%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

ABD'de Halk Çöplerden Yiyecek Topluyor

Florida eyaletini etkisi altına alan fırtınada 12.5 milyon insan elektriksiz kaldı, en az 10 kişi hayatını kaybetti.

ABD'de Halk Çöplerden Yiyecek Topluyor

Geçtiğimiz haftalarda ABD'yi vuran Harvey Kasırgası'nın yaralarını sarmaya çalışan ABD,
hafta sonu Karayipler'den gelen ve hızı saatte 300 kilometreyi bulan Irma Kasırgası'yla tekrar sarsıldı.

Florida eyaletini etkisi altına alan fırtınada 12.5 milyon insan elektriksiz kaldı, en az 10 kişi hayatını
kaybetti ve 4.000'den fazla uçuş iptal oldu.Karayipler'de Hollanda ve Fransa arasında bölünmüş olan St Martin adasında fırtına arasında mahsur kalan turistler ülkelerine döndüklerinde kurtulmanın rahatlığıyla duygulu anlar yaşadılar.

Yiyecek bulamayan ada sakinlerinin çöplerdeki yemekleri almak için kavga ettiği bildiriliyor.

Polis yetkilileri 600 kişinin olduğu bir örgütün bölgede yağma yaptığını belirtti.Yağmacılar polisten kaçarken görüntülendiİngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın Irma kasırgasından etkilenen İngiltere vatandaşlarını
ziyaret etmek için Karayipler'e gideceği açıklandı.

Geçtiğimiz haftalarda Teksas eyaletini etkisi altına alan ve 5. kategori bir fırtına olarak tanımlanan Harvey Kasırgası’nın ardından hafta sonu Florida’yı Irma Kasırgası etkisi altına aldı.

Atlanta, Miami, Orlando, Fort Lauderdale ve Tampa’da hayatı olumsuz etkileyen fırtına pazartesi günü Georgia’ya doğru ilerledi. Atlanta tarihinde ilk defa tropikal fırtına uyarısı yapılarak okullar kapandı.

Hızı zaman zaman saatte 300 kilometreyi bulan Irma Kasırgası, dolayısıyla 12.5 milyon ABD’liye elektrik verilemediği duyurulurken, altyapı düzenlemesi ve elektrik sisteminin tamir edilmesi için ‘haftalar’ boyunca çalışılacağı duyuruldu.ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Naples’ta 90 dakika yağış olduğunu ve sadece bu süre içerisinde su seviyesinin 2.1 metre yükseldiğini duyururken, Florida,Georgia ve Güney Carolina’da en az 10 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Atlanta, Miami, Orlando, Fort Lauderdale ve Tampa’da 4.000’i aşkın uçuş iptal edilirken, 7 milyon insan için ‘evlerinizi terk edin’ çağrısı yapıldı.Geçtiğimiz hafta Karayipler’de başlayan kasırga birçok adada hayatı olumsuz hale getirirken en az 25 kişinin bir hafta içerisinde hayatını kaybettiği duyuruldu.

Ülkenin sahil bölgesinde yer alan sığınaklarda şu an 200.000 kişinin kaldığı belirtilirken Miami ve çevresinde süpermarketlerde raflar boşaldı, lokanta ve sıcak yemek servisi yapan mekanların önünde ise uzun kuyruklar oldu.

Reuters haber ajansının geçtiği haber ve fotoğraflarda ABD’lilerin 2 saati aşan kuyruklarda sıcak yemek için beklediği vurgulandı.0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz