%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

SANKİ ORGANİZE SIĞIRCIK KATLİAMI!

Nazife Yıldız SÜKAN
info@yabantv.com

Ankaradan, Çanakkaleye dönüşümden itibaren bir hafta boyunca eskiden kuş civıltıları ile uyandığım belde de silah sesleri ile uyanır oldum. Ayrıca, komşularımın dediğine göre silah sesleri bir aydır sürüyormuş.  Üstelik bu katliam da şahit olduğumuz  yer MESKÜN MAHAL. Ve bu yerin her iki çevresinden karayolu geçiyor.  Koruma altına alınmış diğer av hayvanları gibi sığırcıkların da avlanILması yasaktır. Buna rağmen av tüfekleri veya tuzaklar ile KATLEDİLMESİ içler acısıdır. İki araç düşünün 2 arsanın her iki uclarında park etmiş vaziyette duruyorlar. Ve  bu araçlardan  arsalara konan binlerce sığırcığa atış yapıyorlar. Zavallı kuşlar ne yapacaklarını şaşırmış halde bir o yana bir bu yana uçuşuyorlar.

Atış yapanların haricinde her iki araçtan inen ve ellerinde TORBA olan, TORBACILAR, koşarak arsaların üzerlerine düşen yüzlerce sığırcıkları ellerinde taşıdıkları torbalara doldurabildikleri kadarını doldurup, torbalarını araçlara yükledikten sonra araçlarına binip sürrat ile oralardan uzaklaşıyorlardı.

işin daha da vahimi hafif yara almış sığırcıkların bir kısmıda yüz metre ilerlere düşüp ya ölüyorlar ya da yaralı vaziyette başı boş kedi ve köpek'lere yem oluyorlardı. Bunu yapanlara baktığımızda okumuşuda yapıyor. Okumamışı da yapıyor. Yani bu işin eğitim İle de alakası yok. Sadece VİCDAN ile alakası var. Ne kadar ceza VE yasak koyarsanız koyun  insanlar da VİCDAN yoksa bunları yapacaklardır. Av sezonunun açıldığından kapanışına kadar yasal belgeli avcıların avlarının başlarında, ortalarında ve sonlarında ummadıkları anda kontrola gelen, yaban hayatı koruma yetkililerini her neden ise bu sığırcık katliamının yapıldığı bu ulu orta yerlerde görememenin şaşkınlığı içerisindeydim.

Hatta, mutlaka geliceklerdir diye bir kaç gün  bekledim maalesef gelmediler. Av sezonu boyunca en ücra yerlerde rastladığımız yaban hayatı   görevlilerini  gözlerimle arar oldum. burda şunu iyi anladım ki ihbarda bulunmayınca bu silah seslerinin ve sığırcık katliamının ardı arkası kesilmeyecekti.

Çanakkale yaban hayatı koruma yetkililerini eşime arattım. Geleceklerini söylemişler.Herhalde gelecek araçları yoktu gelemediler! Veya geldiler de biz göremedik? Ve  TORBACILAR iyice yüzsüzleşmiş vaziyette devamlı her gün aynı yere gelip KATLİAMLARINA devam ediyorlardı. Bu sefer de Çanakkale İl Jandarmayı telefon ile arayıp kendimi tanıttım. Zaten onlarda YABAN TV yi ve yabantv.com u devamlı izlediklerini ifade ettiler. Şikayetimi bildirdikten sonra telefonumu kapattım. İnanın 15 dakika geçmeden Geyikli jandarma ekipleri meskün mahale araçları ile geldiler o bölgeyi kontrol altına aldılar. O gün TORBACILARDAN eser yoktu. Belli ki ya kendileri ya da onların tanıdıkları kanalı ile JANDARMANIN  geldiğinden haberi olmuşlar ki yoktular.

Bir haftadırda yoklar. Değerli okurlarım, KAMUOYUNU BİLGİLENDİRMEK AÇISINDAN şunu ifade etmemde fayda vardır. Avcılarımız katliam yapmazlar. Ve yaban hayatını korurlar.Her av tüfeği ruhsatı alan her kişi veya av tüfeği olupta ruhsatı olmayan kişiler AVCI değildirler.  AV RUHSATI OLUP, AVCI BELGESİ VE AVCI KURSU GÖRMÜŞ OLAN KANUNLARA UYAN KİŞİLER  AVCILIĞA HAK KAZANIRLAR. Sadece görevlilerin değil vatandaşlarımızında bu konularda duyarlı olması şarttır. Zaten duyarlı olmakta VATANDAŞLIK gereğidir. UMARIM YURDUMUZUN HİÇ BİR KÖŞESİNDE bu TORBACILARA MEYDAN BOŞ BIRAKILMAZ. BU VESİLE İLE, DUYARLI BÜTÜN JANDARMA ve YABAN HAYATI KORUMA görevlilerine TEŞEKKÜR EDER, GÖREVLERİNDE BAŞARILAR DİLERİM.

Gönder