%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Bu Yaz Susuzluk Çok Can Yakacak!

İsmail Atalay
info@yabantv.com

Kurak geçen kış ve bahar ayının ardından yaz aylarına yaklaştığımız bugünlerde pek gündemde tutunamayan susuzluk bizim gündemimiz olsun mu?
Olsun…

“Beklenen kar gelmek üzere! Geliyor! Balkanlardan girdi!” haberleri unutulalı çok oldu. Ne beklenen kar yağışları geldi nede mart kapıdan baktırdı. Son yılların en kurak ve sıcak kış ve bahar aylarını yaşadık.

Yağmurlar yağmadı, yer altı su kaynaklarımızın olmazsa olmazı kar nerede ise hiç düşmedi toprağa.
On yıllık, elli yıllık su planlamaları birden revize edilmeye başlandı. Bakanlık acil eylem planlarını devreye sokmaya hazırlanıyor. Belki musluklardan su yerine fısss sesi gelmeyecek ama doğa için sucul yaşam için aynı şeyleri söylemek mümkün değil.

İç sularımız göller, göletler, barajlar daha yaz başlamadan dip seviyelerde. Akarsularımızın debileri yerlerde sürünmeye başladı. Özellikle birçok balık türünün üreme dönemi olan bu aylarda üreyecek suyu bulamayan anaçlar için felaket kapıda.

Temiz su girişlerinin olmadığı kapalı havzalar yani gölet ve barajlarda organik madde seviyesi sınıra yaklaşmaya başladı. Ötrofikasyonun bu yıl bir çok kapalı su havzasında görülme ihtimali çok yüksek.

O ne derseniz buyurun “Ötrofikasyon, göl gibi herhangi bir büyük su ekosisteminde, başta karalardan gelenler olmak üzere, çeşitli nedenlerle besin maddelerinin büyük oranda çoğalması sonucu bitki varlığının aşırı şekilde artması anlamına geliyor.” Bu durum sudaki çözülmüş oksijen miktarını azaltarak uzun vadede su ekosisteminin ölümüne neden olabilir. Yani toplu ölümler görülecek.

Diğer yandan çiftçiler tarımsal sulama için havzalardan su çekmeye devam edecek. Onlarda haklı.
Bir diğer yandan da içme suyu temini için bu tarımsal sulama için inşa edilen göletlerden su çekilmek istenecek, çünkü başka çare yok. İçme suyu daha öncelikli.

Çiftçi vermek istemeyecek, şehirli susuz kalmak istemeyecek…
Yani sucul yaşam kimsenin önceliği değil dostlar, Canınızı sıkmayın!

Gönder