%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Av Yönetimi Daire Başkanlığına Açık Mektup

Mehmet Arpaz
info@yabantv.com

MPGM, YABAN TV ve AYHAK tarafından yapılan yemleme kampanyası umulanın üzerinde bir başarıya ulaştı. YABAN TV’nin canlı yayını bu kampanyayı doruğa çıkardı.850 bin kilo yem toplandı.
Böyle bir kampanyaya eleştirisel yaklaşmamak için kampanya süresince sessiz kalmayı yeğledim. Telefonlarıma gelen çağrı ve mesajların hemen hemen hepsinde “olmayan kekliğin nesini yemleyeceksiniz” eleştirisi vardı. Ege, Akdeniz, İç Anadolu bölgesinden, Doğu Anadolu Bölgesinden dahi çığlıklar yükselmekteydi. Kekliğin olmadığı yerde kanatlı yaban hayatının yemleneceği bir gerçektir, bu da gereklidir. Avcının yabana bakışı keklik üzerinde yoğunlaştığı için, bu feryatları, sadece kekliği düşünmelerini kınamamak gerekir.

Şimdi MPGM Av Yönetimi Daire Başkanlığı toplanan bunca yemi avcılarla birlikte doğaya bırakacaktır. Kışın çok sert geçtiği İç Anadolu’nun doğu, Doğu Anadolu’nun tamamın yemlenmesi söz konusudur. Yemleme de elbette ulaşılabilir bölgelerde yapılacaktır. Yoğun kar tabakasında insan gücüyle yemleme elbette bir yere kadar yapılabilir. Kar motosikletleri bu yemleme için ideal araçtır. Bakanlık elbette gereğini düşünecektir.

İşin en can alıcı noktası; olmayan kekliğin nasıl var edileceği, nasıl çoğaltılacağıdır. MPGM bünyesinde senede yaklaşık 75 bin kınalı keklik üretilmektedir. Bunlar istekli olan illere 300, 500, 1000 adet verilerek güya doğaya salınmaktadır. Şimdiye kadar da hiçbir yerden bin keklik salındı 2 bin keklik oldu diye ne bir haber gelmiş, ne de kekliği yerleştirme gerçekleşmiştir. Toplanan bu yemin arazi yemlemesi yapıldıktan sonra üç bölgede (Ege, Akdeniz, İç Anadolu) belirli bir kısmının stoklanması, ve Bakanlığın yetiştirdiği 75 bin kekliğin üçe bölünerek seçilecek 3 pilot bölgeye salınması en doğru yaklaşım olacaktır. Her sene seçilecek ayrı pilot bölgelerde bu salım işlemlerinin yinelenmesi, kekliğin dağıtılmadan 3 bölgeye yerleştirilmesi çok daha faydalı sonuçlar doğuracaktır. Bu sayede ilk defa keklik için envanter çalışmaları gerçekleşecek, gerçek değerler ortaya konabilecektir. Nasıl ki avcı ben bu sene keklik avlamıyorum diyebildiyse, aynı şekilde salınan kekliği de korumasını bilecektir.

Burada sırası gelmişken, kaçak avlanan, hala avlanma belgesi olmayanlara da, keklik yok diye ağlamaktansa, bir an önce avlanma belgelerini almaları ve artık ava ve avcılığa sahip çıkmaları gereklidir. Nasıl ki yemleme kampanyasına katılmışlardır, avcı da olmalıdırlar. 4915 sayılı Kara Avcılığı kanununda “Avlanma belgesi olan kişi avcıdır” yazmaktadır.

Hemen peşinen söylemeliyim ki, avcının ailesinin bir ferdi gibi gördüğü, televizyonunun hep açık tutulan kanalı YABAN TV bu kampanya için desteğin en büyüğünü yayınlarıyla ve çağrılarıyla verecektir.

Avcılık dernekleri, köy muhtarları, Doğa Koruma elemanları bir araya getirilmeli seçilen pilot bölgelerde Bismillah deyip salım işlemlerine başlanmalıdır. Keklik salımı insan gücüyle ve özveriyle yapılmaktadır. Salımlar çok basit ve ucuz teçhizatla yapılır. Plastik su bidonu, sağlam plastik örgü, birkaç kalın çıta ile yapılacak kafeslerle bu işlem gerçekleştirilir. Bölgenin avcılık federasyonlarıyla, bunlara bağlı derneklerle dolayısıyla özverili avcılarla gerçekleşebileceğine canı gönülden inanıyorum.

Salım işi de bir kampanyayla duyurulmalı, Tarım Bakanlığı mutlaka buna dahil edilmelidir. Dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde avcılık tarımla beraber yürütülür.Tarım Bakanlığı’nın kekliğe düşkünlüğü çok fazladır. Öylesine ki her MAK toplantısında Bakanlıktan gelen üye keklik avını yasaklatmak için toplantının hemen başında bir konuşma yapar, önerge verir. Süne ile biyolojik mücadelede kekliğin rolü büyüktür. Onlar keneyi de içine katarlar ama nafile, kene mücadelesinde kekliğin hiç rolü yoktur. TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) salım işlemleri bakımından arazileri geniş ve diğer yerlere göre daha korunaklı yerlerdir. Toplanan yemlerin depolanması için çok daha fazla imkanları mevcuttur. Böyle bir kampanya’ya da desteğinin çok olacağına, dolayısıyla hem doğanın, hem avcının, avcılığın çok şey kazanacağına inanıyorum.

MPGM ve Av Yönetimi Daire Başkanlığının böyle bir kampanyaya destek vereceği inancındayım. Avcılığımızın gelişmesi, doğanın yeniden kekliği kazanması için, bilfiil salım yapılırken bu üç bölgede çalışacağımdan, gerekli tüm bilgileri vereceğimden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Çok şey bildiğimden değil, salım işlemlerini yüzlerce kere yaptığımdan böyle büyük bir işin içine özveriyle katılmak istediğimdendir.

Saygılarımla. 

Gönder