%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Her Sabah Sahili Tarıyor

Belek Turizm Merkezi'nde 3 yıldır nöbet tutuyor...

Her Sabah Sahili Tarıyor

Gaziantep Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Uğur Karagöz, 3 yıldır yaz tatillerinde Belek Turizm Merkezi'ne gelerek gönüllü olarak Caretta Carettalar için nöbet tutuyor.
Mersinli 25 yaşındaki Gaziantep Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Uğur Karagöz, 3 yıl önce sosyal medya aracılığıyla Ekolojik Araştırmalar Derneği'nin "Deniz Kaplumbağaları İzleme ve Koruma Projesi"ni gördü. Proje kapsamında gönüllüler arandığını öğrenen Karagöz, nesli tükenmekte olan carettalara faydası olabileceği düşüncesiyle projeye katılarak Belek Turizm Merkezi'ne geldi.

Proje kapsamında diğer gönüllülerle çadırda kalan Karagöz, bazen gece sabaha kadar ergin bireylerin yumurta bırakmasına şahit oldu bazen de sabah 05.00'de uyanarak yavruların yumurtadan çıkıp denizle buluşmasına tanıklık etti.İlk yılında büyük bir mutlulukla kamptan ayrılan Karagöz, takip eden 2 yılda 4'er aylığına bölgeye gelerek carettalar için gece gündüz gönüllü olarak "yaşam nöbeti" tuttu.

Her sabah sahili tarıyor

Karagöz, her sabah 05.00'de kalkarak 30 kilometrelik sahili tarayıp "Yavrular çıktı mı? Sorunlar ne? Çıkamayan yeni yavru var mı?" diye inceleme yaptıklarını söyledi.

Karagöz, insanların "Niye bekliyorsunuz ki zaten kendileri denize gidiyor" dediğini anlatarak, "Ama gitmiyorlar. İnsan faaliyetleri nedeniyle çoğu denize ulaşamadan ölüyor. Atılan bir pet şişe bile çok büyük bir engel. Bu engelleri ortadan kaldırıyoruz" dedi.

Yaz mevsimi süresince çadır hayatı yaşadığını ifade eden Karagöz şunları söyledi: "Tüm zorlukları gözardı etmeyi öğreniyor, görmemezlikten geliyorsunuz. Yeri geliyor duş almıyorsunuz, yeri geliyor sıcak oluyor ama bütün bunların carettaların yaşamını sürdürmesi gibi bir amaç uğruna yapıldığını düşününce sorunları unutuyorsunuz"

"Kaplumbağacı mühendis diyorlar"

Yaşıtlarının Antalya'ya yaz tatili için geldiğini vurgulayan Karagöz, "Antalya'ya gelip sadece denize girip, gün boyunca uyumak bana anlamlı gelmiyor. Amaçsızca bir tatil yerine carettalara yardım etmek bana daha cazip geliyor. Arkadaşlarım bana daha önce ''mühendis'' diyorlardı şimdi ise ''kaplumbağacı mühendis'' diyorlar. Mühendislik hayalim ama okuldan mezun olup işimi yapsam bile bütün tatillerimde buraya gelip carettalara yardımcı olacağım" şeklinde konuştu. 

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz