%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

PET

Anasayfaya git Sonraki habere git Önceki habere git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Kediler Neden Ot Yer?

Kedilerin ot yemesi çoğu insan tarafından normal karşılanır ancak bu durumun altında çeşitli sebebler yatıyor olabilir

Kediler Neden Ot Yer?

İşte kedinizin neden ot yediğine dair bilgiler…

Kusma refleksini gerçekleştirmek için

Kedilerde zaman zaman doğada yaşayan diğer canlılar gibi ot yeme ihtiyacı duyarlar. Kedilerin ot yeme işlemi sonucunda kusma refleksi gerçekleşir. Kusma refleksinin sonucunda mide içeriğinin boşaltılması olayı meydana gelir.

Kısacası kediler temizlenirken yuttukları tüyleri kusma ihtiyacı duyarlar ve bu durumu ot yiyerek gerçekleştirebilirler.

Mamanın kalitesiz olması Kalitesiz kedi mamaları da kedilerde kusmaya neden olan diğer etkenlerdendir. Kedinizi yeterince kaliteli mamalarla beslemiyorsanız mamanızı değiştirmek kusma refleksini ortadan kaldıracaktır.

Eğer kediniz kaliteli bir mama yediği halde ot yemeğe devam ediyorsa ve kusma işlemini devam ettiriyorsa bu durumun asıl nedeni midesini boşaltmak ve kusma refleksini geliştirmek için olabilir.

Hastalık belirtisi olabilir

Kediniz için kaliteli mama kullanıyorsanız ve kediniz tüysüz bir şekilde kusmaya başladıysa bu durumun nedeni altta yatan sağlık sorunları olabilir. Kedinizde oluşacak hastalıkları engellemek için muhakkak haftada 2 defa bir veteriner hekime başvurmalısınız

Kedinizin ot yemesinin nedeni ne olursa olsun sonuçta bir kusma olayı gerçekleşiyorsa bu üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur.

Kediniz haftada 2 seferden fazla kusuyorsa bu gerçek bir sorunun işareti olabilir. Çünkü kusmayla vücuttan pek çok elektrolit dışarı atılır ve kedinizin elektrolit dengesi bozulur.

Bu belki ilk zamanlar dikkat çekecek bir sorun oluşturmaz ama ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlar yaratabilir. Aman dikkat!

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz