%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Ailenizin Yeni Üyesi Mazda5

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

Bazı otomobiller vardır ki sahibi bir kişi olmaz. Baba işte kullanır, anne okula giderken alışveriş yaparken, çocuklar arkadaşlarıyla tatile çıkarken, lazım olduğunda tanıdıkların en rahat istediği otomobillerdir. Bu otomobiller her an yardıma hazır aile bireyi gibidir. İşte Mazda5 tam bu tarz bir otomobil. Evde olması kendinizi rahat hissetmenizi sağlar çünkü aradığınız birçok şey ondadır. Eşya taşıyabilirsiniz seyahat edebilirsiniz, işe gidip gelebilirsiniz. Hem ekonomik ve konforlu hem çalışkan bir otomobil.

Mazda Mpv segmentindeki otomobilinin dış tasarımında kendine has özelliklerini korumuş. Mazda5 ön taraftan bakınca hangi aileden olduğunu saklamıyor. Dış tasarımda Nagare akışı dedikleri dalgalı hatlar otomobilin üzerinde su ve hava akıyormuş hissini veriyor. Bu dalgalar otomobili oldukça şık yapmış. Geniş camlar içeriye girmeden ferah bir iç mekan izlenimi veriyor.

İç tasarıma gelirsek, normalde sürgülü kapıları hoş bulmam ama bu otomobilden sonra fikrimi değiştirdim. Özellikle uzaktan kumandadan kontrol edilebilmesi, kalabalık seyahatlerde işinizi fazlasıyla kolaylaştırıyor. Aile otomobillerinde saklama gözleri çok önemlidir. Bu otomobil bu konuda fazlasıyla cömert; önde, arka yolcu kısmında, koltukların altında bolca saklama gözü mevcut. Bagajdaki zemin altı eşya gözü ortada kalmasını istemediğiniz önemli eşyalarınız için. Oldukça ferah iç mekanla birlikte kokpitteki kolay kullanım, yeri geldiğinde otomobil içindeki çocuklar veya evcil hayvanınızla ilgilenmenizi de kolaylaştırıyor. Karakuri denilen koltuk katlama sistemi farklı kombinasyonlarla ihtiyacınıza göre kendinize alan açmanızı sağlıyor. Uzun yolda 7 kişilik oturma düzeninde en arka koltukların rahat olduğu söylenemez. Ancak şehir içinde oldukça işlevsel üstelik 7 kişilik düzende yolcu taşırken hala bagajda yeriniz kalıyor. 5 kişilik oturma düzeninde ise 780 litrelik bagaj hacmine sahipsiniz.

Mazda5 1.6 litrelik dizel motora sahip. 3600 d/d de 115 beygir güç üretiyor. 1750 ile 2500 d/d arası 270 Nm tork değeri üretiyor.0 dan 100'e 13.7 saniyede ulaşan otomobil koca gövdesiyle seri virajlarda dengesini hiç bozmadan gidişiyle beni biraz şaşırttı. Fabrika verilerine göre ortalama 5.7 lik yakıt tüketimi her zamanki gibi kullanım tarzınıza göre değişecektir. Orta sertlikteki süspansiyon zaman zaman sizi üzse de genel anlamda bir aile otomobili için oldukça rahat.

Mazda5 MPV incelemek için tıklayınız

Gönder