%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

B Segmenti Hareketleniyor Hyundai İ20

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

Hyundai 5-6 Kasımda Ayvalık’ta yaptığı muhteşem bir lansmanla yeni i20 otomobilini “KALBİNİN SESİNİ DİNLE” sloganıyla sahneye çıkardı. 2008 doğumlu i20’nin yeni nesli İzmit’te Türk işçiliği ile yeniden hayat buldu. B segmentinde çıtayı çok yukarıya taşıyan yeni i20 şu ana kadar eski nesliyle 400 binin üzerinde satış rakamına sahip. Tasarımı Almanya’da yapılan otomobilin üretimi Hyundai Assan’ın İzmit fabrikasında yapılarak 30’dan fazla ülkeye ihraç edilecek. 2015 yılı için kalan 2 aylık süreçte 4000 adet satış hedefi olan Hyundai otomobiline çok güveniyor.

Her otomobile yakışmayan ama İ20’nin çok iyi taşıdığı Kaşmir kahve gibi iddialı bir renge sahip test otomobilim. Tasarımındaki hareketli çizgilerle birleşince bu renk otomobilde oldukça çekici olmuş. Otomobilin dışarıdan bakınca en dikkat çekici kısımları geriye doğru uzanan LED entegre projeksiyon tipi ön farlar, difüzörlü sportif tamponlar ve altıgen ızgaranın şıklığı. Parlak siyah C sütunu ise otomobilin kalite hissini üst seviyeye taşıyor. Daha yüksek omuz çizgisine sahip otomobil eskisine göre daha geniş ve daha uzun.

Dışarıdaki şıklık içeride de devam ediyor ve şıklığın yanında kaliteye hazır olun. Beklenenden fazlasını bulacaksınız. Yalnız kısa boydan kaynaklanan genel problem burada da mevcut koltuğu öne çektikçe vites değiştirirken kolum koltuğa çarpıyor. Yanlardan destekli koltuk oldukça rahat, yükseklik ve derinlik ayarıyla direksiyonu rahat sürüş pozisyonuna getirebiliyorsunuz. Direksiyona bayıldım, özellikle dikişsiz olması dokunurken ayrı bir keyif veriyor. Sürekli temas halinde olduğunuz direksiyon size kalite ve konforu verince otomobil baştan kazanmaya başlıyor.

Kullanılan yumuşak malzeme çift tonlu kombinasyonlardan oluşan iç mekan renkleri, opsiyonel tam açılır panoramik cam tavan ilk dikkat çekenlerden. Yeni i20 4 farklı iç mekan rengi sunuyor. Tüm donanım seviyelerinde aux ve usb bulunması çok iyi. Otomobilde yeterli baş ve diz mesafesinin yanında bolca saklama alanı var. Işıklı ve soğutmalı torpido gözü gerçekten bir şeyler koyabileceğiniz büyüklükte. 301 litrelik bagaj hacminin yanında tek tek yatan arka koltuklarla da bu alanı genişletebiliyorsunuz. 5 kişinin rahatça seyahat edebildiği otomobil ayrıca sahip olduğu güvenlik özellikleriyle de küçük aileler için de ideal. Yokuş destek sistemi, Araç stabilize yönetim programı (VSM), elektronik stabilize programı (ESP), Lastik basıncı düştüğünde sizi uyaran sistem (TPMS) gibi özellikler standart olarak sunuluyor.

Test otomobilim 90 beygir güç üreten 1.4 dizel motora sahip. Altı ileri manuel şanzımanlı otomobilin kolay bir kullanımı var. Cunda adasının virajlı tırmanış ve iniş yollarında kullanma şansı bulduğum otomobil sürüş esnasında oldukça seri ve güven veriyor. İçeriye dizel motorun hafif mırıltısından başka ses gelmiyor neredeyse. Fabrika verilerine göre şehir içi 4.7 şehir dışı 3.4 lt yakıt tüketim değerleri var ben kullanırken bu değerlerin çok uzağında değildim. Sınıfı için oldukça başarılı ve rakiplerini çok zorlayacak bir otomobil. 

Hyundai İ20 modelini inceleyebilirsiniz

Gönder