%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

3. Nesil Ford Focus

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

Bir dönem etaplarda fırtınalar estirdiğinden olsa gerek Focus benim için çok özel ve her zaman sempati duyduğum bir otomobil. Bu yeni jenerasyonda daha önceki Focus'lara oranla büyük değişiklikler var. Test otomobilimde 1.0 ecoboost benzinli bir motor var. Otomobili kullanmadan önce benim de en çok merak ettiğim bu motorun bu kasayı taşırken nasıl bir performans göstereceğiydi.

Öncelikle tasarımdan bahsetmek istiyorum. Otomobil önceki nesillere göre çok daha şık olmuş. Otomobilin ön tarafı bence kişiliğine yakışır bir şekilde ağır görünüyor. Izgaradaki iki büyük üçgen ağırlığın yanında birazda agrasif bir görüntü vermiş.Önden arkaya doğru uzanan çizgiler daha dinamik görünürken, arka kısım neslinin en estetiği. Dilerseniz arka camları karartılmış olarak satın alabiliyorsunuz.

Otomobilde start stop sitemi ile anahtarın cebinizde olması yeterli. Bu sınıf otomobillerde ben özellikle koltuk ayarlarında zaman kaybediyorum . Özellikle boyum kısa olduğu için ideal sürüş pozisyonunu bulmak zor oluyor. Bu otomobilde hem koltuğun yan destekleri ve yapısı hem direksiyonun derinlik ve yükseklik ayarıyla bu otomobilde bayağı oldukça kolay oldu. Sony dokunuşu bu otomobilde de sizi oldukça mutlu edecek, ses sisteminin kalitesinden bahsetmeye gerek bile yok. Kullanılan malzeme kalitesi sınıfının iyilerinden. Ön konsolun yerleşimi ve kullanımı oldukça basit. Kısa bir göz atmayla otomobile hakim olabiliyorsunuz. Elektronik klimanın altında donanım paketine bağlı olarak park asistanı düğmesi var. Bu donanıma sahip olursanız bu düğmeyi oldukça seveceksiniz. Çünkü otomobil yine küçük yardımlarla neredeyse kendi kendisine park ediyor. Tabi bu işi otomobile bırakmak için aceleniz olmaması gerekiyor. Çünkü oldukça yavaş. Otomobilde boyunuz çok uzun olsa bile diz ve baş mesafe sıkıntınız yok.

Focus güvenlik anlamında da çok işinize yarayacak donanımlara sahip, özellikle şehir içi güvenlik sistemi çok işlevsel. 30 km hıza kadar çalışıyor özellikle trafikte önünüzdeki araca yaklaşırsaniz fren yaparak kendisi yavaşlıyor. Şerit takip sistemiyle de şerit dışına sinyal vermeden çıkarsanız sizi uyarıyor.

Motora gelirsek, 125 beygirlik güç üreten 1.0 ecoboost benzinli motor bu kasayı beklediğimden çok daha iyi taşıyor. 3 silindirli bu motor 2 yıl üst üste yılın motoru ödülünün sahibi oldu. Turbo beslemeli motor 6000/dd 125 beygir güç üretiyor ve 1400/dd de 170 Nm tork değerine sahip. Yol tutuşu oldukça iyi , virajları tork kontrölü sayesinde savrulmadan alabiliyorsunuz. Otomobil alt devirlerde dahi oldukça seri.0-100 e 11.4 saniyede ulaşıyorsunuz. 6.4 lt şehir içi tabi kişiye göre değişecektir benim test sürüşüm esnasın da şehir içi 8 litrelere kadar gördüm ancak yoğun trafikte.

Aracı inceleyin

Gönder