%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Mavi Yeşil İlçe Beylikdüzü'nde Dalış

Cem KARABAY
info@yabantv.com

“Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!” dizeleriyle seslenmişti Yahya Kemal Beyatlı yaşadığım şehre. Şiirinin ilk kıtasının son mısrasında da“Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.” demişti.

İşte o sade ve bir o kadar da mağrur semt, gördüğüm ilk anda âşık olduğum hatta yaşantımın geri kalanını geçirmeyi düşündüğüm Beylikdüzü. Her mahallesinde koruluklar ve minyatür ormanlar olan, sahil şeridi efsanelere konu olmuş, M.Ö. 7. Yüzyılda Helenler döneminden gelen tarihi ile işte benim semtim Beylikdüzü.

Şimdi diyeceksiniz ki! Cem Hocam amma da övdün Beylikdüzü’nü. Hayır, arkadaşlar yiğidi öldür hakkını yeme derler. Zira Beylikdüzü benim gibi sualtı sevdalıları ve deniz âşıkları için bulunmaz bir cennet. En başta hemen yanı başımızda bulunan sahilimizden sualtına doğru yolculuğa başlayabiliyoruz. Evet, belki daldığımız yer Marmara Denizi ve çoğunlukla görüş Ege veya Akdeniz de olduğu kadar net değil. Ama sualtı canlılığı olarak parmak ısıttıracak türden diyebilirim.

Beylikdüzü, İstanbul’un güneyinde kurulmuş olan bu muazzam güzelliğe sahip 3 yaşındaki genç ilçe, dalışa kapalı olması ve halkının ilçe’ye sahip çıkması sonucu bir kat daha güzelleşmiş. Beylikdüzü sahillerinde dalış yapmak için mutlaka Kaymakamlık, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Deniz Polisinden izin alınmış ve bilgi verilmiş olunması gerekiyor. Çünkü daha dalış hazırlıklarına başladığınız sırada yanınıza ihbar almış olan ve Karaköy’den bir çırpıda ihbar mevkiine yetişmiş olan Deniz Polisi geliyor.

Kısaca, Şehri İstanbul’un incisi Beylikdüzü’nde her yer kontrol altında. Peki, ne var bu Beylikdüzü Sahilinde de bu kadar çok övüyorum. Bölgenin en etkin dalış noktası kıyıdan kayalıklar üzerinden giriş yapılan Manda Taşı. Kıyıdan girdiğiniz için bulacağınız maksimum derinlik 12m civarında olacak ama buna rağmen sualtı faunası her an sürprizlerle dolu. Rastlayabileceğiniz canlılar arasında Vatoz ve Kalkanlar birinci sırada. Yaz aylarında ulva yosunları (Marullar) üzerinde sarı çizgili mavi deniz tavşanları ve kumluk zeminde yosunlara tutunan deniz atları müthiş bir görsel sunuyor. Ayrıca dalışınız esnasında şanslı iseniz büyük sürüler halinde kefallerin etrafınızda turlamasına tanık olabilirsiniz. Dalışınız esnasında zemine her zaman dikkatli bakın çünkü midyeler, taraklar ve istiridyeler sizi selamlayacak. Sürprizler bitmedi, zeminde her an bir yengeç veya pavurya görmeniz ve rengarenk deniz yıldızları arasında Helenistik döneme ait anforalarla karşılaşmanız mümkün. B.Çekmece koyunu diklemesine kesen fay hattından yüzeye doğru çıkarak taşlaşmış magmanın oluşturduğu fosil kayalar etrafında milyonlarca ölmüş midye ise kesinlikle görülmeye değer. İskorpit ve Lipsozlar sualtı fotoğraf makinelerinize poz verirken fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız.. Ve gece dalışlarında boyları 4-5cm olan yavru Eşkinaları seyretmek, yosunlar arasındaki karideslerin yemlenmesini gözlemlemek her halde sadece 5 dakikalık bir yolculuk sonucunda alınabilecek en büyük mükâfat.

Beylikdüzü, yeşil ve mavi’nin uyum içinde olduğu İstanbul’un gizli bahçesi. Ve Beylikdüzü’nün mavi yüzü Beylikdüzü Sualtı. Eğer Beylikdüzü’nde dalmak istiyorsanız mutlaka Beylikdüzü Sualtı Sporları Dünya Rekortmenleri Kulübü’ne başvurun ve unutulmaz bir deneyime kucak açın.

Gönder