%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Çarpıcı Yeni Clio

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

Renault’ya onuncu kez “Altın Direksiyon” ödülünü kazandıran Clio, ödüller dışında çokça kalp de kazanıyor ki bunlardan bir tanesi de benim. Motor tipine ve özelliklerine göre farklılık gösteren alternatifler arasında benim otomobilim Clio 1.2 TcE EDC . Otomobili ilk gördüğümde benimde diğer gören herkes gibi ilk dikkatimi çeken kırmızı lake çıtalar ve bu çıtaları tamamlayan jantlardaki kırmızı ayrıntılar oldu. Benim için kişiselleştirilmiş bu test otomobili için tercih bana bırakılsaydı da sanıyorum yine aynısını tercih ederdim. Otomobilde renkler dışında göze çarpanlar, ızgaraların içine saklanmış Led gündüz farları ve otomobile tek kapı izlenimi veren yine saklanmış arka kapı kolları. Bu şekilde zaten sportif olan otomobil daha da enerjik bir hal almış. Bu otomobil de park halinde sıkıldığına inandığım otomobillerden oldu.

Gelelim içeriye eller serbest yani kartlı sistem çok kolay kaybedebileceğime inandığım için olsa gerek,bu konuda oldukça gelenekçi olan ben anahtar yokmuş gibi hafif panik duygusunu otomobili teslim edinceye kadar yaşadım. Koltuk ilk oturuşta vücudu saran yapısıyla iyi hissettiriyor ve yine yapısı itibariyle kısa sürede kendinize göre ayarlanınca hızlıca otomobile odaklanabiliyorsunuz. Orta konsolda R-Link 7" dokunmatik ekran bağlantılı ve ses kumandalı multimedya tablet var, TomTom® Navigasyon gerçekten çok başarılı .Eller serbest telefon, usb ve jack soketler, internet bağlantısı, partikül filtreli elektronik klima, yokuş kalkış destek sistemi (Hill Holder),sahip olduğu Renault Bass Reflex özel akustik hoparlörlerin bu otomobil için şaşırtmayan bir performansı var tabi ki. Sadece bir butona basarak EKO modu etkinleştirebiliyorsunuz, CO2 emisyonlarının yanında yakıt tüketimini %10’a kadar azaltıyor.

Orta konsol, direksiyon, kapı içleri ve vites topuzu gibi yerler Piano Black kaplama olarak adlandırılan siyah parlak bir malzeme ile kaplı bu tarzla otomobilin içi şık ve iç açıcı olmuş. Özellikle direksiyondaki dokunuşun verdiği hissiyat mükemmel ancak her daim temizlik için bir şeyler bulundurun çünkü dokunduğunuz anda üzerinde iz kalıyor. Birde direksiyon üzerinde en çok kullanılan müzik sistemi tuşları sağ tarafta uzak bir yerde buna alışmak zaman alıyor. 300 lt bagaj hacmi sınıfına göre yeterli.

Çok net bir geri görüş kamerasına sahip direksiyon hareketlerine göre yardımcı çizgilerle size destek oluyor. Otomobilde en çok Eko modunu sevdim el freninin yanında bulunan “eco” tuşuna basarak otomatik-benzin kombinasyonuna rağmen gerçek anlamda ekonomi yapabilirsiniz.

1.2 litre benzinli turbo motor 4900 d/dak'da 120 beygir güç ve 2000d/dak'da 190 Nm tork üretiyor. Çift kavramalı 6 ileri otomatik EDC şanzımanla yere güç aktaran otomobil, 0 dan 100 e 9.4 saniye de çıkıyor.Turbo motor düşük devirlerde dahi yüksek tork verebildiğinden otomobili çok seri ve sportif yani keyif alarak kullanabiliyorsunuz.

Tasarım detayları, donanım, dinamizm, enerjik ruh, sportif görünüm ve kullanım. Bu otomobil gençler hedef alınarak yapılmış gibi görünüyor. Ancak bu enerjiden etkilenmemek zor, bu nedenle genç kitlenin dışına çıkması da çok olası. 

Yeni Clio Resimlerini İncelemek İçin Tıklayınız

Gönder