%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Bir yıl sonra Gümüşhacıköy - Çorum’da Domuz Avı

Alper Güngör - İsveç
info@yabantv.com

Bu yıl işinin kolayına kaçtık güya Merzifon’a uçup 15 dakika sonra otelimizde olacaktık. THY’nin son dakika golüyle rotayı Samsun’a çevirdik iki saat araba yolculuğundan sonra Merzifon’a ulaştık.Arkadaşlar bizi girişi labirenti andıran bir lokantanın özel odasında ağırladılar. O yerin kazı çok meşhurmuş sağolsunlar bize iyi bir ziyafet çektiler.

Program yapıldı dörtte kalkış beşte yola çıkılacak.  Program aksamadan Şeref’in köyünde. Av bölgesinde olduk. Benim kısmetimden mi havanın fazla sıcak olduğundan mı ne hiç domuz görmedik desem yeridir. Yurdumun fedakar insanları misafir gelmiş diye nasıl parçalandılar ama nafile olmayınca olmuyor. Hava karardı  Karabıyık  ”abi sana domuz vurdurmadan ben eve gitmem dediyse de şansımızı ertesi güne bıraktık. Ertesi günde pek bir şey olmadı. İyi yerleri Çorum’dan deplasmana gelecek olan Eczacı Atilla ağabeylere ayırdık. Onlarla da bir sonuç alamadık. Atilla ağabeyler her zamanki gibi verilen saatte buluşma yerlerinde olmuşlardı.

İadeyi ziyaret için bir sonraki gün Atilla ağabeylere biz Çorum’a gittik. Her zamanki gibi yine gecikmeli. Şeref kardeş bizi” hadi erken yatalım” Atilla ağabeylere mahcup olmayalım dediyse de... Yılmaz’ın gazabına uğrayıp bir saat gecikmeli Çorum’a vardık. Atilla ağabey söz gelecek sefere ZAMANINDA GELECEĞİZ  ÇÜNKÜ ÇORUM’DA YATACAĞIZ.Çok ümitli olduklarını söylediler Çorumlu misafirperver arkadaşlar yılmadan sürek yaptılar ama nafile. Domuz göremedik. Av bu bir gün av eti kırk gün taban eti.

Gelelim başımıza gelen kimine göre kötü bana göre çok iyi olaya. Baskına uğradık( Baskın işin şakası) doğa korumadan ve ormancıdan oluşan bir ekip bizi kontrole geldiler. Herkesin kağıtları tamamdı. İki kişinin tüfeğine kağıtları yanlarında olmadığı için el koydular. O olayı da büyütmedi vatandaş .Kontrol eden arkadaşlar birazcık uygulama hatası yapmış da olsa Mehmet Arpaz ağabeyimizin uyarılarını da dikkate alıp ellerindeki kitapçıkları bizlere dağıtıp rastgele deyip gittiler. Çok sevindin hem kontrol edenler için hem de kontrol edilenler için. Demek ki değişim başlamış. Atilla ağabeyler boşuna çırpınmamış. Dağda  Çorumlular bizi kuzu çevirme ve tatlılarla yine en iyi şekilde ağırladılar.

Ah! Bu yurdumun misafirperver, cefakar insanları.  Şehir merkezinde bir de kulüpte cay molası verdik. Laf lafı açtı domuz avı falan derken ortaya acı bir  gerçek cıktı. Profesyonel avcılar tarafından vurulan ve şirketler tarafından vurdurulan erkek domuz sayısı on binlerle ifade ettiler. Her ne hikmetse vurulan domuzların dişleri de 17 cm geçmiyormuş. Korumacı avcılıktan dem vurunlar  bu işi profesyonelce yapan arkadaşlar biraz ayıp olmuyor mu. Bu hızla giderseniz avlandıracak domuz da bulamayacaksınız. Her şeyi de devlete bırakmayalım kendi evimizin önünü kendimiz temizleyelim. Korumalı avcılıkta kaynakta lazım su domuzların dişini biraz uzatın  Allah aşkına!

Az daha unutuyordum  Çorum’daki avda karaca çıktı bir kişi dahi silah atmayı aklının ucundan bile geçirmedi. Anadolu insanı ne çabukta öğreniyor doğruyu eğriyi. Kutlarım Atilla ağabey!!

Ne zaman avcı oluruz!

Özümüz ve sözümüz bir olduğu zaman.

Gönder