%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Okumuyoruz!

Ali Birerdinç
info@yabantv.com


Sevgili dostlar, sizlerle bir konuyu, hem de çok önemli bir konuyu paylaşmak istiyorum.
Birkaç gün önce YABAN TV’nin WEB sayfası olan “yabantv.com” internet WEB sayfasının yeni haberlerle sizler için tarafımdan düzenlenmeye başladığını duyurmuştum. Yüzlerce haber taranarak okuyucuya sunduğumuz bu haberler beklediğimiz ölçüde okunmadığıı belirlendi.

Okumuyoruz arkadaşlar. Okumuyoruz. Okumayı sevmiyoruz.
Nedendir bilmem, ama okumuyoruz.

81 Milyonluk ülkemizde gazetelerimizin günlük trajı: Toplam 3.088.220. Dünyada bazı ülkelerin gazetelerin günlük tirajları ise şöyle;

123 milyon nüfuslu Japonya’da toplam gazete tirajı 70.4 milyon. Nüfusu 82.5 milyon olan Almanya’da ise 22.1 milyon. Nüfusu 300 milyona ulaşan ABD’de gazetelerin toplam tirajı 48.3 milyon civarında.

Dünyada ki bazı ülkelerde ve bizde kitap okuyanların durumu ise şöyle:

"Düşünce kuruluşu" DES'in raporuna göre bir Japon yılda ortalama 25, bir İsviçreli yılda ortalama 10, bir Fransız yılda ortalama 7, bir Türk ise 10 yılda ancak 1 kitap okuyor.

Peki, internette haber okunuyor mu? Sanmıyorum. Çünkü yukarıda “yabantv.com” örneğini verdim. Diğer Web sayfaları okunuyor mu? Maalesef okunmuyor. İşimiz  gücümüz varsa, yoksa cep telefonunu karıştırmak.

Okumalıyız, okumalıyız, okumalıyız… Başka çere yok. Tren kaçacak yoksa.

Bu acınacak durumumuzun düzelmesi dileği ile hepinize sevgilerimi sunarım.


Kaynak;
Dünya Gazeteler Birliği (WAN) tarafından açıklanan dünyanın en büyük gazeteleri listesindeki ilk 16 ülke. Bu ülkelerin ilk yüzdeki toplam tirajlarına göre sıralaması ise şöyle:
1-Japonya, 2-Çin, 3-Hindistan, 4-ABD, 5-İngiltere, 6-Güney Kore, 7-Almanya, 8-Tayvan, 9-Tayland, 10-Rusya, 11-İtalya, 12-Avusturya, 13-Fransa, 14-Hollanda, 15-Mısır, 16-Pakistan.
(Türkiye ilk yüzde yok.)Gönder