%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Avcılık mı O da Neymiş Ya

Nejat Üner
info@yabantv.com

Kafamda oluşan birçok soruya en iyi ve tatmin edici cevapları aldığım kaynaklardan birisi hiç şüphesiz Ekşi Sözlük.
Zeki insan kıtlığının tavan yaptığı bu ülkede, çok az bulunabilen zeki ve düşünebilme yeteneğini daha yitirmemiş insanların yaptığı açıklamalar ve yorumlar her zaman çok işime yarıyor ve bana düşünce yelpazemi genişletebilme olanağını sağlıyor.En azından düşüncelerimi çok yönlü savunabilme yeteneğini veriyor bana bu sözlükteki açıklamalar ve yorumlar.

Örneğin,

‘’Hesap Sormak’’ tümcesini bir arayayım dedim Ekşi Sözlük’te. Bakın neler yazmışlar.

• birinden bir şeyin cevabını istemek, vermezse üstelemek

• özellikle gerilimin yükseldiği anlarda, soru sormak ile cok kolay karıştırılabilen; yersiz, gereksiz, itici olduğu kadar da kişiyi amacından uzaklaştıran salak aktivite.

• Bir işi yaptırmakla sorumlu ve gerekli yetki ile donanmış kişinin, bir işi yapmakla sorumlu bir diğer kişiye işin durumunu sorması eylemi için kullanılan deyim.

• her babayiğidin harcı değil bu devirde.

• bir konuda açıklama, savunma istemek, sorumlu tutmak; birini, birilerini yöntem ya da yasadışı davranışlarından dolayı sorguya çekmek.

Peki böyle bir giriş yapma ihtiyacını neden hissettim? Tabii ki birilerine hesap sorabilmek için ama hangi statü ile kime ne hesap soracağım ki.Bu ülkede kime hesap sorulabiliyor ki acaba?

Aşağıda kısaca anlatacağım konuda ilk maddeyi uyguladığımı varsayalım. Yani’’birinden bir şeyin cevabını isteyeyim, vermezse de boyuna üsteleyeyim’’ veya ‘’ bir konuda açıklama, savunma istemek, sorumlu tutmak; birini, birilerini yöntem ya da yasadışı davranışlarından dolayı sorguya çekmek’’. Ama bir vergi mükellefi olarak hesap sormanın doğru ve gerekli olduğu için bu yazıyı yazma cesaretini kendimde buldum.

Bu yazıma muhtemel cevaplar geleceğini tahmin ediyorum ama bu cevaplar neyi değiştirecek ki biz zavallı ve gariban avcılar ve Türkiye avcılığı için.

Konumuz benim vergilerimle beslenen ve adına TAF (Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu) denen devlet kuruluşunun kabul edilemez yapısı. www.taf.gov.tr.Yani benim ödediğim vergimi biz avcılara hiç faydası olmaksızın harcayabilen bir devlet kuruluşu.

Konuşacağımız da Türkiye Atıcılık ve (Avcılık) Federasyonu’nun 2016 Yılı Faaliyet Programı ve Faaliyet Listesi.
İçinde tam 95 faaliyet var ama avcılık ile ilgili tek bir faaliyet yok. Tekrarlıyorum. Tek bir faaliyet yok avcılık ve avcılarla ilgili. Aklınız alıyor mu Türkiye’nin 130.000 adet pul almış saygıdeğer avcıları. Tek bir faaliyet yok. El İnsaf ve Pes. Neyin hesabını soracaksınız ki bu kuruluşa? Bir faaliyet yok ki onun hesabını soralım. Ayrıca hesap sorma hakkımızın olup olmadığını da bilmiyorum ama adında ve statüsünde Avcılık yazınca aslında şunu demek gerekiyor. Yahu benim için hiçbir şey yapmıyorsun ve Türkiye avcılığı ve avcısı için parmağını bile kımıldatmıyorsun ama hangi hakla federasyonunun adında Avcılık kelimesini kullanıyorsun demek gerekiyor ama www.taf.gov.tr web sitesinde Avcılık Ana sayfasını tıkladığınızda deniyor ki,

‘’Avcılık terimi, olimpik disiplinde çeşitli kategorilerde sportif atıcılık faaliyetini yürüten federasyonumuzun kurulduğu 1923 yılından beri isminin içinde yer almaktadır. Avcılık, atıcılık sporunun temel taşıdır.

Her ne kadar Avcılık kelimesinin federasyonumuzun isminden çıkarılması için geçmişte idari yasal yollara başvurulmuşsa da, atıcılık sporunun avcılıktan ayrılmaz bir bütün olduğu 10.Danıştay Dairesi tarafından karara bağlanmış ve kesinleşmiştir.’’

Yani biz avcıları üstelik de korkutuyor.Hı,hı bak döverim seni ha diyor. Kanun bile bizi boşayamaz diyor. Yahu böyle evlilik mi olur. Evlilik müessesesi kalmamış ki ortada.Bağlayıcı faktör olarak çocuk mocuk da yok ortada.Koca olarak görevlerini de yapamıyorsun zaten. Çünkü kısırsın. Çocuk mocuk da yapamazsın. Ama dışarıya karşı havandan geçilmiyor.Varsa yoksa atıcılık.Yok trap,yok skeet,yok şu,yok bu. Avcılık nanay yavrum nanay. Kimse yemiyor ki bunları.Herkes neyin ve kimin ne olduğunu o kadar iyi biliyor ki.

Türkiye’de avcılığın bittiğinin farkında değil misiniz? Sayenizde ve inatçılığınızla Türkiye avcılığının iç….e de edildi.Tabii biz avcıların da buna evvel Allah katkısı oldu.

İnsan 2016 yılı faaliyetlerine gariban Türk avcısı için göstermelik de olsa bir şeyler koyar yahu.İnsaf be. Pes.Atın şu Avcılık kelimesini TAF logonuzdan. Hiç atıcılığınıza bir laf ediyor muyuz.Hiç eleştiriyor muyuz? Hayır. Aman atıcılık sizin olsun. Ama şu Avcılık işini lütfen başkalarına bırakın. Zaten hiçbir ilginiz yok ki avcılıkla. Bırakın sizi atıcılıkta yapacağınız!!!! başarılarla alkışlayalım.Ama avcılık. Sizin işiniz değil ki bu. Nedir bu ısrar. Bir türlü anlayamıyorum. Bu kadar da insafsızlık olur mu yahu? Yüzbinkere pes.

Not:

A - Bu konuda daha detaylı bilgileri ‘’Türkiye Avcıları Birliği’’ adlı yazımda okuyabilirsiniz.

B - Lütfen TAF’ın sitesine girip, bu siteyi iyice inceleyin. Bakalım gariban Türkiye avcısı için bir ekmek ve gelecek var mı?

Gönder