%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Yılan Başlı Balık

Nesrin Özçelik
info@yabantv.com

 

Yılan başlı balık, ABD’de soyu tükenmekte olan balıklar için özellikle büyük bir tehlike oluşturuyor.

Ancak bu, yalnızca az sayıdaki bazı olağandışı balık türlerinin zarar gördüğü anlamına gelmemeli. Ekosistem  her zaman birçok faktörün içiçe bulunduğu karmaşık bir dokudur ve bu ortama giren yeni bir tür, bütün sisteme zarar verebilir.

Yabancı bir tür, kendisine verdiği zararın dışında, doğal dengeyi daha çok sarsacak yeni parazitler ya da hastalıklar da beraberinde getirebilir. Bazen yeni türler, benzer türler arasında bir melezleşmeye, başka bir deyişle genetik kirlenmeye yol açabilir. Bunun sonucunun ne olacağını kestirebilmenin olanaksız olduğu bir gerçekliktir.

Yılan başlı  balığın çok etkin bir vahşi balık olduğunu biliyoruz. Kontrolsüz bir biçimde çoğalacağından ve büyük miktarlarda balık yiyeceğinden korkuluyor.

Belki de yılan başlı balık mevcut bir ekosisteme mükemmel bir uyum sağlayacaktır…

Belki ABD’deki bazı balık parazitleri, yılan başlı balığa saldıracak ve bu balığın yok olmasını sağlayacak? 

Ne olacağını bilemediğimiz için birçok uzman, bir güvenlik önlemi olarak ABD’ye giriş yapan yılan başlı balığın yok edilmesi konusunda mutabıklar.

5, 10 ya da 25 yıl sonra sorunları belirten ilk işaretler ortaya çıkınca bu balığı yok etmeye çalışmak yerine, popülasyon hâlâ sınırlı ölçüdeyken etkili önlemler alınması çok daha kolaydır.  

Yabancı türleri tartıştığımız zaman yeryüzündeki doğal ortamların, floranın ve faunanın hiçbir zaman durağan olmadığını hatırlamalıyız.

Hayvanlar ve bitkiler her zaman bir bölgeden bir başka bölgeye yayılmışlardır ve başarılı türler her zaman yeni ve uygun yaşam alanlarına ulaşmaya çalışacaklardır.

Bu süreç olmasaydı, milyarlarca yıl önce denizlerde oluşan yaşam biçimleri, hâlâ oralarda kalmış olacaktı.

İnsanlar da binlerce yıldır bilmeden ayak tabanlarıyla taşıdıkları tohumlardan, planlı olarak yeni ekinleri denemeye kadar  çeşitli türleri yerkürede yaymışlardır.

İnsanın yolculukları son yüzyıllarda çok daha hızlı gitmeye  başlamış, çok daha sıklaşmış tarihte görülmemiş ölçüde çok daha uzun mesafelere ulaşmıştır.

Bu da daha önce birkaç yüzyılı alan ve hatta milenyum gerektirecek yavaş ölçüde bir olgu olan bir sürecin, şimdilerde müthiş hızlı bir ivme kazandığı anlamına gelmektedir.

Akdeniz'de bu kadar yeni tür olması sürpriz oldu doğrusu...

Yine de birçok doğal ortam, zamanla normal olarak yeni bir dengeye kavuşacaktır ama bu süreç içinde yüzlerce yerli tür de kaybolabilecektir. 

Nesrin Özçelik 

 

Gönder