%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Peugeot 208 Hatcback

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

Efsanevi 205 ile başlayan serinin son oyuncusu, 208’le nihayet tanışma fırsatı bulabildim. 207’den sonra markanın “Yeniden Doğuş” olarak nitelendirdiği "208" markanın en çok güvendiği modellerinden biri. Marka 207’den sonra hem tasarım hem teknoloji olarak oldukça büyük bir adım attı.

208’in en ilgi çekici kısmı şüphesiz ön ızgara ve geriye doğru uzanan farlar. Otomobil Led gündüz farlarıyla birlikte başlayıp geriye doğru akıcı bir dalgayla uzanıyor. Sportif görüntüsünün yanında şıklığı ve zerafetiyle biraz feminen bir havası da var. Bu feminen hava otomobile aynı zamanda aile otomobili havası da katıyor.Dinamik gençliğin yanında çekirdek aileler için de uygun bir otomobil. Bumerang şeklindeki arka farlar otomobilin içine gömülmüş gibi üstelik içindeki çizgiler aslan pençesini simgeliyor. Markanın enerjisini temsil eden çok başarılı bir tasarım.

Otomobil içerde de büyük değişim yapmış. 207 modelinden 7 cm daha küçülen otomobil içeride 5.2 cm büyüyerek sürücü ve yolcular için daha fazla yaşam alanı yaratmak istemiş. Ayrıca ön koltuğun yapısı arka yolcular için 5 cm daha fazla diz mesafesi sağlıyor.311 litrelik bagaj hacmi sınıfı için oldukça yeterli. Arka koltuklar yatınca 1152 lt oluyor. Bir çok yenilikle birlikte, özellikle her zaman için favorim olan küçük direksiyon çok yakışmış otomobile. Küçük direksiyon bence çok rahat kullanım kolaylığı sağlamış ama bu durum gösterge panelinin görüntüsünü biraz engelliyor. 7” lik dokunmatik ekran en büyük yenilik. Tüm fonksiyonlari akıllı dokunmatik ekran üzerinden kontrol edebilirsiniz. Yerini aldığı 207 den oldukça teknolojik ve kaliteli bir otomobil. Özellikle kullanılan siyah lake ve kromlar bu kalite hissini daha da artırıyor.

110 kg hafifleyen otomobil yakıt tüketimi içinde avantaj sağlıyor. Test otomobilim yeni nesil 3 silindirli 1.2 benzinli motora sahip. Motor 6000/dd de 82 hp güç üretirken 118 Nm lik maksimum torku 2750 d/d den itibaren üretiyor. Otomobilin tek alışamadığım yanı şanzıman. 5 ileri yarı otomatik şanzıman alt devirlerde çok zayıf. Üst devirlerde geride kalmayan otomobili yağmurlu havada Şile’nin asfalt yollarında kullanma şansım oldu. Üst devirde sizi üzmeyecek, oldukça seri otomobil, virajlarda da bir o kadar başarılı. Euro Ncap çarpışma testinden beş yıldız alan otomobile ekonomik diyebiliriz.

0' dan 100' e 14.8 saniyede ulaşan otomobil fabrika verilerine göre 4.8 lt.lik karma yakıt tüketim değerine sahip ben kullandığım süre içinde şehir içi 6.2 şehir dışı 4.2 gibi değerleri gördüm, ancak kullanıma göre değişecektir. 

Peugeot 208 modelini inceleyebilirsiniz

Gönder