%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Şahika Ercümen'den Yeni Dünya Rekoru

Dünya dalış rekortmeni Şahika Ercümen, Salda Gölü’nde 65 metreye inerek yeni bir dünya rekoruna imza attı.

Şahika Ercümen'den Yeni Dünya Rekoru

Dünya dalış rekortmeni Şahika Ercümen, Salda Gölü’nde 65 metreye inerek yeni bir dünya rekoruna imza attı. Ercümen, gölde “Kadınlar Paletsiz Değişken Ağırlık Kategorisi”nde 55 metre sınırını aşan ilk kadın olarak da tarihe geçti.Sporcunun uluslararası hakemler tarafından tescillenen dünya rekorunu kırması 1 dakika 58 saniye sürdü.

Şahika Ercümen, hava şartları nedeniyle Burdur’daki Salda Gölü’nde planlanan dalışını bir gün gecikmeli olarak gerçekleştirdi.

Çok soğuk olan su sıcaklığı derinlerde 7 dereceye kadar düşen ve 1100 metre irtifada bulunan gölde rekor kırmayı başaran Ercümen’e yeni dünya rekorunu getiren dalışında 8’i sualtında olmak üzere 20 kişilik bir ekip eşlik etti.

Rekor denemesi için bir yıldır hazırlandığını belirten Şahika Ercümen, daha önce 30 metreden derinine dalınmamış, su altı henüz keşfedilmemiş Salda Gölü’nde gerçekleştirdiği dalışla gölün derinliklerine inen ilk insan olmayı da başardı.

“ANTRENMANLARDA DAHA DERİNE İNDİM”

Zorluk derecesi yüksek Salda Gölü’nde “tatlı suda” 65 metreyle dünya rekorunu kıran milli sporcu, bu başarısının, denizde kırdığı dünya rekoru olan 110 metreye eşdeğer olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Antrenmanlarda 65 metreden derine inmeme rağmen, rekor denemesinin güvenli bir ortamda gerçekleşmesi için derinliği 65 metreyle sınırlamaya karar verdik.”dedi.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz