%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Biz Avcıyız ve Güçlüyüz

Nazife Yıldız SÜKAN
info@yabantv.com

Değerli yaban dostları işlerim yüzünden yazılarıma uzun bir süredir ara verdim.
Sizlerden uzak kalmak o kadar da zor ki. Sizler ile tekrar buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum.
Zaman, bizlerden bir şeyler alıp götürse de, insanoğlu hayattan alacağı dersi de tecrübeyi de birikimi de kapıyor.
Geçen süreçte o kadar çok olaylara şahit oldum ki, 2015 yılını bizler, avcıların güç birliği yılı olarak kabul ederken, bizlerin arayışına destekten çok köstek olan bir avcı kesimi de oluşuyor.
Biz avcı camiası olarak kendi aramızda birlik ve beraberliği sağlayamadığımız sürece avcılık ve avcılar için yapmayı düşünülen hiç bir ortak faydaya ulaşamayız. Tabii bu durumdan dolayı da avcılar üzerine oynanan her türlü oyunlar ve entrikalar da devam eder.
Avcılarımız arasında bazıları var ki, nefsini ve egosunu tatmin etmek için hep eleştiri, hep olumsuz laflar ve “geçmişte ne yapıldı ki şimdi ne yapılacak sanki” diyen, umutsuzluk zehiri saçmayı seven, yüzünüze başka, arkanızda başka konuşma yapan insanlardan bıktım.
Nedir, neyi paylaşamıyoruz ki?

Bu yıl AYHAK (Avcılık Yaban Hayatı Konfederasyonu) seçimlerinde öğretim görevlisi sayın İlhan Deveci, AYHAK’ın başkanı seçildi. Bundan gurur ve onur duydum. Çünkü İlhan Bey, halkın içinden gelen, saygın, deneyimli, kültürlü ve çekirdekten yetişmiş bir avcı olduğu için avcılığın, avın, yaban hayatının ne demek olduğunu çok iyi bilen birisidir. Böyle bir arkadaşımızın başkan olması avcı camiası için de şanslı bir durumdur.
Değerli yaban dostları, bu durumda bile çekememezlik hangi yaşta olursa olsun içinde varsa kişinin bir yerde patlak veriyor. Yaşça büyük ve tecrübeye sahip olan bazı kişiler çalışmalara yapıcı ve olumlu destek vermek yerine, küçümseyici ve olumsuz dedikodular yaparak zarar vermektedirler.

Değerli yaban dostları, düne kadar avcı camiasının geçmişi hepimize tecrübe kazandırdı. Bu yüzden atacağımız her adıma dikkat etmek zorundayız.
Avcı camiası için AYHAK ta alınacak iyi ve güçlü kararlar, geleceğimizi de tayin edecektir.Bu nedenle mutlaka dayanışmamızda güç birliği içinde olmalıdır diye düşünüyorum.

Ankara'da AYHAK ın yaptığı genel kurul toplantısında başkanımız İlhan Deveci, beyin isteği ile kadın avcılar danışmanı olarak benim görev almamı istedi. Ben de bu istek üzerine bir kadın avcı olarak duyarsız kalamayacağımdan görevi üstlendim. Ve bu durum genel kurulda karara bağlandı. Umuyorum ki bu görevimin tüm avcı camiası içinde iyi olacağına inanıyorum. Çünkü avcı olmak isteyen kızlarımız, avcı eşleri, kardeşlerimiz azımsanmayacak kadar çoklar. Onları avcılığa ve evli olanlarında eşleri ile ava çıkmaya teşvik etmek, bu konuda TV kanallarında paneller, açık oturumlar düzenlenmesi iyi olur kanaatindeyim.

YABAN TV kanalımızda 2010 yılında benimle yapılan röportaj neticesinde, kızlarımızın ve avcı eşlerinin avcılığa sempati duymaya başladıklarını ifade ettiler. Babaları ile ava çıkan kızlarımızın, eşleri ile ava çıkan kadınlarımızın olduğunu duymaktayız ve görmekteyiz. Ne mutlu ki bana bu çorbada benimde tuzum olmaktadır
Artık zaman kadın avcıları küçümseme, hor görme zihniyeti olmaktan çıkma zamanıdır. Kadınlar her dalda, her alanda, her makamda, mevkide oldukça başarılıdırlar ve güçlüdürler.

Kıymetli avcı dostlarım, bizler boş ve duyarsız insanlar değiliz. Bizim için doğa, doğada avcı varsa her zaman hayat var demektir. Avcı doğanın güçlü bir parçasıdır.
Varlığımız ülkemize güç vermekle kalmaz, doğayı korumak adına mücadele vermemizi gerektiriyor.

Duyarlı yaban dostları, biz bütünlüğümüzden ve doğru kararlarımızdan vazgeçmediğimiz sürece, kararlı olmamız demek, akıllı bir avcı topluluğumuz var demektir. Allah bize böyle güçlü akıl cesareti verdiyse, bizler de Türkiye’de iyi bir güç birliği kuracağımıza, sesimizin duyurulması gereken yere kadar duyurabiliriz. Doğru kararlar ve yasalar ile Türkiye’de ki avcılığımızı güçlü bir yere getirmek arzusundayız.
Var mı bizim gibi hiç bir şeyimiz olmasa da doğa ile iç içe yaşamayı hayat felsefesi olarak kabul etmiş başka bir güçlü  topluluk?
Çünkü biz avcıyız ve güçlüyüz.

Gönder