%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Siz En Çok Hangi Kuş Avını Seviyorsunuz

Dr.İnan Vardar
info@yabantv.com

"Avcılıkta 40 Yıl" adlı kitabın yazarı Hayati Pirselimoğlu' nu 1983 yılında tanıdım, dostluğumuzda O' nu kaybettiğimiz güne (2006) kadar sürdü, bu büyük avcı ile bir gün konuşurken bana "Ben o gün hangi ava gittiysem en çok onu severim." demişti, "Teke avı ile bıldırcın avının benim için hiç bir farkı yoktur..."

Ben de bir uçar avcısı olarak hangi ava gidersem ona konsantre oluyor ve onu arıyorum, ancak avcılık her zaman sürprizlere açık olduğu için her an değişik bir av hayvanı ile de karşılaşabiliyorsunuz. Tamam, o gün hangi ava gidersem ben de en çok o avı seviyorum ama, avına gitmekten en çok keyif aldığım ve gece beni uyutmama sıralaması ile avları şöyle listeleyebilirim:

* Kaz
* Keklik
* Ördek
* Çil
* Çulluk
* Bıldırcın
* Üveyik

Listede bulunmayan bağırtlak avına özel olarak gitmedim, ancak avı yasaklanmadan önce her av mevsimi rastladığımda birkaç tane avlama imkanım olurdu, keza tahtalı da öyle...Avı açık olan meke, güvercin çeşitleri ile ardıç kuşu ve diğerlerine tetik çekmemeye özen gösteririm. Yine listede bulunmayan kum kekliği avına da Şanlıurfa Birecik'e özel olarak gitmiş ve çok keyif almıştım. Yurdumuzda bulunan turaçı yurt dışında, sülünü de özel avlaklarda avladığım için yukarıdaki listeme almadım. Her mevsim çeşit olsun diye birkaç tane de bekasin avlıyorum...

Ancak bir konuyu açıklamakta yarar var, ben Eskişehir'de ikamet ettiğim ve ava çıkış noktam burası olduğu için bu civara gidiyorum, bu nedenle, mesela İstanbul avcısının gözdesi çulluk, iklim ve doğal koşullardan dolayı az bulunduğundan bizim buralarda favori değil, yine, üveyik İç Anadolu'da bitki örtüsü nedeniyle diğer bazı bölgelere göre daha az.

Elbette şimdi av hayvanlarına ve yaşam alanlarına uygulanan yoğun baskıdan dolayı birçok hayvanımız azaldı hatta yok oldu, avına gitmekten sonsuz heyecan duyduğum kaz da öyle...Artık pazar günü akşam avdan gelip pazartesi sabahı başlayan bir sonraki kaz avı hazırlıkları bitti, binlerce kazın sesi avdan geldiğimiz gece kulaklarımızda çınlardı, göller bomboş, bırakın kazı, göllerde su bile yok...

Durum böyle olunca ava gideceğim gün avı açık olan kuşlardan hangisini bulma ümidim varsa zorunlu olarak ona gidiyorum.

Ben ava gittiğim bölgelerdeki av kuşlarının yoğunluğuna ve kendi tercihime göre sıralamamı yaptım, pekala, siz en çok hangi kuşun avına gitmeyi seviyorsunuz?

Gönder