%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Land Cruiser V8 Beklediğinizden Fazlası...

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

İkinci dünya savaşı sonrası arazide hareket kabiliyeti olan küçük boyutlu araç ihtiyacı Toyota’yı harekete geçirir ve bu amaçla 1951 yılında ilk prototip yapılır. Kendisini kanıtlayan ve hızla daha çok yerde tercih edilen o dönemki ismiyle Toyota Jeep BJ, siparişle üretimden seri üretime geçer. Rakibi ve Jeep isminin sahibi Willys Toyota’yı uyarınca yetkililer Land Cruiser adının kullanılmasını kararlaştırır. Land Cruiserlar o günden bugüne en zorlu arazi ve iklim şartlarında sürekli kendisini geliştirerek bugün en güçlü, ihtişamlı ve lüks Suvlar arasında olmuştur. Benim misafirim Land Cruiser V8, bu otomobil için söylenecek çok şey, anlatılacak çok duygu var ama gerçek anlamda arazide olmayı seven biri için bu otomobilin direksiyonda olma duygusunu tam olarak aktarmak mümkün değil. Bu yüzden arazide yaşadığım heyecandan ziyade otomobilin donanımından bahsetmek istiyorum..

Öncelikle otomobilin dış görünümü içerideki ihtişam ve kaliteye göre oldukça mütevazi. Dışarıdan bakınca içeride sırları olduğunu hissi veriyor ki var. Ön panjuru ve tamponuyla birlikte ön sis farları, entegre sinyal lambaları ve kameralı yan aynalar, krom yan çıta, 18 inç alüminyum alaşımlı jantlar Land Cruiser V8’in karizmatik ve mütevazi görünümünden en çok göze çarpanlar.

İçeriye geçince mütevazilikten eser kalmıyor. Otomobildeki yüksek kalite malzeme daha ilk anda kendisini gösteriyor. Otomobilin içinin ne kadar ferah olduğunu anlatmaya gerek bile yok. Yedi kişilik oturma düzeninde en arkadaki iki koltuğu katlayarak bagajı büyütebilirsiniz. Bu tür durumlarda bu koltuklar her zaman çok rahat olmaz ama benim testimde 3 kişi burada yeterli diz ve kafa mesafesiyle birlikte oldukça rahat yolculuk yaptı. Katlanabilir bagaj koltukları bu kadar rahatken yolcu koltukları elbette daha rahat arka yolcular için kendi isteklerine göre ayarlayabilecekleri klima bulunmakta.Üstelik bu iki koltuk ısıtmalı. Ön yolcu koltuğu ve sürücü koltuğu ısıtmanın yanında, yaz ayları için soğutmalı. Yani kışın sıcak yazın serin yolculuk yapabilmeniz için konforunuz fazlasıyla düşünülmüş. Sürücü ve ön yolcu koltuğu elektrikli. Aslında elektrikli koltukları tercih etmem çünkü o sırada beklemek zaman kaybı gibi gelmiştir hep, ancak Land Cruiser da bu ağırlık bile keyif verdi desem yeridir. Zaten çok kullanmanıza gerek kalmıyor çünkü farklı kullanıcılarda düşünülmüş, koltukla birlikte direksiyon ayarlarınız hafızaya alınıyor, başka kullanıcıdan sonra otomobili kullanacağınız zaman belirlediğiniz numaraya bastığınızda otomatik olarak kendi ayarlarınıza dönüyorsunuz.

Diğer göze çarpanlar ahşap görünümlü yine ısıtmalı aynı zamanda değişken dişli oranlı ve değişken akış kontrollü direksiyon simidi,yine ahşap görünümlü direksiyon topuzu, Toyota Touch Pro (Türkçe menülü) yol bilgisayarı.Deri döşeme, sıkışma korumalı ön ve arka camlar, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, hemen sürücü yanında mini buzdolabı diyebileceğimiz soğutma bölmesi, EMV navigasyon,dvd,14 hoparlör,aux-usb girişi, arka görüş kamerası gibi sürücüyü ve yolcuları şımartan özellikleri sayabiliriz. Bunlar otomobilin şehir konforu dediğim kısmı şimdi bu konforla arazi özelliklerine bakalım.

