%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

ATMA CİHAT DİN KARDEŞİYİZ”

Ali Birerdinç
info@yabantv.com

“Bir TV kanaldaki programda, bir kişinin,avlanmış 60 kınalı kekliğin önünde çektirdiği fotoğraf üzerine “Avcılık hobi değil cinayettir” diye, tüm av camiasına saldırarak ahkâm kesenlere cevabımdır.
Şebnem Schaefer, Orhan Kural, adlı sunucular ve programa katılan tiyatro sanatçısı Cihat Tamer, avcılıkla ve avcılarla ilgili atıp tuttular.

“Yok avcılık cinayetmiş, yok fotoğrafı çektiren avcıyı iki kaşının ortasından vururlarmış” ki zağten o fotoğrafı çektiren  kişiyi  av camiası ağır biçimde eleştirmiş ve kınamıştı.

Orhan, adındaki sunucu daha da ileri giderek “avcıyı avlama derneği” kurmak istediğini ancak olmadığını söyleyince Cihat Tamer, ve Şebnem Schaefer, “hemen bizi de üye yapın, bizi birinci sıraya yazın" diye ortaya atılıp, “ o avcıyı iki kaşının ortasından vururuz” demeye başladılar.
Bu programın yayınlanması sonrasında av camiası son derece tepki gösterdi. .

Ancak programa katılanlara hatırlatmak isterim ki avcılar yasalar çerçevesinde av yapmaktadırlar ve alınları ak ve yüzleri aktır, veremeyeceği hesapları yoktur.
Avcılar Maliyeye Bakanlığına her yıl avlanma vergisi, Tarım ve Orman Bakanlığına da avlanma pulu bedeli ödemektedirler. Bu rakamlarda milyonlarca Türk lirası tutmaktadır. Türkiye genelinde yasal av yapan avcı sayısı 04 Ocak 2019 günü itibariyle tam 153 bin 326 kişidir.(Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü) verilerine göre.

Yani siz bu kadar avcının cinayet işlediğini mi? Söylüyorsunuz. Yani avcı katil öyle mi? İnsanlık var olduğunda beri var olan avcılık cinayet, avcılar katil ha?
Çok iyi birer avcı olan, çağ açan Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet, size göre katil öyle mi? Osmanlı padişahlarından Yıldırım Beyazıt,Kanuni Sultan Süleyman, l.Murat, I.Ahmet, II. Osman, IV Murat, I. İbrahim. IV. Mehmet (Avcı Mehmet olarak tanınır) II. Ahmet, II Mustafa ve Cumhuriyet dönemimizin birçok devlet adamı avcıydı, bunların hepsi katil öyle mi?

Sanatçı, bilgili, kültürlü, akıllı, ileriyi gören çağdaş akılı başında insan olur, sanatçı toplumun örnek kişisidir, sanatçı bilgi edinmeden fikir yürütmez. Bu sözlerim sanatçı Cihat Tamer’e. Öbürlerini zağ ten dikkate bile almıyorum. Çünkü bir lafa bakarım, bir de lafı söyleyene. Ama Cihat Tamer, söylerse dikkate alır ve cevabını veririm. Onun için “Atma Cihat din kardeşiyiz” diyorum.
Bu nedenle Cihat Tamer, bu büyük av camiasına bir özür borcun var.

Unutma…

Gönder