%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Kapatılıyor

Ali Birerdinç
info@yabantv.com

Başkanlık sisteminin teşkilat şeması belirlendi.Orman ve su İşleri Bakanlığı’nın orman alanlarıyla ilgili tüm faaliyetleri Tarım Bakanlığı’na verileceği açıklandı.
Yeni bakanlığın adı, Orman, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olacak. Avcılar ise bu bakanlığın içinde kara ve deniz avcıları olarak yer almak istiyor.

Avcılar yeni bakanlığın kapsamının “Orman, Tarım, Hayvancılık, Kara ve Deniz Avcılığı” şeklinde geliştirilmesini talep ediyor.

Kara ve deniz avcılığının ülke ekonomisindeki artıları düşünülürse, milyonlarca avcı ve av sektörü haklı olarak bu bakanlığın içinde yer almak için yetkililerden ilgi bekliyor.

Avcılar, ülke ekonomisine giysisinden, yivsiz av tüfeğine, fişeğinden, köpeğine kadar, büyük katkı sağlıyor. Deniz avcılığında ise ağından, oltasına kadar dev bir iç pazar oluşuyor.

Av sektörü ile ilgili olarak  ise sadece Konya’nın Beyşehir İlçesi'ne bağlı olan Huğlu ve Üzümlüde, atölye ve fabrika olmak üzere 2017 yılında 100'e yakın firma yaklaşık 200 bin yivsiz av tüfeği üretiyor ve yıllık yaklaşık 50 milyon dolar ihracat yapılıyor.

İhraç edilen tüfeklerin yüzde 80'i Amerika'ya gönderiliyor. Türk av sektörü Amerika’nın yanı sıra Brezilya‘dan Güney Afrika‘ya, Rusya‘dan Japonya‘ya, kadar dünyanın birçok ülkesine yivsiz av tüfeği ihraç ediyor.

Bu sadece bir örnek, Konya’nın yanı sıra İstanbul, Ankara, İzmir, Düzce ve daha birçok ilde dev asa boyutta yivsiz av tüfeği imal eden, iç pazara ve yurt dışına ihracat yapan yüzlerce firma var.

İç pazarda ise milyonlarca avcı sayesinde binlerce insana sektörden iş sağlanıyor.

Bu arada avcılar, yeni sistemden av sektörüne yaptıkları milyonlarca lira katkıya rağmen kendilerinde alınan vergilerinde artık alınmamasını talep ediyor.

Gönder