%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Kendi Küçük Marifeti Büyük Micra

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

İşte şehir içi için mükemmel bir otomobil. Küçük, ekonomik, kullanımı çok rahat ve modern görünümlü. Makyajlandıktan sonra çok daha şık olan otomobil yeni yüz ve motoruyla sınıfındaki rekabete güçlü bir “hala buradayım” demiş oldu. Bu otomobilden keyif almadığım tek an onu geri verdiğim andı.

Dışarıdan bakıldığında eski sevimli hali biraz daha alımlı artık, özellikle ön ızgaradaki değişim bu feminen otomobili zarif ve çekici yapmış. Geçen yıl makyajlanan micra tasarımıyla, olduğundan daha büyük görünüyor.

Buraya kadar güzel ama otomobilin içinde eksikler var. Sadece minicik eşyalarınızı koyabileceğiniz çift bölmeli torpido, emniyet kemerinde yükseklik ayarının yapılamaması, kullanılan sert ve çok iyi olmayan plastik malzeme özellikle arka camların manuel olarak açılıp kapanması sıkıntılı kısımları birde neredeyse saklama alanı yok gibi , küçük bir otomobilde ne kadar olsun diye düşünebilirsiniz ama bunun aksine otomobil yaşam alanı olarak oldukça bonkör. 1.85 boyundaki bir sürücü problem yaşamadan kokpite sığıyor ve arkada hala diz mesafesi kalabiliyor. Aynı sürücü arkada yolcu olarak seyahat ettiğinde yine baş ve diz mesafesi yeterli kalıyor.

Test otomobilimde kullanılan açık renk koltuk ve iç döşeme, cam tavanla birlikte küçük sınıf bir otomobilde olduğunuzu unutturabilir. 4 kişi çok rahat seyahat edebiliyor. Kokpitte ise durum daha keyifli piyano siyahı kullanılan orta konsol ve dokunmatik ekran çok kullanışlı özellikle kol dayamaya bayıldım. Bir süre kullandıktan sonra bu otomobilde evinizdeki salonda olduğu gibi rahat ediyorsunuz, sanki sürekli bu otomobili kullanmış gibi kendinizle bütünleştirebiliyorsunuz. Biz bayanlar bu duyguyu seviyoruz belki bu yüzden genelde Micra sürücüleri bayanlardan oluşuyor. Aux ve usb girişi çok ideal bir yerde, usb girişinin çok kullanıldığını düşünürsek başarılı bir tercih. 265 litrelik bagaj hacmi şehir için kullanılan bu sınıf bir otomobil için yeterli.

Gelelim sürüşe , Nissan’ın yeni nesil benzinli 3 silindirli 98 beygirlik Stop&Start teknolojisine sahip motoru Micra DIG-S, Desire versiyonunda standart olarak sunuluyor. Bu motorla daha büyük hacimli motora sahip otomobillere kafa tutabilirsiniz. Bu motor teknolojisi bütün devirlerde etkin ivmelenme ve seri hızlanmalar sağlarken, sıklıkla vites değiştirmeleri engellemek amacıyla, maksimum torkun (147 Nm) %90’ı 4.400 dev/dk’dan itibaren etkin olarak sürüş keyfinizi en yüksek seviyeye çıkarıyor.

Yakıt tüketimi ise çok iddialı fabrika verilerine göre 3.7 litre ancak yine İstanbul trafiği bu rakamları görmenizi engelliyor. CVT şanzıman ise bu otomobili daha da tercih edilir yapıyor, dişlileri olmayan bu sistemde vites geçişlerini de hissetmiyorsunuz doğal olarak. Şehir yaşamı için tasarlanan bu otomobil kesinlikle amacına hizmet ediyor. 

Nissan Micra fotoğraflarını incelemek için tıklayınız

Gönder