Direksiyona ilk oturduğunuzda gördüğünüz birçok tuş var ve ilk olarak mühendis olmanız gerektiği izlenimi bırakan bu tuşlar ve karışık sistem, otomobili gerçek performansıyla kullanabilmenizi sağlıyor. Tabi ki arazi özelliklerini tam olarak kullanabilmek deneyim gerektirir ama, otomobil çok tecrübeli olmasanız da keyifli bir arazi sürüşü gerçekleştirmeniz için tüm donanıma sahip.

Toyota’nın 60 yıllık offroad bilgi ve birikimini bu otomobilde görmek mümkün. Çoklu arazi Seçimi (MTS) ile 5 ayrı arazi modu bulunan otomobilde tek tuşla bulunduğunuz zemine göre otomobili ayarlayabiliyorsunuz. Bu sisteme geçiş çok basit. Otomobili durdurup N konumunda ,Low 4 tuşu ile otomobili ağır çekişe alıp zemini seçiyorsunuz, Toyota Land Cruiser V8, Çoklu Arazi Monitöründen çevreyi farklı kamera açılarından izlemeye olanak veriyor bu şekilde dar geçişlerde veya kontrol edemediğiniz noktaları birçok açıdan kamera yardımıyla görebiliyorsunuz.

Arazi Kullanımı Destek Sistemini (Crawl Control) dünyada ilk defa Off-road dönüş desteği özelliği ile donatarak 3 noktalı dönüşlerin gerektiği dar dönüşlerde sürüş hakimiyetini artırmak için tasarladı. Otomobili tek tuşla gerektiğinde alçaltıp yükseltebiliyorsunuz, aynı yerden yine tek tuşla sürüş modunu sport veya comfort olarak arazi, asfalt veya keyfinize göre ayarlayabiliyorsunuz.

Land Cruiser V8 güvenlik özellikleriyle de kalbinize dokunuyor, sürücü ve yolcu ön hava yastıkları, ön ve arka yolcular için yan hava yastıkları, ön, arka ve 3. sıra yolcular için perde hava yastıkları, sürücü ve yolcu diz hava yastıkları, aktif elektronik çekiş kontrol sistemi (A-TRC) , eğimde kalkış destek kontrol sistemi (HAC), adapte değişken süspansiyon (AVS) Aktif yükseklik kontrolü (AHC), merkezi diferansiyel kilitli TORSEN® sınırlı kaymalı diferansiyel, aktif ön koltuk başlıkları, çarpma öncesi güvenlik sistemi, Off-road dönüş desteği, lastik açısı ekranı ve çocuk koltuğu sabitleme mekanizması (ISOFIX) tekerleklerin kaymasını arazi koşullarına göre uyarlayan yüzey algılayıcılı ABS, ek frenleme basıncı sağlayan BA, patinaj önleyici VSC sistemi gibi.

Toyota Land Cruiser V8’in dört tekerden çekiş sisteminin merkezinde “Torsen®” ‘tork algılama’ sınırlı kaydırmalı merkezi diferansiyel bulunuyor. Böylece, güç aktarımı çok daha yumuşak bir şekilde gerçekleştiriliyor ve ani hızlanma veya yüksek hızlarda daha dengeli bir sürüş elde ediliyor böylece savrulma olasılığı engelleniyor.

Gelelim otomobilin kalbine, bu heybetli otomobilde yine heybetli bir 6 ileri otomatik şanzımanla yere gücünü aktaran 272 beygirlik 4461 cc dizel motor var.

Fabrika verilerine göre 9,5 litre tüketim değeri var ancak bu çok geçerli değil çünkü tamamen kullanımınıza ve nerede kullandığınıza bağlı olarak değişecektir.8.9 saniye de 0 dan 100 ulaşabilirsiniz.

Land Cruiser V8 görsellerini incelemek için tıklayınız

Gönder