%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Ne Oldu da Avcılar Greve Son Verdi!

Ali Coşar - İsveç
info@yabantv.com

 

İsveç'te yaban hayvanlarının karıştığı trafik kazaları oldukça yaygın.
Yaralı hayvanların acı çekmesini en aza indirmek için iz takibi yapılıp aranıp bulunması görevini yapanlar ise avcılar. Belediyeler, adli makamlar bu vazifenin en iyi avcılar tarafından yapılacağını bildiğinden resmi olarak organizasyon işi için avcılara başvuruyor.
Svenljunga Grubu olarak anılan avcıların başlattığı arama tarama grevine son verildi. Grup bunu bir basın bildirisiyle açıkladı. 
Avcılar, hükümetin kurt sayısını artırmak amacıyla sürdürdüğü politikanın yanlış olduğunu savunuyor ve bu nedenle 'yaralı hayvanları arama grevine giderek tepkilerini gösterdiler.
çünkü hükümet kurt sayısını artırmaya çalışırken  bir çok soruna yol açtı.
Kurtlar arasında aile içi çiftleşmeler, hastalıklar yaşandı, telef oldular ve bu nedenle kurtların genetik yapısı bozulmaya başladı.
kurt sayısının arttığı yerlerde diğer yaban hayvanları hızla azalmaya başladı, çünkü fazla sayıdaki kurt onları tüketiyordu.
Hükümet, bu grev üzerine avcıları dikkatle dinlemek zorunda kaldı ve kurt sayısını ülke genelinde 180 sayısı ile sınırlamaya karar verdi.
Grevci avcılar, politikacıların kurt sayısının sınırlanması konusunda doğru bir karar aldığını ve kendilerinin de bu kararı desteklediklerini göstermek istediklerini belirttiler.
Svenljunga Grubu basın bildirisinde şöyle diyor: “Son günlerde hükümet partilerinden kurt sürüsünü 180 civarında kurtla sınırlayacaklarına ilişkin mesaj alınca, trafik kazalarında yaralanan yabani hayvanları arama tarama konusundaki grevimize bugün son verdik. Hükümet partilerinin bu mesajla kırsal kesim halkına empati göstermeye başladığı kanısındayız ve şimdi doğru yolda oldukları için sorumlu politikacılara desteğimizi vereceğiz.”
Grup üyelerinden Thomas Ekberg, Svensk Jakt(İsveç av) dergisine verdiği demeçte bu konuda nasıl düşündüklerini anlatıyor:
”Şimdi bütün avcıları, arama tarama görevlerinin başına geçmeye çağırıyoruz. Herkes ne yapacağına kendisi karar verecek elbette ama grev inisyatifini alanlar olarak bizler şimdi greve son veriyoruz. Hükümetin şu anda bir isteklilik göstermesi olumlu bir tutum ve biz de böylece isteğimiz doğrultusuna yönelen politikacıları desteklediğimizi göstermek istiyoruz.”
Grup, basın bildirisine ”Politikacılarımızın kurt sürüsünü 180 kurtla sınırlama sözünü tutacakları varsayımından yola çıkarak destekleyeceğiz”, diye devam ediyor.
Bildiride genetik çeşitliliği artırmak ve kurtların sağlıklı biçimde  üremesini sağlamak  üzere 'genetik bozulmayı onleme ' amaçlı kurt avı yapılması da destekleniyor ve ekleniyor:   
”Bu önlemlerin, İsveç’te mümkün olduğu kadar az sayıda bir kurt popülasyonu bulundurarak,  nüfusun yeşil alanlarına mümkün olduğunca düşük düzeyde zarar verilmesi  doğrultusunda geçerli bir yol olduğu düşüncesindeyiz.”
Yeniden başlatılabilir
Thomas Ekberg, kurt sorununun, şimdi belirlenmiş olan yolda sürdürülmemesi durumunda, arama tarama grevinin yeniden başlatılabileceğini söylüyor: 
”İşler belirlendiği gibi yürümezse, politikacılar sözlerinde durmazsa grevi yeniden başlatabiliriz ve o zaman şimdikinden çok daha kapsamlı bir grev yaparız. Arama tarama grevinden başka kullanacağımız birçok araç daha var.”
Nedir bu araçlar?
Thomas Ekberg, gerektiğinde kullanmak üzere ellerinde başka kozlar da olduğunu, ancak bunları şimdilik açıklamak istemediğini söylüyor ve ekliyor:
”Dediğim gibi: şimdi politikacılar doğru yolda biz de bunu önemsediğimizi pratikte göstermek istiyoruz.”
Öte yandan bütün avcı örgütlerinin birlikteliğinin ve yılmadan çalışmaları gerektiğinin altını çiziyor: 
”Ama rehavete kapılmamak ve her şeyin otomatik olarak çözüleceğini sanmamak  önemli. Bütün avcılar bilgi edinecek, tartışmaları dinleyecek ve gerektiğinde tartışmalara katılacak. Konu üzerinde ısrarla durmaya devam etmeliyiz. Henüz hedefe ulaşmış değiliz, anca kurt sorununun bir sonuca ulaşması için oldukça yol almış durumdayız.”
Gönder