%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Btv Tekniği (YENİ)

Jak Boeno
info@yabantv.com

Beance Tubaire Volontaire, Voluntary Tubal Opening, Östaki Kanalının İstemli Açılımı.

1950 lerde Fransız Deniz Kuvvetleri’nde geliştiriliyor. Öğrenilip uygulanması oldukça zor bir teknik,  yüzde 30 gibi başarı şansı var.

Bu tekniğin temeli, arka damağın kasılması sağlanırken gırtlak kaslarının, östaki ağızlarını açık tutmak için kullanılmasına dayanır. Esneme refleksinin sonunda, gırtlağımızda oluşan pozisyonu bilinçli olarak sağlamayı başarmamız gerekiyor.

Bazı şanslı insanlar bu avantajla doğmuşlardır. Çoğumuz ise bu tekniği başarabilmek için uzun süreli antrenmanlar yapmak zorundayız.

Btv tekniğini uygulayabilmek için bir dizi antrenman sözkonusu. Bir aylık kısa süreli temel çalışmayı içeren bir tablo vermek istiyorum.

 Btv tekniği antrenmanları

 Genel kurallar

* Başınızı mümkün olduğu kadar dik tutun ve ileri bakın

* Hyoide kemiğini (adem elması) bir elinizle hissedecek kadar tutun ve bir ayna karşısında olun.

* Antrenmanları prensip olarak sabah uyandıktan sonra ve aç karnına yapın. Dolu mide ile bulantı ve kusma refleksi yaşayabilirsiniz.

* Her çalışma arasında 5 saniye dinlenin.* Bu çalışma dört basamaklıdır ve bir ay süreye dağıtılmıştır.

 Birinci hafta

 Aşağıdaki çalışmaları her sabah üç kere tekrarlayın.

 A. Dil çalışmaları

 1. Ağzınızı iyice açın. Dilinizin ucunu çenenize değdirmek istermişçesine dışarı çıkarın. Sonra, dilinizi ağzın tabanından kaldırmadan mümkün olduğu kadar içeri çekin. Bunu yaparken adem elmasının parmaklarınız altında aşağı yukarı hareket ettiğini hissedin. Bu hareketi aynada da seyredin.

Her seferinde, adem elmasının olabildiğince aşağı indiğini ve yukarı çıktığını elinizle hissedin ve aynada görün.

2. Ağzınız olabildiğince açıkken, dilinizin ucu ile üst ön dişlerinizin arkasına dokunun. Dilinizin ucunu, damağınıza değdirin ve teması kesmeden, damak boyunca arkaya, küçük dilinize dokunmak istermişçesine kaydırın.

3. Ağzınız açık, dilinizin ucunu ön alt dişlerinizin arkasına dayayın. Bu pozisyonu bozmadan, dilinizin ucu ön dişlerin arkasına değiyorken, dilinizi ağzınızdan dışarı olabildiğince çıkarmaya çalışın. Diliniz, dışarı doğru bir kıvrım oluşturacaktır.

 B. Arka damak ile çalışmalar

Ağzınız açık, diliniz doğal pozisyonunda iken, yutkunma hareketi yapacağız. Ancak bu çalışmanın en önemli kısmı, yutkunma hareketini, damak dokuları kasılmış iken yani yutkunmanın tam ortasında durdurmaktır.

Bu esnada miğde bulantısı hissediyorsanız, çalışma başarılı olmuş demektir.

C. Dil ve arka damak ile kombine çalışmalar

Ağzımız açık, dilimizin ucu, alt ön dişlerimize dayalı iken, aynı şekilde yarım kalan bir yutkunma hareketi yapın. Bu şekilde, yukarı çıkmış olan hyoide kemiği, maksimum yukarı pozisyonuna gelecektir.

İkinci hafta

A,B ve C çalışmalarına ilave olarak yapılacaktır.

D. Alt çene, dil ve arka damak kombinasyon çalışması

Ağzımız yarı açık pozisyonda, alt çenemizi öne çıkarıyoruz. Bu pozisyonu bozmadan, dilimizi A3 çalışmasındaki gibi alt ön dişlerimize dayayarak olabildiğince dışarı çıkarıyoruz. Son olarak yine pozisyonumuzu bozmamışken, B çalışmasında olduğu gibi ortasında durduracağımız bir yutkunma hareketi yapacağız.

E. Kapalı ağızla çalışma

Kapalı ağızla B, C, ve D, çalışmalarını yapmaya gayret edin. Özellikle B çalışması üzerinde yoğunlaşın.

Üçüncü hafta

Özellikle B çalışması üzerinde yoğunlaşarak, bütün çalışmaları aynı sıra ile fakat daha hızlı bir tempo ile yapın.

Dördüncü hafta çalışmaları

A, B, C ve D çalışmalarını ağzımız kapalı iken tekrarlayalım. E grubundaki çalışmaları ise sayılarını arttırarak yapalım.

 * 5 defa C, D ve E çalışmaları

            * 10 defa B çalışması

Tüm çalışma programı bu kadar. Sabırla geçen bir ay sonucunda ne kadar ilerlediğinizi ve başarılı olabileceğinizi görmek isterseniz, basit bir test yapma imkanı var. Tavsiye edilmese de oturduğunuz yerde Valsalva yapın. Kulak zarlarınız dışarı doğru kavisleneceği için duyma kalitesinde değişiklik ve kulaklarınızda doluluk hissi oluşacaktır.

Burnunuzu serbest bırakın ve kapalı ağızla B çalışmasını yapın. Duyma kalitesinin eski haline dönebilmesi için kaç kez arka damak kasılması yapmanız gerekeceği, başarınızı gösterir. Bu sayının azalması, östaki ağzının istemli olarak açılmasını daha kolay başardığınız anlamına gelir.

Jak Boeno

Gönder