%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Kendilerine Kıyak, Asil Olan Millete Kazık

Ömer Borovalı
info@yabantv.com

Günlerdir gene TBMM genel kurulu görüşmelerini tv'lerde izliyoruz. Pek saygıdeğer milletvekillerimiz biz vatandaşları ne kadar seviyeli bir şekilde temsil ediyorlar görüyoruz. Vatandaşın güvenliği görüşülürken kendi güvenliklerini nasıl da canhıraş bir şekilde bizler için tehlikeye atıyorlar! Bizler için yapılanları izlerken insanın gözleri doluyor.

Neyse bizim burada konumuz bitmeyen dert silah ruhsat harçları. Aslında söylenecek şikayet edecek çok şey var ama YABAN TV’deki konumum itibarı ile yalnız av, avcılık, silah, çevre vs. Yani bizim hobimizin, özel ilgi konumuzun sağlıklı sürdürülebilirliği konusunda birkaç hususu sizlere hatırlatmak istedim. Hatta belki - pek ümidim yok ama – Ankara’da TBMM katında da milletvekillerimizden okuyanlar çıkar. Veya sizlerden oy istemeye gelecek milletvekillerine bu konuyu aktararak bu yüz kızartıcı uygulamadan vazgeçmelerini isteyiniz. Ve meclise verecekleri harçlar kanunu genel tebliğindeki küçük bir değişiklik önerisi ile bu beladan kurtuluruz.

Yivsiz av tüfek ruhsatları için Maliye Bakanlığı’nın her nasılsa önemli bir harç uygulaması yok. Ama yivli av tüfek ruhsatla harçları tabancalarla aynı kategoriye sokuluyor. 365 gün belinde tabanca taşıyan ile büyük avın yapısı gereği senede ancak birkaç gün kullanılabilen yivli av tüfeğinden tabanca ile aynı ruhsat harcı alınıyor. Yıllardır da bu böyle.

Ama bu yazımda olaya başka bir pencereden bakacağım.

Silah Ruhsatlarına Hiç Harç Ödemeyen Eski Milletvekilleri

Evet doğru okudunuz. Vatandaşa bu kazığı reva görenler milletvekillikleri sırasında sahip oldukları ister tabanca, ister yivli av tüfeği olsun hatta yivsiz av tüfeği ruhsatları için hiçbir zaman harç ödemezler.

Yani asil olan bizler küçük (1300cc) bir otomobilin yıllık vergisinden daha fazla yivli av tüfeğimize veya tabancamıza taşıma ruhsat harcı öderiz. Keza bulundurma ruhsat harcı da neden alınır evde dolap bekleyen demir parçasına hiç anlamam. Her fırsatta "değiştirelim" dedikleri 1980 ihtilal hükümetinin kanunu, vatandaştan para alınması ile ilgili olunca değiştirilmiyor. 1980 öncesi bulundurma ruhsatları süresiz veriliyordu ve sadece ilk verilişlerinde ufak bir harç ödeniyordu. Ama bizim vekilimiz olan yani asil biz onlar bizi temsil ile görevli kişiler silah ruhsatlarına hiç para ödemezler. Sadece milletvekillikleri sürerken değil, bir daha seçilmeseler dahî hayatları boyunca silah ruhsatlarına hiçbir zaman harç ödemezler.

Neden?

Kendi çıkardıkları kanun ile kendilerine bu kıyağı yaptıkları için…

Vatandaş için bunu düşünmek gerekmiyor nasılsa…

Ve Silah Ruhsat Harcı Ödemeyen Diğer Devlet Emeklileri

Cumhurbaşkanı ve milletvekili olmadan bakan olarak atanmış şahıslar da görevleri sona erdikten sonra da silah ruhsat harcı ödemezler. Dahası hakimler, savcılar, askeri personel, istihbarat elemanları, polisler emekli olduktan sonra şahsi silahları için hiçbir harç ödemezler. Bu saydığım şahısların hepsi biz vatandaşlar için çalışan personeldir.

Emekli olduktan sonra sizden benden ne farkları var?

Hatta dahası, görevdeyken şehit olan bir asker veya kolluk kuvveti personelinin kendi şahsi silahı olmasa bile ailesinden bir kişinin silah satın alması halinde taşıma veya bulundurma ruhsatından hiçbir zaman ruhsat harcı alınmaz hükmü var kanunda. Neden?

Ama bizler, sade vatandaşlar, 365 gün belimizde taşınan tabancaya değil de, senede sadece birkaç gün ava çıkarabileceği yivli av tüfeğinin 2015 yılında alınan 5 yıllık taşıma ruhsatına 3.538,50 TL, bulundurma ruhsatına 1.132,30 TL ruhsat “haracı” ödemekteyiz. Neden?

Çünkü muhterem milletvekillerimiz yani bizim temsilcilerimiz, kendilerinin ödememeleri ama vatandaşın da devleti zengin etmesinin çaresini böyle bulmuşlar da ondan.

Bari insafa gelseler de, yivli av tüfeklerini yivsiz av tüfekleri ile ruhsat harçları bakımından aynı kategoriye çekseler bizler de onların bu lütfuyla 2015 itibarı ile 27.50 TL ödesek.

Bilmem sayın milletvekillerimiz bunu yaparlarsa devlet yoksullaşır mı dersiniz?

Son hatırlatma; Avrupa ülkeleri ile Amerika'da, Kanada'da ne yivli veya yivsiz av tüfekleri ruhsatlarından, ne tabanca ruhsatlarından hiçbir harç, vergi vs. alınmamaktadır.

Bu Devletler yalnız bizden çok az avlanma izin ücretleri almaktadır. Anlayana…

Gönder