%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Yaranın Kanı Durdurulmalıdır...

Nazife Yıldız SÜKAN
info@yabantv.com

Yaban hayatı dostları uzun bir aradan sonra tekrar bizi bir araya getiren bu yazım, eleştiriye ve yoruma açıktır. Tabi ki herkes aynı düşünce ve fiiliyatta olacak diye bir kural yok. Anne babalarımız bile evlatları ile ilgili beş parmağın beşi de bir değildir derler ya o misal; İşte avcılığı kuralına göre yapan kadar, bilgili eğitimli veya eğitimsiz ama bilinçli kişiler de öyledir... İnsanoğlu çok karmaşık ve bir o kadarda eğitilebilen ve aldığı eğitimi kendi türünden canlıya verebilen, zekası ve duyguları çok yüksek olan tek canlı varlıktır.

Bu kadar söz biz insanlar üzerine konuştuk sanırım yeter, Ama birde av ve avcılık söz konusu olunca işte dostlar orada duralım. Çok güvendiğimiz veya çok iyi avcı dediğimiz bilgili kültürlü dostlarımızı görüyoruz ki hunharca ve limit aşımı av yapmayı bir marifet olarak görüyorlar.(yazdıklarım genel anlamda değildir. Yapanlar için geçerlidir) Oysa ki bunların hangi koşullarda olurlar sa olsunlar örnek insan olmaları gerekmez mi? Cahili yapsa hemen diyoruz ki, ne olacak işte cahil bilgisiz kişi diye damgalıyoruz.

Yaban dostları bu sözlerim lütfen sizleri incitmesin bu konuda eksik olan yerlerim varsa tamamlamaktan kaçınmayalım. Asıl burada değinmek istediğim konu başlık olarak da attığım konu ; Türkiye’nin bir çok bölgelerinde olduğu gibi kendi bölgemde öyle duyumlarla karşı karşıya kaldım ki bu sezonda vatandaşların isyanı olan; haftanın her günü av yapan sadece gündüz yetse hadi neyse ama gecede onların günü. Ve durmadan sezon falan demeden av yapan dernek başkanlarına ve onların yakınlarına sesleniyorum. Hatta, sadece dernek (kulüp) başkanları yetmiyor asıl görevini yapması gerekli olan federasyon başkanlarına da sesleniyorum iğneyi kendilerine çuvaldızı başkalarına batırsınlar. Federasyon başkanı olmakla doğa sizin emrinize verilmiyor, dernek bşk olmakta o il veya ilçenin de av yerleri de size verilmiyor bu özgürlük hakkını nereden aldıysanız bilelim? Yani bal tutan parmağını yalar anlayışından lütfen kurtulun.

Ben şuna inanıyorum, federasyon başkanı gerçek düzeyde bu işin piri olmalı ve dernek başkanlarını da gerçek manada kontrol altına almalı ve sözünü geçirebilmelidir. Her bölge, il ve ilçe bazında ne gerekiyorsa ona göre bilgiye dayalı eğitim seminerleri düzenleyerek bu kişilerin pervasızca ve hunharca yaptıkları avların bir an önce önüne geçilmelidir. Artık, bu konfederasyonca mı olur? Federasyonlarca mı olur? Bakanlık bünyesinde yeni yasalar düzenleyerek mi yapılır? Bilemiyorum? Ama ivedilikle çok geç kalınmadan bu konuda çözüm üretilmelidir. Bizim av ve yaban hayatında yaşayan avcı dostlarımızın en güçlü görsel yayın organı olan YABAN TV’miz bu konuların hepsine bir yere kadar yetebiliyor.

Bakanlığın bu konularda yaptırımlarının ve caydırıcılığının çok güçlü olması gerekir. Şu ana kadar verilen eğitimlerin yeterli olmadığı gayet açık ve net ortadadır. Trafik kuralları genelde nasıl insan hayatını kurtarıyorsa, yaban hayatının, kurtarılmasına yönelik kuralların bakanlıkça yasalaşıp uygulama eğitimlerini ve yasalarını konfederasyona ve bölge federasyon başkanlarına ve federasyon başkanları da il ve ilçe dernek başkanlıklarına uygulatmalı. Yaban hayatın ve doğadaki popülasyonun dengesini bozacak avlar yapmayalım, yaptırmayalım.

Her şeyin başı inanmak ve eğitilmek. Nereye gitsem avcı dostlarımın en büyük dertlerinden biri olan, ya Nazife hanım siz YABAN TV’de yazıyorsunuz neden bu dernek başkanlarına birileri dur demiyor sadece kendileri av yapsa yetmiyor onunla iyi geçinen yardakçıları da çok olduğu için belgelisi, belgesizi onun yanında geçinip gidiyorlar.Bu işin neresinden tutsak elimizde kalıyor. Demek ki yeniden yapılandırma yapmak lazım federasyon ve dernek başkanlarının eğitim düzeylerine dikkat edilmeli veya deneyim ve bilinçli av hayatı olan kişiler olmalı biz muhtar seçimi yapmıyoruz biz özel bir secim yapıyoruz onun için derecelendirme şansımız var demektir.

Dernek başkanlarımız kendi bölgelerinde ki belgeli avcıyı da belgesizi de biliyor belgesizle arası iyi ise ona ses bile çıkartmıyor onunla da ava gidiyor demiyor ki belgeni al vergini öde ancak sana öyle av yaptırırım deme zahmetinde bile bulunmuyor.Hatta bir dernek başkanının da bulunduğu ilçe sınırlarının içerisinde olan çevresi tel örgü ile çevrilmiş, alan olarak ta çok geniş olmasına rağmen içinde çok küçük bir birlik bulundurulan bir askeri tesisin içerisinde bu bıldırcın sezonu boyunca tüm ilçe sakinlerinin de duyduğu bıldırcın teypleri gece gündüz devamlı çalmış dernek başkanı bunun kimin yaptığını tahmin ettiği halde olay askeri tesis sınırları içerisinde oluyor diye müdahalede bile bunmamış.

Bu işi yapan, asker, uz,ast,üst rütbeli,polis kim olurlarsa olsunlar aleni kanunsuzluktur. Türkiye’nin hangi bölgesinde olunursa olunsun KANUNLARIMIZ TÜM VATANDAŞLARIMIZ için geçerlidir. Yani bu alışkanlık haline gelmiş olan herkesin birbirine imtiyaz tanıyıp, idare etme anlayışına dur demek şart. Avlakların bulunduğu tüm bölgelerde belirlenecek olan odak noktalarda da MOBESSA kameraları uygulamaSI başlatılmalıdır. Bu en azından, sezon içinde ve dışında kaçak av yapan kişilerin ve araçlarının tespit edilmesi açısından önemlidir.

GERÇEK YABAN HAYATI DOSTLARINA saygılarımla.

Rastgele!

Gönder