%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

MAK'A TAVSİYELER

Dr.Ali Bürkev
info@yabantv.com

Dostlarım,bu ay Merkez Av Komisyonu toplanıyor. Aşağıda sıralayacağım ve kısa olarak gerekçelerini de yazacağım kararlar, Türk avcılığının artık çağdaşlaşması için elzem olan, Çevre ve Orman Bakanlığı'mızın yakından izlediğim olumlu çalışmalarının katkıları ile gerçekleşmesini umduğum  kararlar olacaktır.Şöyle ki:

1-Türk çiftçisini bir afet halini almış olan domuz tahribatından kurtarabilmek ve avcıların doğru dürüst domuz avı yapabilmelerini temin amacı ile sürek avları serbest bırakılmalıdır.Sürek avlarında avcılar kaza risklerini yok etmek ve diğer avcılar tarafından görünürlüğü sağlamak amacı ile oranj renkte şapka veya kolluk ve veya oranj renkte giysi ile ava iştirak etmek zorunluluğunda olmalıdır.

2-Aşağıda belirteceğim illerde çil keklik avı limit tahsis edilerek serbest bırakılmalıdır. Buna gerekçe olarak aşağıda saydığım illerde çil keklik popülasyon fazlası olmuş ve kışın nispi göçler yapan kınalı kekliklerin bahar geri dönüşlerinde alışık oldukları bölgelerde çil kekliğin baskın pozisyonda olması nedeni ile yeterli gelişim ve yavrulama ortamı bulamamaktadırlar; böylece bu iki keklik türleri arasında doğal denge bozulmaktadır.

Çil keklik avının serbest bırakılması gereken iller :

Ağrı,Iğdır,Kars,Tunceli,Erzincan,Erzurum,Elazığ ve Sivas olarak sınırlandırılmalıdır.

3-Yukarıda isimleri zikredilen illerde ava giden ve bu iller dışından adı geçen illere kınalı keklik avına giden avcılara bir av sezonunda bir defaya mahsus olmak üzere toplam 20 adet keklik avlamaları müsaadesi belirlenecek limit fazlası kekliğin beheri başına belli bir ücret tespiti ile avlanma serbest bırakılmalıdır.

4-Bıldırcın avı 15 Eylül-15 ekim arasında haftada yedi gün olarak serbest bırakılmalıdır.

5-Çulluk avı 29 Ekim-31 Aralık arasında haftada yedi gün olarak serbest olmalıdır.

6-Kışın uzun süren karlı ve buzlu hava şartlarında avcılık iller belirtilerek (bölgeler değil) kısa süreli yasaklar olarak MAK'ın olağanüstü toplanması sonucu yasaklayıcı kararlar alınabilmelidir.

7-Bu gibi kış şartlarında Çevre ve Orman İl Müdürlükleri önderliğinde yaban hayvanlarının beslenmesi amacı ile avcı derneklerinin birlikteliğinin sağlanarak yem atma çalışmaları yapılabilmelidir.

8-Ördek avlarında gümelerin taşınabilir olması durumunda güme avcılığı serbest bırakılmalıdır.

Çağdaş ve sürdürülebilir avcılığın batı ülkelerinde olduğu gibi yurdumuzda da yapılabilmesi için 18 Mayıs Salı günü toplanacak  MAK 'ta değerli üyelerin alacakları kararlarda sağduyunun hakim olması,Türk avcılığının ileriye gidebilmesi için gereklidir.Katılacak tüm üyelere kolaylıklar ve başarılar dilerim.

Dr.Ali Bürkev

Gönder