%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Kotalı Avcılık Gölgesinde Yeni Av Sezonu

Öğr.Gör.İlhan Deveci
info@yabantv.com

Değerli avcı dostlar, geçtiğimiz av sezonunda kotalı avcılık sisteminin getirdiği “avcıyı avlandırmama, doğaya çıkarmama, seyahat özgürlüğünü sınırlama, birlikte olamama, yasa dışılığa zorlama” sonuçlarını doğuran uygulamalarını hayretle gördük ve yaşadık. Bilgisayar başında alınamayan avlanma izinleri, kilitlenen sistemler, başlamadan biten tesadüfü kotalarla yasal avcımız adeta cezalandırıldı ve yasa dışılığa itildi.

Görüyoruz ki bu sistemi tüm ülke geneline yayma girişimi tüm hızıyla sürdürülmeye çalışılıyor. 2016 yılına kadar tüm Türkiye’de bu sistem kurulmak isteniyor. Sonra ise; “paralı avcılık”. İşin en vahim olan yönü ise bu sistemin Türkiye’deki avcılık sistemindeki sıkıntılara çözüm olacağına inanılması, doğal yaşamdaki av hayvanlarının bu sayede daha çok üreyeceğinin ve çoğalacağının sanılması.

Bu düşünce ve bu düşüncenin sonucu uygulanmaya çalışılan bu sistem ülkemizdeki sorunları görmeden, görmezlikten gelerek, göstermelik çözümler üretmek arayışından ileriye maalesef gidemiyor. Öncelikle çözülmesi gereken temel sorunlar noktasında radikal hiçbir ciddi girişimde bulunulmadan temelsiz çözümler üretmek, sorunları çözmeden, sağlam temeller oluşturmadan ülke gerçekleri ile uyumlu olmayan sistem denemeleri, avcılarca da kabul görmeyerek başarısız olmaya mahkum gözüküyor. Bu anlamda tüm Türkiye'de avcı kuruluşları eylemler yaparak tepkilerini ortaya koymaya dertlerini anlatmaya çalışıyorlar.

Bu konularda çok şeyler yazdım, konuştum ve ifade etmeye çalıştım ama bir kez daha vurgulamam gerektiği kanaati ile tekrar “basitçe” yazıyorum. Eksiklerim olursa da eski yazı arşivlerimden tamamlanabilir.

- Avcılıkta temel sorun, resmi kayıt altındaki yasal avcı sayısının azlığı, denetimsiz-kayıtsız avcının ise bunun en az on katı fazlası olmasıdır.

- Kayıt dışı avcıların eğitilmemesi, denetlenmemesi, yasa dışı yöntem, usul ve zamanlarda avlanması temel sorundur. Bu konuda gerçekçi hiçbir önlem alınamamaktadır.

- Limitli avcılık sisteminin av popülasyonlarını bitirdiği söylemi büyük bir yalandır. Sorunun tespitinde yapılan en vahim yanlış tespit hatasıdır. Limit tüm dünyada en önemli kabul görmüş bir kota türüdür.

Burada asıl sorun; ilgili resmi kurumların yetersizliği, çalışmaması ve işbirliği-koordinasyon yapmamasıdır. Bu temel sorunlar öncelikle hal olunmalı, sonra ise aşağıdaki basit çözüm yöntemleri uygulanmalıdır.

- Türkiye’de “genel avlaklar” ifade edildiği gibi “ava açık sahaları” kapsamalı ve limitli avcılık sistemi 7 gün olarak uygulanmalıdır.

- Örnek avlak, özel avlak ve devlet avlakları her ilde avcı kuruluşlarının onayı ve belirttiği alanlarda sınırlı sayıda olmalı ve nitelikli hale getirilmelidir. Buralarda envanter sistemine dayalı planlı avcılık yapılmalı, avlaklar üretimle desteklenmelidir. Bu avlakların işletmesi avcı kuruluşlarında olmalı, avcı kuruluşlarının maddi kaynağı ise temelde vergi ve avlanma pullarından doğan gelirler olarak belirlenmelidir. Bu avlaklarda ticari kaygı olmamalı, gelir elde etmek için aşırı avlanma mecburiyeti, avlanma başına ya da avcı ve tür başına gibi ücretler uygulanmamalıdır. Örnek avlaklardaki üretilip salınan av hayvanlarında ise mevcut ticari uygulama devam etmelidir.

- Denetimler tüm yurt genelinde yeterli personel, araç ve teçhizatla yılda 365 gün, günde 24 saat olarak avcı kuruluşları ile birlikte yapılmalı ve kurumlar ile işbirliği ve koordinasyon sağlanmalıdır. Görüldüğü gibi temelde bu sorunları ciddi olarak çözmek ve sistemde de iki adet çözümü gerçekleştirebilmek ilk aşamada yeterli olacaktır. Planlı avcılık ve Türk avcısının benimseyebileceği yöntem karması, birlikte çalışmak, emek vermek ve görev yapan yeterli kadrolar olması gerekenlerdir. Kotalı avcılık sistemi doğru bir yaklaşım ve tespit değildir. Avcıyı ava çıkarmama temeline dayalı bu ve buna benzer sistemler yasal avcı sayısını azaltacak, kaçak avcılığı arttıracak ve daha fazla limit aşımı ile av hayvanının yok olmasına neden olacaktır. Ümit ederim artık bu gerçek anlaşılabilir. Avcı kültüre sahip bu milletin esaslarını dikkate almayan sistemler aslında birer sistemsizliktir.

Bu vesile ile 2014/2015 av sezonunun hayırlara vesile olmasını diler, rast gelsin dileklerimi iletirim.

Saygılarımla.

Gönder