%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Alışılmışa Meydan Oku! Mazda3 Hatchback

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

Mazda otomobillerini kullanmaktan çok keyif aldığım bir marka. İlk otomobilimin Mazda olması, arada duygusal bir bağ kurmama sebep olsa da, bence her otomobilinin bunu hak edecek özellikleri var. Bu haftaki otomobilim beni bu konuda tekrar haklı çıkaran bir model. Ateş kırmızısı rengiyle, modern ve çarpıcı görüntüsüyle muhteşem bir uyum içindeki Mazda3 hatcback.

Ön tarafta geniş ızgara ve krom kaplamalarla birleşip geriye doğru uzanan farlar, otomobile sürekli hareket hallinde olmak istiyormuş izlenimi veriyor. Bu ödüllü tasarım otomobille birlikte kendinizi de ayrıcalıklı hissediyorsunuz. Bu çekici görüntü Kodo yani “hareketin ruhu” tasarımına dayanıyor. Gerçektende otomobile bakınca onun bir ruha sahip olduğu hissini yaşıyorsunuz. Kompakt sınıftaki bu otomobili sedan ve hatcback olarak edinebilirsiniz. Her iki karoserde tasarım oldukça heyecan verici ve dinamik.

Test otomobilimin iç kısmına gelirsek öncelikle ilk dikkatimi çeken 7 inç dokunmatik ekran, ancak dokunmatik dediysek her zaman değil. Sadece otomobil dururken dokunmatik, otomobil hareket halindeyken vitesin hemen arkasındaki HMI kumanda ile kontrol ediliyor. Bu kumandayla kontrol etmek çok daha keyifli ve kolay olduğundan benim için bir problem değil. Ancak dokunmatik ekranın yeri ve duruşu sanki öylesine oraya monte edilmiş otomobilden ayrı bir parçaymış gibi görünüyor.

Gözüm otomobili teslim ederken dahi alışmamıştı. Ancak kullanımı tabii ki yeterli düzeyde. İçerde en çok hoşuma giden kısım gösterge ekranı. Orta kısımda devir saati, hemen devir saatinin içinde küçük bir ekranda hız göstergesi var. Yine bu ortadaki devir saatinin iki yanında dijital ekranlarda diğer yol bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Bir de sürücünün göz hizasında aktif sürüş ekranı mevcut. Gece iyi ama gündüz çok anlamlı bulmadığım bu ekranda gözünüzü yoldan ayırmadan hızınızı ve bazı önemli araç bilgilerini görebiliyorsunuz. 350 litrelik bagaj hacminin yanında arkadaki yolcular için sınıfının en rahat koltukları diyebilirim. Bunun yanında geniş baş ve diz mesafesiyle kompakt bir otomobilde olduğunuzu çok kolay unutabilirsiniz.

Sürüşe gelirsek otomobil sadece 1.5 litre atmosferik benzinli motorla satışta. 120 hp güç ve 150 nm tork üreten motor Mazda Skyactiv teknolojisiyle üretildi. Motorlarının eğlenceli bir sürüş sunmak adına yüksek tork ve güç değerlerine sahip olmasını sağlamış. Süspansiyon sert olmamasına rağmen sürüş esnasında ince yanaklı lastiklerden dolayı bozuk zeminleri hissediyorsunuz. Test otomobilim otomatik şanzımanlı ve manuel olarak kullanma seçeneği de sunuyor. Direksiyondaki kulakçıklardan vites değiştirerek kendi tarzınıza göre otomobili kullanabilirsiniz. Yakıt tüketim değerleri fabrika verilerine göre şehir içi 6.8 şehir dışı 4,8 ancak her zamanki gibi İstanbul trafiğinde bu değerlere ulaşmak pek mümkün değil. Oldukça seri ve ekonomik eğer otomobil alınacaksa mutlaka bir göz atılmalı. 

Mazda'nın yeni modelini incelemek için tıklayınız

Gönder