%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Yeni Peugeot 308 1.6 E-HDI

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

Peugeot 308 kompakt sınıftaki güçlü rekabetin içine 2014 “Car of The Year” (yılın otomobili) ödülünü alarak hızlı bir başlangıç yaptı. Bu prestijli ödüle layık görülen 308 önceki nesline göre tasarımla birlikte birçok yeniliğe sahip oldu.

Tasarım konusunda oldukça dikkat çekici. Bence tüm Peugeot modellerinde olan albeni 308 modelinde de fazlasıyla mevcut. Benim en çok dikkatimi çeken kısım ise farlar. Otomobile kattığı kısık bakışları çok sevdim. Bunun dışında sadeliğiyle şık olmayı başaran nadir otomobillerden.

Ama 308 kendisini sürücüsüne saklıyor. Dış tasarım konusunda belki bir görsel şölen sunmuyor, ama 308 sınıfına göre size kesinlikle bir şölen hazırlamış. Koltuğa ilk oturduğunuzda kendinizi hemen soyutlanmış hissediyorsunuz. Yani otomobil size özel bir mekan sunduğunu hemen hissettiriyor. Birçok otomobilde görüntünün yanında kullanılan malzemenin kalitesi iyi olmadığında yarım kalmışlık duygusunu yaşamak muhtemel. 308’ de kullanılan kaliteli malzeme bu duyguyu yaşatmıyor. En sevdiğim kısım minicik direksiyon. İçerde her detayla ayrı ayrı ilgilenildiğini fark etmek mümkün. Otomobilde neredeyse tuş yok, konsolda birkaç tuş dışında her şey sürücüye dönük.

SMAG 9.7”dokunmatik ekrandan kontrol ediliyor. Klima, telefon, navigasyon vs. Peugeot i-cockpit dediği bu sistem rahat kullanım için alışkanlık gerektiriyor. Her ne kadar çok şık bir kokpit olsa da her şeyi dokunmatik ekrandan kontrol etmek için biraz zaman gerekecek. Panoramik cam tavan sayesinde oldukça ferah bir iç alana sahip olsa da çok uzun boylular için arka koltuklar baş ve diz mesafesinde sıkıntı yaşayabilir. Ortalama da sorun yok. 470 lt bagaj hacmiyle sınıfında en iyilerden.

Test otomobilimde 1.6 litrelik 115 beygir güç üreten dizel motor var. 6 ileri manuel şanzımanlı otomobilin kullanımı çok rahat. Çok sert davranmadığınızda oldukça konforlu bir sürüş sizi bekliyor. Sınırları zorlamak isterseniz oda sizi zorlayabiliyor. Zaten küçük olan direksiyonla manevra yapmak çok kolay ve de keyifli. Virajlarda ve kötü zeminde otomobile hakim olmak zor değil. İçeriye dizel bir otomobile göre çok az ses geliyor. Yakıt tüketimi her zaman söylediğim gibi kişisel kullanıma göre oldukça değişir, ancak ben bu otomobilde fabrika verilerinin çok uzağında değildim. 

Peugeot 308 görsellerini inceleyin

Gönder