%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Nohut fiyatlarında tarihi zirve

Nohut fiyatlarını son 30 yılın en üst seviyelerine çıktı...

Nohut fiyatlarında tarihi zirve

MERSİN - Nohutta Türkiye'de rekolte düşüklüğü beklenirken sorunun tüm dünyaya yayılması, nohut fiyatlarını son 30 yılın en üst seviyelerine taşıdı.

 

Türkiye'de yüzde 60 - 70, Kanada'da yüzde 40'a varan rekolte düşüklüğü nohut fiyatlarını yerinde dekar başına tonunu 700-800 dolardan 1200 - 1300 dolara yükseltti. Kırmızı mercimekte ise çiftçi geçen yılki fiyatlara ulaşamadığı için malını elinde tutuyor.

 

Dünyanın büyük nohut üreticileri arasında yer alan Türkiye ve Kanada'da rekolteler bu yıl iklim şartları nedeniyle ciddi boyutlarda azaldı. Avustralya'da çıkan nohut, piyasaları bir ölçüde dengelemeye çalışsa da genel anlamda üretimin az olması fiyatları tarihi değerlere taşıdı. Büyük nohut üreticisi ülkelerde sorun yaşanması nedeniyle sanayiciler çareyi daha küçük çaplı üretim yapan Arjantin ve Fas gibi ülkelerden ürün temin etmede buldu. Bu ülkelerden gelecek malın millileştirilmesi için yüzde 20 vergi ödenmesine karşın ithal ürünün fiyatının Türkiye'deki rekor fiyat artışından sonra yerli maldan daha ucuz olması bekleniyor.

 

Kırmızı mercimekte ise bu yıl fiyatları beğenmeyen çiftçi ürünü elinde tutuyor. Geçen yıl yaşanan rekolte sorunu nedeniyle tohumluklarını yüksek fiyatlardan alan çiftçi, bu yıl rekoltenin istenen seviyelere ulaşması ve buna bağlı olarak fiyatların düşmesi nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Çiftçi, ürününü satmak yerine zarar etmemek adına elinde tutmayı tercih ederken, sanayici piyasalardaki dengeyi ithalatla sağlıyor.

 

Özdemir: Hindistan ve Meksika malları bitti

 

Dünyada nohudun değişik zamanlarda hasat edildiğini anlatan Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Türkiye'de haziran, temmuz ve ağustosta, Kanada'da ekim ve kasım aylarında, Avustralya'da aralık ve ocakta, önemli üreticiler arasında yer alan Meksika ve Hindistan'da ise şubat ve mart aylarında çıktığını bildirdi. 2010 baz alındığında sezon başında hasat yapan Hindistan ve Meksika ürünlerinin bittiğine işaret eden Özdemir, "Hindistan hem tüketici hem de üretici bir ülke. Oraların malı bizden daha büyüktür. Sezon başında tüm dünyada böyle bir sıkıntı yaşanması beklenmediği için fiyatlar 700-800 dolar civarındaydı ancak sıkıntı yaşanmaya başlayınca Hindistan'da nohudun tonu 1250, Meksika'da ise 1300 dolara ulaştı" dedi.

 

Türkiye'nin nohutta ihracatçı konumunda olmasına karşın bu yıl nohut ithal etmek durumunda kaldığına işaret eden Abdullah Özdemir, Hindistan ve Meksika ürünlerinin bitmesi nedeniyle daha küçük çaplı üretim yapılan Arjantin ve Fas'a yönelimin başladığını bildirdi. Aralık ayı başında gerek iç piyasa gerekse transit ticaret için Türkiye'ye Arjantin ve Fas'tan mal girmeye başlayacağını kaydeden Özdemir, "Bu ürünler millileştirilirken yüzde 20 vergi ödense dahi Fas ve Arjantin'den gelecek mal aynı kalibredeki Türk malından daha ucuz sunabilecek" diye konuştu.

 

Kırmızı mercimek konusunda da değerlendirme yapan Özdemir, geçen yıl 2 TL olan ürünün kilosunun bu yıl 1,2 - 1,3 TL'ye inmesi nedeniyle stokçuların malı piyasaya arz etmediğini söyledi. Türkiye'de ciddi oranda mercimek stoğu olduğunu düşündüklerini kaydeden Özdemir, ay sonunda Kanada ürününün büyük miktarda ve uygun fiyatlarla piyasaya girmesinin ardından çözülme başlayacağına inandıklarını söyledi.

 

Arslan: Rekolte yüzde 50 azaldı

 

Türkiye'de geçen yıl dekar başına 120 - 130 kilo nohut alınırken bu yıl rakamın 80 kiloya düştüğünü anlatan Akdeniz Bakliyat, Hububat ve Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Başkanı Mahmut Arslan, yüzde 50'ye yakın verim kaybı yaşandığını belirtti. Üretimin az olduğunu ve fiyatların yükseleceğini sezon başında tahmin ettiklerini kaydeden Arslan, "Çok ihracat olmayacağını ancak ürünün iç piyasaya yeteceğini düşünmüştük" dedi. Yalnızca Türkiye'de değil, yurtdışında da bazı olumsuz koşulların yaşandığını gördüklerine dikkat çeken Arslan, "Kanada'da nohut hasadı bu yıl geç yapılabildi ve orada da yüzde 40'a varan rekolte kaybı ile kalitede sorunlar yaşandı. Avustralya'da çıkan ürünün piyasaları bir ölçüde dengelemesine karşın dünya genelinde sıkıntı yaşanması nedeniyle çare bulunamıyor. Yaşanan tüm olumsuzluklar nedeniyle fiyatlar geçen yıla oranla iki kat arttı" diye konuştu.

 

Mahmut Arslan kırmızı mercimeğe ilişkin olarakta şunları kaydetti: "Geçen yıl iklimsel sorunlar nedeniyle 250 bin ton civarında rekolteye ulaşıldı. Bu rakam, iç tüketim ve ihracat için gerekli rakamın yarısına denk geliyor. Bu nedenle fiyatlar da yükseldi. Bu yıl ise fiyatların yeniden eski seviyelerine inmesi nedeniyle çiftçi fiyatları beğenmedi. Ancak Kanada'da bu yıl rekolte çok iyi. Mayıs sonuna kadar da ithalat izni sürer. Bu nedenle ithal ürün yılbaşına kadar fiyatları dengeleyecektir." 

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz