%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Makyajlı Hyundai İx35

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

Bugün test konuğum uzun zamandır piyasada olan ve tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça ilgi gören ix35.

Makyajlanan Koreli Crossover’ın yalnızca 2-litrelik dizel motoruyla otomatik şanzıman seçeneği varken, artık 1.6 litrelik benzinli motoruyla da otomatik şanzıman seçeneği sunuyor. Bunun yanında iyileştirilen konforu ve sürüş özellikleriyle de C-Suv segmentinde iddiasını artırmış.

Eskiye göre otomobilin zaten çok sevilen dış görünüşünde büyük değişiklik yapılmamış, ön kısma led aydınlatmalı gündüz farı eklenmiş ve bu detay oldukça da şık olmuş. Kendine güvenen ve güven veren görünüşü hala çok başarılı. İçerde sürücüyü oldukça ferah bir alan karşılıyor, bunda özellikle çift bölmeli panaromik cam tavanın etkisi çok büyük. Bolca saklama gözü, derin bir kolçak ve hemen yanınızda içi mavi ışıkla aydınlatılmış bardaklıklar, eşyalarınızı koymak için oldukça toparlayıcı. Gösterge panelindeki mavi aydınlatma göz yormamasının yanında, gece oldukça enerjik görünüyor. Direksiyon simidi üzerindeki tuşların konumlandırılması çok iyi, kullanım esnasında parmaklarınızla tuş aramak zorunda kalmıyorsunuz.

591 litrelik bagaj hacmi koltuklar yatınca 1436 litreye kadar çıkabiliyor. Arka tarafta önde olduğu gibi uzun boylular için bile oldukça rahat diz ve baş mesafesi var. Konfora oldukça önem veren bu otomobil akıllı park etme sistemiyle de size çok iş bırakmıyor. Benim pek tercih etmediğim bu sistem, tek tuşla devreye girerek yan tarafında bulunan sensörlerle uygun alanı bulunca sizi uyarıyor. Direksiyon kontrolünü devralıyor, size sadece gaz ve frene basmak kalıyor. En sevdiğim özelliği, geri görüş kamera ekranının dikiz aynasında olması. Bu oldukça pratik. Direksiyon için 3 ayrı sürüş moduna sahip “normal” “comfort” “sport”. Kullanım tarzınıza ve kullanacağınız yere göre tercih yapabiliyorsunuz. Spor modda sertleşen direksiyon otomobilin tepkilerini hissetmeyi sevenler için, comfort ise şehir içi dar sokaklarda yumuşayarak rahat bir kullanım sunuyor. Start – stop sistemiyle anahtarı cebinizden çıkarmadan kullanım mümkün. Otomobil hafif arazi koşulları için, yokuş iniş ve yokuş kalkış destekleri sunuyor.

Style ve Elit versiyonları bulunan otomobilin 4x4 ü sadece 2 litrelik dizel versiyonda bulunuyor ancak zaten daha çok şehir içinde kullanılan bu model, hafif arazide de oldukça başarılı. Sert olmayan süspansiyonların asfalt performansı da oldukça iyi. Fiyatı ve özellikleri bir araya gelince oldukça cazip olan otomobilin yakıt tüketimi aynı ölçüde değil. Performansa göre tüketimi biraz yüksek.6 ileri otomatik şanzımanlı 1591 cc gücündeki motor 6300 d/d’de 135 Hp güç, 4850 d/d’de 165 Nm tork değeri sağlıyor. 

Hyundai İx35'in resimlerine ulaşmak için tıklayınız

Gönder