%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Opel'in Sağlam Kozu Mokka

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

Compact Suv ve Crossover çok amaçlı kullanımlara hitap ediyor,bu yüzden otomobil alınırken ilk göz atılan sınıflar olmuşlardır. Firmaların bu sınıflarda oldukça iddialı otomobilleri bulunuyor. Bu hafta test otomobilim bu sınıfın çok sevilen otomobillerinden Mokka.

1.4 litrelik 140 beygir benzinli motoru ve 6 ileri otomatik şanzımanı bulunan Opel Mokka dışarıdan bakıldığında çok göz alıcı değil bence çok daha iyi bir tasarım hak ediyor. Yerden yüksekliği, büyük görüntüsü ve otomatik seçeneği ile özellikle bayanların kullanmaktan hoşlanacağı otomobil dışarıdan bakıldığında ihtişam konusunda bence biraz zayıf kalıyor.

Boyutları Compact olmasına rağmen, içeride sürücü ve misafirlerine oldukça geniş bir alan sunuyor. Gayet yeterli baş ve diz mesafesinin yanında bolca saklama gözü mevcut. Çift bölmeli torpido, koltuk altı saklama gözü, kapı içleri, orta konsol yani eşyalarınız için bolca alan var. Üstelik 356 litrelik bagaj hacmiyle sınıfındaki birçok otomobilden daha fazla alan sunuyor, bu alan koltukları yatırdığınızda 1372 litre gibi bir rakama ulaşıyor.

Bu tür otomobillerde en sevdiğim kısım yüksek ve kolay bulunan sürüş pozisyonu, Mokka da bu konuda oldukça başarılı, bunun yanında yükseklik ve derinlik ayarlı elektrikli direksiyon, direksiyon üzerinden kumanda sistemi, çift bölgeli elektronik iklim kontrollü klima, Bi-Xenon Geliştirilmiş Sürüşe Duyarlı Ön Farlar, Uzun Far Asistanı, Işıklı makyaj aynaları (ki bu çok önemli), Hız sabitleyici, otomatik yanan farlar, 230 V elektrik prizi, yol bilgisayarı, park asistanı gibi özellikler ise sürüşünüzü konforlu hale getirmek için sahip olduğu özelliklerden bazıları. İçerde çok hoşlanmadığım bir ayrıntı ise vites kolunda, eğer 6 ileri otomatik şanzımanı manuel kullanmak isterseniz vitesi aşağıya doğru çekiyorsunuz buraya kadar tamam ancak sonrasında vites kolunun üzerinde + ve – tuşlara basarak vites küçültüp büyütebiliyorsunuz bana oldukça garip ve zevksiz gelen bu tarzla uzun süre kullanamadım tabi ki zaten alışık olmadığımız bu sistemle kullanım bence çokta tercih edilmeyecek.

Otomobilin teknik donanımı oldukça başarılı, artık çok deneyimli olmak gerekmiyor güvenli sürüş için. Otomobiller bu konuda hızla ilerlemeye devam ediyorlar. ABS, ani fren desteği, çekiş kontrol sistemi, düz hat denge kontrolü, elektronik fren gücü dağılımı, elektronik kalkış torku kontrolü, elektronik stabilite programı, yokuş iniş desteği, yokuş kalkış desteği gibi neredeyse sürücüye sadece gaza ve frene basmayı bırakan özelliklerle donatılmış.

Corsa platformunda üretilen Moka, yerden yüksek olduğu için daha sert süspansiyonlara sahip ama bu konfordan ödün verdiğini düşündürmesin çünkü şehir şartlarında amacına fazlasıyla hizmet ediyor.

Kullanıma gelirsek , 1,4 litre 140 beygirlik benzinli otomobil 1850-4900 d/dk da 200 Nm tork üretiyor. 6 ileri otomatik şanzımanlı versiyonu tercih ederseniz otomobiliniz önden çeker olacak, çünkü 4x4 versiyon yalnızca manuel şanzımanla mümkün. Fabrika verilerindeki 8.7 lik şehiriçi yakıt tüketimi benim için biraz uzak kaldı ama her zaman için kullanımınıza göre değişecektir. Bu rakamlar yine fabrika verilerine göre şehir dışı 5.7 ortalama 6,8. 0 dan 100 km ye 10,7 saniyede çıkan otomobil, sahip olduğu teknik özelliklerle birlikte oldukça kolay bir kullanım sunuyor. Çok zorlamadığınızda virajlarda kaygan zeminde yüksek hızlarda dahi oldukça güven veren bir duruşa sahip. Hafif arazide size destek olsa da daha çok şehiriçi için ideal bir otomobil. 

İncelemek için tıklayınız

Gönder