisyonu oldu. Bu gibi yüksek araçlarda koltuk ayarı benim gibi kısa boylular için oldukça zordur ama, çok küçük hareketlerle uygun pozisyonu bulmak benim için çok rahatlatıcı oldu. Tüm otomobillerde en sevdiğim kısım olan saklama gözleri, eşyalarını yanında taşımaktan hoşlanan biriyseniz idealdir. Amarok, otomobilinizde de eşyalarınızı koyabileceğiniz birçok saklama gözü konusunda oldukça bonkör daranmış. Sürücü koltuğunun hemen yanında bardak gözleri oldukça derin bir kolçak, orta konsolda derin bir göz, torpido gözü ve kapı cepleri size eşyalarınız için oldukça geniş bir alan sunuyor. Çok fonksiyonlu direksiyon ile özellikle arazide ve uzun yolda pick-up kullanırken dikkatinizi yola vermek kolaylaşıyor tabii ki.

Amarok aynı zamanda sınıfının en geniş yükleme alanına sahip aracı. Bu sınıf araçlarda genellikle arka kabinde diz mesafesi sorunu olurken, Amarok böyle bir sorun yaşatmıyor. Oldukça iyi bir diz mesafesi yanında arka koltuklarda isofix çocuk koltuğu bağlantıları da bulunuyor. Bu şekilde iş dışında çocuklarla uzun yola çıkmak kolaylaşıyor.

Trendline ve Highline modellerine sahip Amarok, sürüş dinamikleri açısından oldukça başarılı. Öncelikle belirtmek isterim ki şehirde bu denli kullanımı rahat olunca arazideki performans beklentisi düşük olabiliyor. Ancak sürprize hazır olun sırasıyla asfalt, çamur ve kardaki performansıyla Amarok her zemine uyum sağlayabildiğini ve üstesinden rahatça gelebildiğini yapılan testlerde gösterdi.

Test ettiğim 180 beygirlik otomatik şanzımanlı Amarok, sahip olduğu özelliklerle deneyim sahibi olmadan da arazi şartlarında güvenli ve bir o kadar keyifli sürüş yapmanızı sağlıyor. Tüm modellerde standart sunulan elektrikli diferansiyel kilidi her zeminde kalkışı kolaylaştırıyor, özellikle kaygan zeminlerde kontrolün sizde olduğunu bilmek önemli bir güven duygusu. Otomatik, spor otomatik ve sıralı düz seçenekleri şartlara göre kullanımı kolaylaştırarak duruma ya da keyfinize göre seçim yapabiliyorsunuz.

Bu arada Amarok da DSG değil, Amarok için yeniden tasarlanan ve üretilen Torsen şanzıman yeni teknoloji sayesinde tıpkı dsg de olduğu gibi seri, sarsıntısız ve tasarruflu vites geçişleri sağlıyor. Otomatik yokuş iniş ve çıkış asistanı (Offroad-ABS) ile size sadece direksiyonu kontrol etmek kalıyor, bu şekilde çok dik yokuşlardan çıkıp inerken oldukça rahat olabiliyorsunuz. Ve bunu yaparken daha önceden de bir deneyime ihtiyacınız yok. Sahip olduğu 2.0 BİTDI çift turbo motor un performans artışı C02 salınımıyla destekleniyor. Bu şekilde doğa dostu olan Amarok yine adına yakışanı yapıyor.

Amarok Eskimo dilinde “Kurt” demek. Doğaya uyumlu özelliklerini en iyi bu şekilde ifade edebilirdi.

VOLKSWAGEN AMAROK HIGHLINE Otomatik

Motor Hacmi 1968
Motor Gücü 180 HP
Tork 420 Nm
Son Hız 179
Şehir içi yakıt tüketimi 10.0 lt
Şehir dışı yakıt tüketimi 7.2 lt
Azami yüklü ağırlık 2820 kg
Yükleme alanı 2.52 m2

Gönder