%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Yeni Kompakt Şehirli SUV Peugeot 2008

Nehir Yılmaz
info@yabantv.com

2013’ün Ağustos ayında Türkiye pazarında satışa sunulan 2008 hem görüntüsüyle hem sürüş özellikleriyle çok tercih edilecek bir kompakt SUV. Peugeot’nun kendisine has yenilikçi tarzının iyi bir örneği olan 2008 markanın Fransa’daki Mulhouse fabrikasında üretiliyor. Yeni Crossover için ilk söylenecek şey çok şık olduğu, tüm fazlalıklardan arınmış, sade görüntüsünün verdiği ağırbaşlılık bir an önce otomobili kullanma arzusunu doğuruyor.

Tüm versiyonlarda standart olarak sunulan tavan rayları en belirgin hareket olarak göze çarpıyor. Raylarla birlikte arka koltuk hizasından başlayan dalga hareketiyle, otomobilin arka kısmı hafifçe yükseliyor. Bu hareket şıklığı artırırken, aynı zamanda arkada oturan yolcular içinde daha fazla baş mesafesi demek oluyor. Ledlerle aydınlanan pençe şeklindeki arka farlar, alçak yükleme eşiğinin geniş bagaj kapısını sarmış. Bu haliyle ön tarafından daha hareketli görünen arka kısım otomobile enerji katıyor.

İç kısma gelince aynı platformdan kardeşi 208’ le çok benziyor. Benim en sevdiğim kısmı genelde aile otomobillerinde büyük olan direksiyon simidinin 2008’de küçük olması. Göstergelerin etrafını saran mavi ışık diğer beğendiğim kısmı. Ön panelde radyo, bluetooth, telefon kiti, usb ve audio streaming modunda müzik dosyalarının çalınması, yol bilgisayarı, navigasyon vb rahatlıkla kontrol edebileceğiniz 7” SMEG dokunmatik ekran bulunuyor.

Uçak tipi el freni yine bu otomobile çok yakıştırdığım detaylardan biri. Bolca saklama gözü işinizi kolaylaştıracak. 4159 mm uzunluğa, 1739 mm genişliğe ve 1556 mm yüksekliğe sahip olan Peugeot 2008’in 2538 mm’lik aks aralığı bulunuyor. Bagaj hacmi 350 litre. Düşük bir yükleme yüksekliğine sahip olan bagajın kullanımı ise pratik. Arka koltuklar katlandığında tam düz bir zemin elde etmek mümkün. Bu durumda bagaj hacmi 1194 litreye kadar genişliyor.

Şehirli 2008 arazide de oldukça iddialı. Bu güveni de Grip kontrol sistemi veriyor. Bu segmentteki otomobiller genellikle 2 tekerlekten çekiş sistemli, fakat Peugeot daha önce 3008 ile çıkardığı bu sistemi 2008’de kullanınca otomobilin arazi kabiliyetleri de güçlü olarak karşımıza çıkıyor. Kar, çamur, kum küçük bir butonla arazi yapısını seçerek çok daha güvenli ve sağlam sürüş deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Bu özelliği de 2008’i ön plana çıkarmaya yetiyor bile.

Peugeot 2008, Türkiye’de 2 benzinli ve 1 dizel motor seçenekleriyle satılıyor. Baz benzinli model olan 1.2 litrelik seçenek 82hp gücünde. Access ve Active seçenekleri olan motorun torku 118Nm ve karma yakıt tüketimi fabrika verilerine göre 4.9 litre. 1.2 litrelik model 0-100 km/s hızlanmasını 13.5 saniyede tamamlıyor. Benzinli diğer seçenek ise 120hp güç ve 160Nm tork çıkışına sahip olan turbo destekli 1.6 litrelik motor. Active ve Allure donanım serileriyle satılacak olan bu model 0’dan 100 km/s hıza 11.2 saniyede ulaşırken, karma tüketim ortalaması 6.5 litre. Dizel motor ise 1.6 litre 92hp. Torku ise 230Nm. Fabrika verilerine göre manuel, dizel versiyon 0-100 km/s hızlanmasını 11.5 saniye, otomatik model ise 13.3. Yakıt tüketimi manuel model karma kullanımda 4 litrelik ortalamayı yakalıyor

Kullanım konusunda beklediğimden çok daha seri olan bu otomobil, yüksekliğine rağmen kombine virajlarda dahi oldukça başarılı.

Peugeot 2008 ile ilgili görselleri incelemek için tıklayınız

Gönder