%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

“YAPTIM OLDU” Demekle OLMUYOR!!!

Ömer Borovalı
info@yabantv.com

Ankara’dakilerde bir bilgiçlik taslama megalomanisi (büyüklük kompleksi) var. Herhalde devlet daireleri bunu doping gibi enjekte ediyor tüm çalışanlara. Hangi tarafa baksak görüyoruz marifetlerini!!! Çok da bakınmaya gerek yok eserleri her tarafa sıvanmış vaziyette.

- YABAN TV’ye devamlı bohçacı (hiçbir zaman sevemedim bu tabiri) bence, kaçak avcı yakalama haberleri geliyor. Daha çok gelir.
“Yaptım oldu” demekle olmuyor.

- Av mevsimsi Ekim ayı ile birlikte hızını alırken yurdun birçok yerindeki kotalı avlaklarda daha mevsim başında kota doldu haberleri geldi. Kimilerinde Ankara’dan hemen kota artırımına gidildi. Biliyorlar ya envanter yapmayı !!!
“Yaptım oldu” demekle olmuyor.

- Mevsim başında haydi diyelim uygulama acemilikleriydi Bıldırcın yazana, Üveyik verilmesi. Ama, Keklik yasak olan ilde “il içi” pul alana yasak olup, “Türkiye geneli” pul alana aynı ilde Keklik kotası verilmesine ne demeli? Şikayet İzmir’den.
“Yaptım oldu” demekle olmuyor.

- MAK dışında hiçbir makam kendi bölgesinde avı yasaklayamaz da açamaz da diye biliyoruz. Muhtar “ben yasakladım,avlan da görelim” derse, jandarma da “muhtarla anlaşmaya bakın” derse ne oluyor, Ankara’nın dediği mi, muhtarın dediği mi?
“Yaptım oldu” demekle olmuyor.

- Envanteri yapılmış (kotalı) Devlet ve Genel Avlakları olarak ilan edilen birçok sözde avlağın, bizim Suriye hududu gibi gireni çıkanı belli değil. (Haber kaynağı YABAN TV haber merkezi) Kontrol edilmeyen yerler başka nasıl olacaktı ki?
“Yaptım oldu” demekle olmuyor.

- Lüferin 20cm’den küçüğünün yakalanmasına, av yasağı ile satışına yasak koyup da Kumkapı’da el altından satışına, her mahallede seyyar balıkçı tezgahlarında satışına ne demeli? Ya balıkçının çevirme ağlarına yakalanan bu 13-17cm tonlarla Çinakop ne yapılmalı? Ağların göz boyları yakalanmayacakları boya çekildi mi?
“Yaptım oldu” demekle olmuyor.

- Kılıç balıklarının küçücük yavrularının koca marketlerde satışı nasıl yasal oluyor avlanması yasakken?
“Yaptım oldu” demekle olmuyor.

- Yabantv.com’da sık sık haberlerine rastladığımız iç sulardaki balık ölümlerinin suya karışan zehirli atıklardan olduğu aşikar. Atık yönetmelikleri var. Denetimler yapılmıyor ki bu haberler sık sık tekrarlanıyor?
“Yaptım oldu” demekle olmuyor.

- Yeni silah yasası hazırlanıyor yıllardır, AB’ye uyum için. AB’de hiçbir ülkede vergisi, harcı yok, bizde var. AB’de hiçbir ülkede devlet kurumları sivil için silah ithal etmez ve satmaz, bizde yalnız devlet kurumu MKEK ithal eder satar, üstüne de hiçbir AB ülkesinde olmayan vergiler, kârlar koyarak.
“Yaptım oldu” demekle olmuyor.

- Kanunlar var, yönetmelikler var, kimi beş para etmez, uygulanabilirlikten uzak, kimi durumu idare etmek için çıkartılmış ama var mı, var.
Ama önemlisi, “yaptım oldu” demekle olmuyor.

Her konuda daha nice örnekler sıralanabilir. Kabahat siyasilerin mi, bürokratların mı yoksa vatandaşın mı? Bence, rahmetli Özal’ın dediği gibi insanımızın hamuru bu.

Böyle başa böyle tarak.


Gönder