%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

MERHABA

Jak Boeno
info@yabantv.com

Merhaba,
Avlanmayı sadece öldürmek olarak yorumlayanlarla münazaraya girmek bizler için son derece zor iştir. Zorluğu aslında ikna çabalarımızdan çok sonuca ulaşılamayacak bir kısır döngünün çelişkisinden gelir. Çoğumuzun başına gelmiştir. “Şu zavallı hayvanları nasıl kıyıp da öldürüyorsunuz ?” sorusuna maruz kalıp kem küm etmek.

Bu hesap sormaların çoğuna, balıklı rakılı muhabbet sofralarında, ocak başlarında hatta bir keresinde Beyti’ de denk geldim. Münakaşalar uzayıp gidecek, bu tartışmaların kazananı da olmayacaktır. Zira avlanmaya karşı olanın da olmayanın da kendine göre haklı sebepleri var.

Göz ardı edilse de kendi kendimize bile bazen dürüstçe itiraf etmekten kaçındığımız en belirgin dürtüden bahsetmek istiyorum.

İster karada ister denizde olsun avlanmaktan, avcılık yapmaktan, doğada avcı olmaktan çok büyük keyif alıyorum. İçgüdülerimizde var avcılık. Savunmak yerine itirafı daha kolay geliyor. Avcılığın temelinde doğadaki bir canlıyı ele geçirmek olduğuna göre sonuç öldürmektir.

Avcılığın sadece öldürmekten ibaret olduğunu düşünenlere asıl avcılığın, önce ve sonra yapıldığını anlatabilmek gerekiyor.

Karada veya denizde olsun avcılığın öncesinde sıkı bir av disiplini vardır örneğin. İyi bir gözlemci ve doğa sever olmanın gerekliliği vardır. Doğayı iyi tanımak, ona uyum gösterebilmek, onun bir parçası olabilmek, iyi görmek, iyi duymak, çok iyi hissedebilmek kısacası, duyarlı ve iyi insan olmak vardır.
Bu güzel ülkeyi sevmek vardır örneğin.

Merada kıstırdığı çil sürüsünü son kuşuna kadar avlamamayı, 12 kalibre otomatik tüfeklerle curnatada onlarca bıldırcını vurmak yerine 28 kalibre bir çifte edinebilmeyi, soğuktan bitmiş kazları cansız ovaya yaymamayı, gece sualtı avcılığı yapmamayı, tüple avlanmamayı yürekten istemek gerekir.

Avına saygı duymak önemlidir mesela.

Diyeceğim şu ki avlanmayı, avcı olmayı çok seviyoruz. Bu işi doğru ve gerektiği gibi yapabilmenin yanı sıra, yaptırabilmemiz de gerekiyor.

Bildiğimiz her şeyi paylaşabilir, edindiğimiz her tecrübeyi aktarabilirsek bu iş olacak demektir.

Bu felsefe doğrultusunda, bilgilerimi ve edindiğim tecrübeleri elimden geldiği kadar sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Fırsat buldukça dertli olduğumuz konuları tartışır, bilgi paylaşır çözüm ve yeni projeler üretiriz.

Sualtı avcılığı genel bilgilerini malzemeler ana başlığı altında malzeme tanıtımı, doğru malzeme seçimi ve kullanımı, avlanma teknikleri ana başlığı altında ise teknikler, apnea becerileri ve antrenmanlar olarak aktarmaya çalışacağım.  Ümit ederim faydalı olur.

Saygılarımla

Jak Boeno
 

 

Gönder