%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

İsyanlardayım

Nazife Yıldız SÜKAN
info@yabantv.com

 2013  Şubat ayı sonunda av sezonumuz kapandı kapanmasına ama, inanın dostlar isyanlardayım. Av sezonu açılsın diye dört gözle bekledim. Avın ilk günü üveyik avına gitmek için nerede ise sabahı zor ettim. Av açılmadan önce araçla geçtiğim, dağ ve orman yollarından inanın sürü ile üveyik kaldırıyor ve “Bu sezon üveyik avı iyi olacak” diye sevinirken daha sezon açılmadan tüfek sesleri duymaya başlıyorsunuz. Ve siz kurallara uyan avcı olarak, sezon açıldığında,doğru dürüst  kuşgöremiyorsunuz. Çünkü kuş tüfek sesinden yılmış ve nerede ise çıtırtınızdan kaçıp gidiyor. İsyan etmemek elde değil.

 Onu da bırakalım gecen sezon şurada burada iyi üveyik vurdum derken, çobanı, belgesizi sezonu sizden önce açtığı için oralarda da av bırakmıyorlar. Kuş artık tüfek sesinden korktuğu için elinizde sopa tutsanız yine çok uzak kaçıyor. Hayvanlar hassas. Bu nedenle ” bu kadarına pes” diyorum. Sezon açılmadan av yapılır mı?

Ne ise dostlar, buna da şükür. Sezon açılışının İlk günü üç üveyikle geri döndüm. Bu arada bıldırcın avı için etraftaki arkadaşlarla devamlı haberleşiyoruz, şura bura derken inanırımsınız diyebilirim ki hiç av yapmadan evime geldim.

 Artık av hayvanı gelmiyor ve göç yok. Çok ama çok üzülüyorum, diğer avcı arkadaşlar ile muzdarip durumdayız.

 Bu arada İstanbul’a 3.köprü yapılacak. Bir gün evde bahçede çalışırken, radyo dinliyordum ve bir sohbet programında İstanbul da kuş gözlem evi yetkilisi ile röportaj yapan spiker göç hayvanları ile ilgili sorularına karşılık cevapları içimi acıttı. Ve gerçekten üzüntümü tarif edemem. Can kulağı ile dinledim, yetkiliyi aynen söylediği şunlardı “ İstanbul’a 3.köprü yapılırsa,artık ülkemize göç hayvanlarının gelmeyecek” “Neden ?” sorusuna ise 3.köprü tüm göç hayvanlarının geçiş yaptığı yere kurulduğu, bu hayvanların gece göç ederken köprüden geçen binlerce araçların farlarının ve araç seslerinin bu hayvanları rahatsız edip şaşırtacağı, fazlası ile telef ve dağılmaya sebep olacağı, göç yolunu bir dahaki dönemde değiştirip, belki de artık ülkemiz üzerinde göç yapamayacakları konuşuldu.
Duyunca şoka girdim. Evet, YABAN dostları neresinden tutalım desem elimizde kalıyor. Ben bu durumları yetkililerin duyarlılıklarına ve insaflarına bırakıyorum. Hiç bir şey çaresiz ve çözümsüz değildir, yeter ki istenilsin. İçtenlikle istenilir ve tüm yüreğimizle çaba verirsek çözülebilineceğine inanıyorum. Tabi ki biz avcılar bu durumların olumsuzluklarını görüyor ve üzülüyoruz. Olumlu olarak ta sevindirici olayları da duyunca sevincimizi gizlemiyoruz.

 Gece avı yapanlar ve her gece far avı yapıp onlarca hayvanları katledenler yakalanınca sevinmiyorum desem yanlış olur. Tavşan avları, karaca avları v.b binlerce hayvanı her gün her gece katledenlere de seslenmeden geçemeyeceğim. “Sizleri Allaha havale ediyorum.”

 Bu arada sağ olsunlar Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü Daire Başkanları ve idari şube müdürlerine buradan da ayrıca huzurunuzda teşekkürlerimi bir borç biliyorum. Değilmiki, sadece bu işleri yazma çizme işi olmadığını ihbar alıp yerinde operasyon düzenleyen sayın yetkililere tüm çalışmalarında başarılarının devamını diliyorum,takdir ve tebriklerimi iletiyorum.

 Ayrıca bulunduğum bölgede çalışan Orman Muhafaza ve Milli Parklar kontrol memurlarına çok teşekkür ederim. Yeter ki insanlarımız ve yetkililerimiz canla başla yılmadan çalışıp kontrolleri sıklaştırsınlar.
Bu doğa bizim, doğa yaşadığı sürece bizlerde yaşama ve av yapma hakkını kazanırız. Ama av sezonu dışı yapılan kaçak avlarda bir hayvanı değil aslında en aşağı üç ila beş hayvan vurulmuş oluyor. Çünkü karnında yavruları ile veya yumurtaları ile katledilmiş oluyorlar. Bunu biraz da empati kurarak düşünelim lütfen… 

Gönder