%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

AH ŞU KURALLAR

Cem KARABAY
info@yabantv.com

Sevgili arkadaşlar, bu ay sizlere hayatımızın her anında her yerinde ve hatta hiç ummadık durumların da karşımıza çıkan ve “yine mi” dedirterek bıkkınlık veren kurallardan bahsetmek istiyorum

İyi de,  nedir bu kurallar.

Aslına bakarsanız kurallar yaşanılan olumsuzlukların tecrübesi sonucunda alınmış tedbirlerdir. Evet! Şaşırmayın gerçekten esas amaç yaşanılan olumsuzluğun veya yaşanılması muhtemel sorunların önüne geçmektir kural koymadaki amaç.

Eğer size kırmızı ışıkta durmanız, sarıda beklemeniz ve yeşilde geçmeniz gerektiği kuralı öğretilmeseydi. Her an kaza yaşanılması yada sorun oluşması kaçınılmaz olurdu. Sakın içinizden “kurallara uyuyoruz da ne oluyor sanki” diye geçirmeyin. Zira önemli olan uyulmadığı takdirde daha kötü sonuçların ortaya çıkacağıdır.

Evet şimdi gelelim sadede,

Yıllardır av ile avcılık ile ilgili değişen kurallar veya yeni çıkan kurallar bazen avcıları bazen de avlananları canından bezdirmiştir. Oysa ki bakıldığında geçen zaman içerisinde meydana çıkan nesil tükenmelerinin altında da yine kurallara uymamak vardır. “Ne olur ki canım” veya “Ben yaptım da mı? böyle oldu” en çok kullanılan savunma safsatalarının başında gelmektedir.

Bugün dalış yaptığımız veya balık tutmaya çalıştığımız sularda çok değil üç, beş yıl önce görüp de bugün göremediğimiz tüm canlı türlerinin arkasında bu safsatalar yatar. Ve bugün bile hala ne hikmetse, düşüncesizliğin hat safhasında süre gelmektedir. Basit ama sade koruyucu kurallara sanki devrim yapacakmışız gibi ama aslen çıkarlarımızı koruyarak karşı gelmek.

Kurallara karşı gelmenin, daha birkaç gün önce bir yenisini gördüm. Kıbrıs Girne de şamandıralar ile belirlenmiş özel koruma alanında av yapan zıpkıncılara. Kibarca uyardık ama arkamızı dönüp giderken hala orada av yapmaya devam ettiler ta ki sahil güvenlik gelip müdahale edinceye kadar.

Sakın yanlış anlaşılmasın sözüm asla “Sualtı Avcıları”na değil, sözüm kişisel çıkarlar ve ego tatmin etmek için kırmızı ışıkta geçen, yayayı ezen, velhasılıkelam kendini zıpkıncı zanneden katillere.

Hani derler ya “Buradan başka İstanbul yok” diye bende diyorum ki “Ey İnsanlar buradan başka Dünya yok” Sahip çıkalım gezegenimize. Koruyalım ve yaşatalım onu çocuklarımızın çocukları için.

Kısaca, “Uyun Şu Kurallara Canım, Canınız Yanmadığı Sürece”

Derin Mavi de kalın Sağlıcakla.

Gönder