%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Tebrikler…

İsmail Atalay
info@yabantv.com

Eskiden haber kanallarında anchormanlar ilginç haberlerle ilgili şaşkınlıklarını ifade etmek için söze şöyle başlarlardı, “Gün geçmiyor ki yok artık demediğimiz bir gün bile geçmiyor”

Bugün de aynı şeyleri ben yaşadım, olmaz olamaz dedim.

Ülkemizde özellikle son yıllarda azalan balık stoklarımız,çevre kirliliği vs. gibi konularda hassasiyet arttıkça bir çok kişi kurum, stk bir şeyler yapmaya çalışıyor.

Bugün ajansların servis ettiği bir haber var.

Başlık aynen şöyle “Marmara'da balık türlerinin azalmasına dikkat çekmek için, bir kamyon dolusu canlı balık denize bırakıldı.”

Haberin özeti şu;

“Marmara Denizi'nde gerek kirlilik, gerek iklimsel değişiklikler nedeniyle balık türlerinin her geçen gün azalmaya devam ettiğine dikkati çeken İstanbul’un tanınmış balık restorantlarından birinin sahibi dev akvaryumlarla Beylikdüzü sahiline getirdiği anaç balıkları, Pekmez mevkinde denize bıraktı.Küçüklerin kepçeyle, büyük balıkların da kucaklanarak denize atıldığı etkinlikte bir açıklama yapan restorantlar sahibi, balık neslinin korunması gerektiğini vurgulayarak, " Bugüne kadar hep deniz bize verdi. Bugün de biz denize veriyoruz" dedi. Ayrıca şunları da ekledi, Beylikdüzü'ndeki tesislerimiz bünyesinde Türkiye Deniz Canlıları Müzesi'ni oluşturduk. Müzemiz de binlerce çeşit balığın mumyası mevcut. Bugün biz balıkçıların dahi göremediği birçok türdeki balığı, halkımız müzemizde gelip inceleyebilir. Balık türlerinin çoğunun günümüzde müzelik olduğunu söyleyebiliriz ifadelerini kullandı.”

Buraya kadar her şey normal gözüküyor değil mi dostlar ?

Ama hiçte öyle değil;

Haberi izlediğimde bir kamyon balığın gerçekten canlı olarak denize bırakıldığını gördüm.

Biraz daha dikkatli baktığımda sazanların, yayın balıklarının ve gökkuşağı alabalıklarının denize bırakıldığını görünce şöyle bir yutkundum !

Midemde hafif bir kasılma ve balıkların denizle buluşması anında yaşadıklarını hissettim.

Bence bu arkadaş tarihe geçti sevgili dostlar.

Türkiye Deniz Canlıları Müzesini kuran beyefendi sadece tatlı suda yaşayabilen bir değil, üç tür balığı denize bırakarak Marmara Denizindeki balık türlerine katkı sağladı.

Tabiki de on dakikalığına, bıraktıkları balıkların hepsi telef…

Tebrikler arkadaşım uğraşmışsın,didinmişsin, İstanbul gibi bir yerde o kadar tatlı suda yaşayan balığı canlı olarak tedarik etmişsin ve basını toparlayıp Beylikdüzü’nden denize bırakmışsın…

Diyecek bir kelime bulamadan, tüm şaşkınlığım ile söylüyorum…

Tebrikler…

Gönder